Lütfen bekleyin..

Koray Aydın 'MHP'nin 2015 hedefi'ni açıkladı

12 Mayıs 2014, 11:22

Koray Aydın'dan çarpıcı açıklamalar...

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

MHP Trabzon Milletvekii Koray Aydın yerel seçim sonuçlarını ve partisinin 2015 hedeflerini açıkladı...

Koray Aydın'ın seçim sonuçlarına ilişkin değerlendirmesi şöyle:

"MHP’nin kendi tarihi açısından en yüksek oran 1999 yılında yakaladığı %18’lik orandır. MHP 51 ilde elde ettiği %20’lik ortalama ile kendi rekorunu kırmış ve önceki bütün yerel seçimler baz alındığında tarihinin yüksek oy oranına ulaşmıştır. 51 ilde yakaladığımız oranlara 30 Büyükşehir’de erişemedik. Büyükşehirlere yönelik bir master plan hazırlayıp, özel projeler geliştirmemiz gerekiyor. Yine de genel olarak değerlendirdiğimizde bu sonucu memnuniyetle karşılıyoruz, ancak yeterli görmüyoruz.

"2015'TE İKTİDAR OLMAK İSTİYORUZ"

MHP olarak çok daha yüksek oranlara erişmek ve iktidar olmak istiyoruz.

Peki bu nasıl olacak? Bakınız ben size bir örnek vereyim:

30 Büyükşehirdeki Belediye Meclisi ve 51 ildeki İl Genel Meclisi sonuçları baz alınarak yapılan hesaplamalara göre, 30 Mart’ta Milletvekili seçimleri olsaydı; AKP:272, CHP:132,MHP:103 ve BDP/HDP:43 çıkaracaktı. Bu analiz ulusal gazetelerde de yayınlandı, konun uzmanlarınca da ifade edildi.

Bu tabloya göre MHP’nin oyunu sadece 2-3 puan artırması ve AKP’nin de birkaç puan kaybetmesiyle dengelerin değişeceği ve 2015’te kurulacak yeni hükümette MHP iktidar ortağı olacağını rahatlıkla söyleyebiliriz. Zaten şartların da böyle bir tabloyu zorlayacağını, gelişmelerin o yönde olacağını tecrübelerime dayanarak ifade edebilirim."

Koray Aydın'ın Günebakış Gazetesi'ne verdiği röportajın tamamı şöyle:

Bahar Kurbay: Seçim sürecinde belediye başkan adayları kadar siz de emek verdiniz. Ziyaretleriniz sırasında aldığınız izlenimlerle seçim sonuçlar örtüşüyor mu?

Koray Aydın: Sizin de belirttiğiniz gibi seçim sürecinde haftanın birkaç gününü Trabzon’da geçirdim. Bunu sadece yerel seçimlerde başarı adına değil, Trabzon’dan seçilmiş bir Milletvekili olarak hemşerilerime karşı olan görev ve sorumluluklarımın gereği olarak yerine getirdim. Trabzon’a hemen her gelişimde kapalı kapılar ardında değil çarşıda, pazarda, halkımızın yanında ve arasında olduk. Bütün adaylarımız ve teşkilatlarımız da ellerinden gelen gayreti fazlasıyla gösterdiler. Gayretimiz, emeğimiz ve çabamız hem MHP’nin başarısı, hem de Trabzon’a ve ülkemize hizmet içindi. Sonuçlar tam arzu ettiğimiz gibi olmasa da, genelde memnun olduğumuzu ifade edebilirim. Seçim öncesi izlenimlerimle, seçim sonuçları yüzde yüz olmasa da %70-80 civarında örtüştü. Seçim sonuçlarını siyah-beyaz, başarı-başarısızlık olarak iki boyutlu değerlendirmek son derece yanlıştır ve bu durum siyaset bilimi ile de bağdaşmaz.

