Lütfen bekleyin..

Kılıçdaroğlu: Namuslu bilirkişi arıyoruz

15 Mayıs 2014, 21:55

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, maden kazasıyla ilgili olarak SÖZCÜ’nün sorularını yanıtladı

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, maden ocaklarının yabancısı değil. Daha önce bir yılbaşını Soma’daki maden ocağında geçirmişti. İşçilerle birlikte yeni yıla girmişti. Onların ne koşullar altında çalıştığını çok iyi biliyor, o geceyi hiç unutamıyor.

Türkiye, ölümle sonuçlanan iş kazalarında Avrupa’da birinci, dünyada üçüncü. Ancak ülke gündeminde bu konulıar hiç gündeme gelmiyor. CHP , Soma’da meydana gelen kazalara dikkat çekiyor ve bunun için araştırma önergesi veriyor. Ancak, iktidarın her önerisi gibi, AKP bunu da dikkate almıyor.

Gerçek bilirkişi olmalı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Genel Sekreter Gürsel Tekin, Genel Başkan Yardımcıları Erdoğan Toprak, Aytun Çıray ve TBBMM Grup Başkan Vekili Egin Altay ile ile birlikte uçakla maden kazasının meydana geldiği Soma’ya gidiyor. Kazada hayatını kaybedenlerin sayısının 5 olduğu televizyonlarda verilirken, Kılıçdaroğlu, o saatlerde sayının 100’ün üzerinde olduğunu öğrenmişti. Şimdi, sayının açıklanandan daha fazla olacağını söylerken son derece üzgündü. İşti bundan sonrası önemliydi.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, maden kazasıyla ilgili olarak SÖZCÜ’nün sorularını şöyle cevaplandırdı:

“Bilirkişi raporu ne zaman verilecek merak ediyorum. O raporun ardından savcılık işlem yapacak. Biz de o raporlardan sonra konuşuruz. Şu anda yorum yapmamız doğru değil. Şu anda önemli olan bilirkişinin gerçek anlamda bilirkişi olması. Olaylar kapatmak değil, aydınlatmak için görev yapmalı. Bilirkişinin dürüstlüğü, işçilerin hak aramaları için gerekçe olacak.

Olayı soruşturacak olan bilirkişinin namuslu davranması , cesaretli olması gerekiyor. Unutmaması gereken bir şey daha var, o rapor sonucuna göre hayatını kaybeden tüm işçi ailelerinin ya hakları verilecek ya da hakları elinden alınacak. Ne kadar ağır sorumluluk taşıdığının bilince olması lazım. Bu yıl grup toplantılarında iş kazalarından söz ettim. Ancak fazla görülmedi ve bu sözlerimiz basında duyulmadı. Açıkçası bunları gündeme getirmek kimsenin işine gelmiyor.

İktidara bırakmayacağız

Yasalarımıza göre çocukların maden ocaklarında çalışmaları yasak. Ölenler arasında çocukların bulunduğu belirtiliyor. CHP olarak biz de bunların izleyip araştıracağız. Olayı sadece iktidara bırakmak olayın karartılmasına neden olabilir.  Bu konuda bütün bilgilere ulaşmak için çaba harcayacağız.

Deneyimlerimize dayanarak söylüyorum, kazalarda en çok denetim eksikliği çıkıyordu. Yasama organı görevini yapıp yasayı çıkartmış, yönetmelik, tüzük var. Hepsi var. Yasama organının iradesi ne kadar hayata geçti, bunu denetleyecek olan da yürütme organıdır. Çağdaş demokratik ülkelerde ölümler dolayısıyla saptanacak her kusur, yürütme organının kusuru olarak kabul edilir. Çünkü, denetim yetkisi yasalarla ilgili kamu kurumuna verilmiştir. Onların sürekli ve sistemli bir denetim yapmaları gerekiyor.

