Lütfen bekleyin..

AKP döneminde 'faiz lobisi' ihya oldu!

12 Mayıs 2014, 15:14

Başbakan Erdoğan'ın her fırsatte "faiz lobisi" dediği sektör AKP döneminde ihya olmuş. Yabancılar Türkiye'deki bankalardan AKP döneminde 17 milyar dolar kazanmış.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Başbakan hep, ‘Bunlar faiz lobisi, bileklerini büktük’ diyor ama rakamlar farklı. Türkiye’de 21 bankayı alan yabancılar, yatırdıkları paradan fazlasını kazandı.

49 BANKADAN 37'SİNDE YABANCILARIN HİSSESİ VAR

Türkiye’deki 49 bankadan 37’sinde yabancıların hissesi var. 2001 yılından sonra hızlanan küresel el değiştirmeyle, 21 Türk bankasını satın alan ya da ortak olan yabancılar 20 milyar dolar 563 milyon dolar harcarken, satın alınan banka paylarının bugünkü değeri yaklaşık 27 milyar doları buldu. Taraf'ın haberine göre; Son 12 yıllık yabancı kârı ise 17.4 milyar dolar oldu.

6.5 milyar dolar da hisse kazancı göz önünde bulundurulduğunda toplamda 23.9 milyar dolar kâr elde ettiler. Borsadaki banka hissedarı yabancı yatırımcılar eklendiğinde, yabancıların 2013’de sadece bir yılda elde ettiği kâr ise 4.8 milyar doları buldu.

HİSSE YÜZDE 42’Yİ GEÇTİ

İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası’nın “Türk Bankacılık Sisteminde Yabancılaşma” adlı raporuna göre, Türk bankacılık sisteminde yabancıların toplamdaki payı yüzde 25’lere yaklaşırken, Borsa İstanbul’daki yabancı hisse sahipliğine göre bu oran yüzde 42’yi geçti. Türkiye Bankalar Birliği, İstanbul Borsası, TBMM Soru Önergeleri’ne verilen yanıtlar, yerli ve yabancı çeşitli araştırma şirketlerinin verilerinden yararlanarak yapılan çalışmaya göre, yabancı yatırımcılar 2001’de başlayan süreçte bankalara ortak olmak veya tamamını satın almak için 20.5 milyar dolar sermaye getirdi.

Ağırlıklı olarak 2006 yılında gerçekleşen banka satın almaları öyle bir düzeye geldi ki neredeyse her ay bir banka satıldı. Üstelik satış fiyatları da başlangıca oranla yüksek rakamlara ulaştı. Temmuz 2001’de Demirbank’ın HSBC Bank’a 350 milyon dolara satılması sonrası gerçekleşen en yüksek tutarlı satış ise Türkiye’de Citibank adıyla yabancı bir banka olarak yer alan Citigroup’un Akbank’ın yüzde 20’sine 3.1 milyar dolar vermesi oldu.

YÜKSEK BÜYÜME ETKİSİ

Küresel devlerin Türk bankalarını satın almalarındaki etkenlerin başında ise yüksek büyüme ivmesinin yakalanması oldu. Türkiye’de patlayan kredi talebinin yanı sıra, kredi kartı gibi henüz bakir olan ve büyük potansiyel taşıyan ciddi kârlı alanlardan elde edilen gelirler ile bankalar hızla büyüdü. Bankaların faiz dışı gelirleri her geçen gün artarak 2013 sonunda toplam yıllık gelirinin 33 milyar lirasına ulaşırken, faiz dışı hizmetlerden alınan ücretlerde adeta rekor kırıldı. Sadece kredi kartı ücreti olarak toplanan para 7.4 milyar liraya ulaştı. Rapora göre, yabancı bankalar da ağırlıklı olarak bireysel bankacılığa yöneldi. İhtiyaç kredileri, kredi kartındaki yüksek faiz oranları yabancı bankaları cezbederken, sektörde bireysel kredilerin toplam kredilere oranı yüzde 35 olmasına karşın, özellikle yüzde 100 yabancı sermayeli bazı bankalarda bu oran yüzde 60’a kadar ulaştı.

15 BANKADAN 17.4 MİLYAR

Rapora göre, yüksek bankacılık ücretlerinin de desteği ile yabancılar Türk finans sektörüne yatırımlarının sonucu adeta ihya oldular. Ağırlıklı olarak 2005’ten sonra gerçekleşen satın almalar sonrası yabancı ortakların elde ettikleri kâr 15 bankada 17.4 milyar dolara çıkarak konulan sermayeye oldukça yaklaştı. Elde edilen kârların tekrar bankalara sermaye olarak konulmasının da etkisiyle bankaların özkaynak ve aktifleri de hızla arttı ve bankalar daha güçlü ve pahalı hale geldi. Yabancılara satılan bankaların satış tarihindeki aktif büyüklüğü 176 milyar lirayken bu rakam istatistiklere göre dört kat artarak 783 milyar liraya çıktı. Öyle ki aktif büyüklüğü yüzde 1.600 artan banka bile görüldü. Yabancı ortaklı büyük bankaların aktifleri ise yüzde 500’ün üzerinde büyüdü.

KÂR TRANSFERLERİ CARİ AÇIĞI OLUMSUZ ETKİLİYOR

Raporu değerlendiren İSMMMO Başkanı Başkanı Yahya Arıkan, yabancı bankaların sadece kâr zihniyetiyle çalıştığına vurgu yaparak, yabancıların sistemdeki payının bu kadar yükselmesinin piyasalarda olası manipülasyonlara zemin hazırladığını, transfer edilen kârların da cari açığı olumsuz etkilediğini söyledi. - Taraf

Etiketler : akp, faiz
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler
Cari işlemler açığı Ocak ayında beklentilerin üzerinde geldi.
Türkiye, daha önce et ithalatı gerçekleştirdiği Polonya, Fransa ve Bosna He..
Şeker fabrikalarının özelleştirilmesi hakkında konuşan MHP Grup Başkanvekil..
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından..
İller Bankası, borcu olan belediyelerin listesini açıkladı. Listenin ilk be..
Yurt dışına beyin göçünün araştırılması için Meclis’e araştırma önergesi ve..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=