 

Bahar Kurbay: 30 Mart itibariyle MHP’nin Türkiye’de aldığı sonucu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Koray Aydın:

AKP’nin seçimin galibi olmakla birlikte bütün seçim dallarında artık inişe geçtiğini, CHP’nin Büyükşehirlerde bir miktar yükselirken, Belediye Meclisi’nde yerinde saydığını, 51 ildeki İl Genel Meclisi’nde MHP’nin ardından 3. Parti olduğunu ortaya koyuyor. MHP ise bütün seçim dallarında hem 2011 Milletvekili seçimlerine ve hem de 2009 yerel seçimlere göre oylarını artırmıştır. MHP’nin kendi tarihi açısından en yüksek oran 1999 yılında yakaladığı %18’lik orandır. MHP 51 ilde elde ettiği %20’lik ortalama ile kendi rekorunu kırmış ve önceki bütün yerel seçimler baz alındığında tarihinin yüksek oy oranına ulaşmıştır. 51 ilde yakaladığımız oranlara 30 Büyükşehir’de erişemedik. Büyükşehirlere yönelik bir master plan hazırlayıp, özel projeler geliştirmemiz gerekiyor. Yine de genel olarak değerlendirdiğimizde bu sonucu memnuniyetle karşılıyoruz, ancak yeterli görmüyoruz. MHP olarak çok daha yüksek oranlara erişmek ve iktidar olmak istiyoruz. Peki bu nasıl olacak? Bakınız ben size bir örnek vereyim. 30 Büyükşehirdeki Belediye Meclisi ve 51 ildeki İl Genel Meclisi sonuçları baz alınarak yapılan hesaplamalara göre, 30 Mart’ta Milletvekili seçimleri olsaydı; AKP:272, CHP:132,MHP:103 ve BDP/HDP:43 çıkaracaktı. Bu analiz ulusal gazetelerde de yayınlandı, konun uzmanlarınca da ifade edildi. Bu tabloya göre MHP’nin oyunu sadece 2-3 puan artırması ve AKP’nin de birkaç puan kaybetmesiyle dengelerin değişeceği ve 2015’te kurulacak yeni hükümette MHP iktidar ortağı olacağını rahatlıkla söyleyebiliriz. Zaten şartların da böyle bir tabloyu zorlayacağını, gelişmelerin o yönde olacağını tecrübelerime dayanarak ifade edebilirim.

 

Bahar Kurbay: Türkiye genelinde alınan sonuçtan memnun olduğunuzu söylüyorsunuz. MHP Trabzon’da sadece Şalpazarı’nda 3 hilali yakabildi. Bunu başarı olarak değerlendiriyor musunuz?

Koray Aydın: Trabzon’la ilgili rakamları kesin rakamları verip üzerine konuşmakta yarar var. Aslında Trabzon’da alınan sonuç da bir ölçüde Türkiye’dekine benziyor. MHP Trabzon’da İlçe Belediye Başkanlığı bazında %23,67 Belediye Meclisi’nde %21,80, Büyükşehir Belediye Başkanlığı bazında ise % 11,14 civarında oy almıştır. Bu sonuçlara göre MHP İlçe Belediye Başkanlığı bazında %14,06 ve Belediye Meclisi bazında %15,93 alan CHP’yi geride bırakmış, Büyükşehir Belediye Başkanlığı bazında ise %24,90 ile CHP’nin ardından 3. Olmuştur. Trabzon’da seçimin özeti şudur; ilçelerde yarış genelde AKP ile MHP arasında, Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nda ise AKP ile CHP arasında geçmiştir. Sonuçta Trabzon’da da AKP seçimin galibi olmuş, ancak Türkiye genelinde olduğu gibi 2011 Milletvekili seçim sonuçlarına göre inişe geçmiştir.