Şu ana kadar yürütmenin kusuru olup olmadığını şimdiden bilemem. Olay çok daha sıcak. Ayrıntılı araştırma yapacağız.

Araştırma önergesi vereceğiz

Soma ‘da meydana gelen kazalara dayalı olarak Ekim ayında önerge vermiştik. 15 gün önce bu talebimiz reddedildi. Bu konuyla da ilgili araştırma önergesi vereceğiz. Bu kadar insanın hayatını kaybettiği bir olay . Vereceğimiz araştırma önergesine umarım iktidar da destek olur ve olay ayrıntılarıyla ortaya konulur.

Kuralsız çalışanları cesaretlendiriyor

Eğer daha önce verdiğimiz önerge kabul edilseydi, önce bu tür kazaların yaygınlığının nedenleri daha rahat araştırılabilirdi. Maden şirketleri de parlamento bu olaya el koydu diye daha dikkatli olabilirdi. Parlamentonun ilgi göstermediği alan, yasaların aykırı olduğu bir alana dönüştürülebiliniyor.  Parlamentonun ilgisizliği kurallara, yasaları aykırı çalışan şirketlere cesaret veriyor.

Tabi şu soruyu kendimizse sormalıyız: ölümle sonuçlanan iş kazalarında neden Avrupa birincisi, dünya üçüncüsüyüz? Demek ki bir sorunumuz var, ölümlü kazalarda Avrupa birincisiysek demek ki bir sorun var, dünya üçüncüsüysek bir sorun var. Bunun çözümü parlamentoda olur. Parlamentonuz bunu görüşmeyip, tartışmıyorsa bir sorun var demektir.

Hayvan kadar değeri yok

Bir yıl başını maden ocağında geçirmiştim. Maden işçilerinin ne kadar zor koşullarda çalıştığına gözlerimle tanık olmuştum.  Areştırma önergemizin reddedilmesi ve sonrasında meydana gelenleriz Salı günü grup toplantımızda anlatacağım. Bu konad partimizde derli-toplu daha önce de yapılmış çalışmalar var.

Kamyonla hayvan taşınırken mutlaka izin alınır, hayvanın güvenliği sağlanır. Ama insan taşınırken güvenlik önlemi alınmıyor. Bizim ülkemizde insan hayatı neden bu kadar ucuz? Asıl sormamız gereken soru  bu?

Olay büyük. Soma’ya gelmeden önce İzmir büyükşehir belediye başkanını aradım, cenaze araçlarını gönderdi, kriz masasında görevli bulunduruyor.

Burhan Beye yakışan soyadı

Ulusal yas ilan edilmesi doğrudur. Toplumun ortak duyarlığıdır. Bu kadar kitlesel ölüme karşı toplumun bir şekliyle duyarlığını göstermesi lazımdır.

Burhan Kuzu, yaşananlar için takdiri ilahi diyor. Tedbir alınmazsa kazalar kaçınılmazdır. Böyle açıklama yapan birisine profesör denilyebilir mi? Burhan beye en çok yakışan soyadıdır.”

CHP’li 20 civarında milletvekili Soma’da ve gelişmeleri yerinde izliyorlar. Ölü sayısının her saat artabileceği kuşkusunu taşıyorlar. Madende bilinen Türk vatandaşlarının yanı sıra kaçak olar çalıştırılan yabancı uyruklular olduğu da anlaşılıyor.

SÖZCÜ

Etiketler : kılıçdaroğlu, soma
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
Eski MHP Milletvekili, emekli büyükelçi Deniz Bölükbaşı, tedavi gördüğü has..
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz'a ..
TSK ve ÖSO unsurlarının terörden tamamen temizlediği Afrin'in Raco beld..
Afrin'e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'nın 41. gününde böl..
Terör örgütü YPG'den tamamen temizlenen Afrin'in Bülbül Kasabası gö..
"Tartışmaya gerek yok, bırakalım..."
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=