Bahar Kurbay: MHP Başta Ortahisar ve Akçaabat olmak üzere oldukça iddialıydı ama sadece Şalpazarı’nı kazandı. Bu konuyu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Koray Aydın: Evet sizin tabirinizle MHP sadece Şalpazarı’nda 3 Hilal’i yakmıştır, ancak Şalpazarı’nda yanan 3 Hilal, bütün Trabzon’a moral ve güven vermiştir. Şalpazarı’nı kazandık, bu da bize yeter demiyoruz elbette. MHP köklü bir davanın ve büyük bir ülkünün partisidir, elbette ki hedefleri de büyüktür. Siyaset gerçeklik üzerinden yapılır ve biz de öyle yapıyoruz. Ortahisar ve Akçaabat Belediyeleri’ni kazanarak, bu ilçelerin yanına birkaç ilçeyi daha katarak Trabzon Büyükşehir Belediyesi’ni kazanmayı hedeflemiştik. Ortahisar ve Akçaabat’ta hedefimize ulaşamadık ama önemli bir sıçrama gerçekleştirdik. Ortahisar Belediye Başkanlığı seçimlerinde %27,21, Akçaabat’ta ise %32,15 oy oranına eriştik. Bir de tersinden bakalım; biz eğer Ortahisar ve Akçaabat’a dair iddialı çıkışlar yapmasak, yarışın AKP ile MHP arasında geçeceğine dair algıyı oluşturmasak ve ona uygun olarak adaylarımızı, teşkilatlarımızı, partililerimizi hedefe kilitlemesek bu neticeler alınır mıydı? Siyasi tecrübelerim, hedefin çok uzağında kalacağımızı, en basitinden her iki ilçede de 3. Olacağımızı bana söylüyor. Esasında benim bildiklerimi Trabzonlu da biliyor. CHP’nin güçlü yerel seçim geleneğine rağmen, biz MHP için yeniden bir yerel seçim zemini inşa ettik. Bir başka deyişle MHP Trabzon’da önemli bir aşama kaydetmiş ve Trabzon’un anamuhalefeti olmuştur. Bundan sonraki hedef, yerelde ve genelde iktidara yürümektir. Hedefimize varmak için artık önemli bir mevzi kazandık, şimdi eriştiğimiz seçmen desteğini korumak ve geliştirmek için gerekli adımları atacağız.

 

Bahar Kurbay: MHP önümüzde ki süreçlerde taktik değiştirecek mi ya da nasıl bir yol izleyecek? Bu manada teşkilatların ve adayların çalışmalarından memnun musunuz?

Koray Aydın: Daha önce de belirttiğim gibi, sonuçları en ince detaylarına kadar tabiri caizse sandık sandık analiz ediyoruz. Hem kendi analizimizi yapıyoruz, hem bili adamlarının, konunun uzmanlarının makalelerini takip ediyoruz. Aynı zamanda da ulusal ve yerel basındaki seçim sonucu analizlerini titizlikle değerlendiriyor, istifade ediyoruz. MHP Genel Merkezi, İl, ilçe, belde ve mahalle teşkilatları ile yol haritasını belirleyip, iktidar hedefine kilitlenecektir. Her seçimin kendine özel şartları olduğu muhakkaktır. Bu manada MHP olarak uygulayacağımız taktik ve stratejik politikaları ardı ardına yürürlüğe koyacağız. Yerel seçimlerde Büyükşehir Belediye Başkan Adayımız Hüseyin Örs Hocamız başta olmak üzere bütün adaylarımız ve Muammer Demeli başta olmak üzere bütün başkanlarımız, teşkilatlarımız ve partililerimiz ellerinden gelen gayreti ve çabayı gösterdiler. Birkaç ilçede beklediğimizin çok altında bir sonuç elde ettik. Bunun sebeplerini en ince detaylarına kadar irdeleyip, gerekli tedbirleri kararlılıkla alacağız. Yükselişe geçen ilçelerimize ve bilhassa Ortahisar ve Akçaabat’a yönelik özel politikalar uygulayacağız.

 

Bahar Kurbay: Büyükşehir dendi mi nasıl bir kent aklınıza geliyor ya da Büyükşehir de olmazsa olmazlar?

Koray Aydın: Büyükşehir denilince; güvenlik, eğitim, sağlık, kültür, sanat, spor ve her türlü hizmet ve imkana kolaylıkla erişim imkanı olan yerleşim yerleri aklıma geliyor. Yani Ankara’da, İstanbul’da, İzmir’de, Bursa’da ne varsa Trabzon’da da onun olması demek. Yasaya göre Büyükşehir kriteri 750 bin nüfusa endekslenmiş, ancak nüfusun ötesinde çok daha fazla şey ifade ettiği açıktır.

 

Bahar Kurbay: Trabzon bu yıl Büyükşehir oldu. Trabzon’un geneline baktığınızda bu unvanı bu şehir hak etti mi?

Koray Aydın: Trabzon kenti, tarihi birikimi, kültürel mirası, doğal kaynakları, coğrafi konumu, turizm potansiyeli, eğitim, sağlık, kültür, sanat, spor ve diğer alanlardaki varlığı ve kaynaklarıyla çoktan Büyükşehir olması gereken bir şehirdi. Bu manada Trabzon’un Büyükşehir olmasını gecikmiş bir hakkın teslimi olarak değerlendirmek gerekiyor. Nihayet yasal düzenleme yapılmış ve Trabzon Büyükşehir olmuştur. Emeği geçenlere, katkısı olanlara şükranlarımızı sunuyoruz. Bundan sonra yapılması gereken Büyükşehir olmanın avantajlarını sonuna kadar kullanarak Trabzon’un yeniden cazibe merkezi yapmak ve Trabzon’a en iyi şekilde hizmet etmektir. Bu kapsamda; Trabzon’a hızlı tren, yatırım adası, lojistik merkezi, turizm merkezi, ticaret merkezi ve işsizliği önlemeye dönük projeler öncelikli yapılması gerekenlerdir.

Bahar Kurbay: Cumhurbaşkanlığı seçimleri için neler söyleyeceksiniz? Kimler aday olur? Türkiye nasıl bir süreç yaşar?

Koray Aydın: Başbakan Tayyip Erdoğan’ın AKP’nin tek Cumhurbaşkanı adayı olacağı anlaşılıyor. Şimdilik belirsiz olan karşısında yarışacak adayların kimler olacağı. Tabii Türkiye bu Cumhurbaşkanlığı seçimi ile bu alanda ilkleri yaşayacak. İlk kez Cumhurbaşkanımız halk tarafından seçilecek. Cumhurbaşkanı adayı olabilmek için en az 20 Milletvekilinin yazılı desteğini almak şart. Bu arada bir milletvekili sadece bir Cumhurbaşkanı adayını teklif edebilecek. Hal böyle olunca AKP’nin Tayyip Erdoğan’ı aday göstermesi gibi, CHP ve MHP’nin de birer aday çıkarmaları mümkün görünüyor. Belki muhalefet partilerinin üzerinde uzlaşacakları bir aday da gündeme gelebilir. Daha uzlaşmacı, kucaklayıcı, insanları ötekileştirmeyen, adı üzerinde soru işareti bulunmayan, devlet adamlığı vasıfları öne çıkmış bir adayın Başbakan Erdoğan karşısında şansı olabilir. Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanlığı’na yakın görünebilir ama, her seçim bir risktir ve Cumhurbaşkanlığı seçimi de öyle çantada keklik değildir. Seçim süreci ve sonucundan ziyade, seçilecek Cumhurbaşkanı’nın tutumunun Türkiye açısından daha önemli olduğunu düşünüyorum. Anayasamıza göre Cumhurbaşkanı seçilen kişinin varsa partisiyle olan ilişkisi kesilir. Ancak Tayyip Erdoğan’ın resmen olmasa da fiilen AKP ile ilişkisini sürdüreceği, ancak olağanüstü durumlar için düşünülmüş olan Bakanlar Kuruluna başkanlık etmek gibi bazı yetkileri kullanacağı, AKP üzerindeki gücünü ve kontrolünü sürdürerek Yarı Başkanlık ya da Başkanlık sistemini hayata geçirmek isteyeceği beklenen gelişmelerdir. Tabii bütün bu planları onaylayacak makam, Türk milletinin sandıkta tecelli edecek olan iradesidir. Vatandaşlarımız, bütün adayları ve ihtimalleri göz önünde bulundurarak; Türk milletinin birliği, bütünlüğü ve kardeşliğini en üst düzeyde temsil edecek bir Cumhurbaşkanı seçmelidir.

Etiketler : koray aydın, mhp, yerel seçim
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
adanalı
1407 gün önce
bence kılıçdar ogluyla bahçeli hep başta oldu sürece r t erdogan başbakan akbparti iktidar bakıp körlük yapmaya gerek yok artık mfarkına varın bunların hep kelime yetiştirme türkiye nehalde esnaf çifçi memur polis ne halde bir bunları çıkın söyleyinde neyapmak istedinizi amacınız ne oldunu ögrenek
Serhat
1408 gün önce
Bakanım sonuna kadar arkanızdayız
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler
Bahçeli'nin yeniden genel başkan seçildiği MHP'nin 12 Olağan Kurult..
Bahçeli yineledi: Adayımız Erdoğan...
İYİ Parti’nin hazırladığı ‘FETÖ ile Acil Eylem Planı’nda yer alan tespitler..
MHP kongresi ayarlı Bahçeli’ye ‘jest’ mesaisi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=