Lütfen bekleyin..

Operasyon yargıçlarını bu iddialar yakacak

11 Mayıs 2014, 20:41

HSYK müfettişleri, 17-25 Aralık operasyonlarını yapan savcı ve hakimlerin yasadışı işlemlerine 25 başlıkta soruşturma istedi

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Suçlamalar arasında yasadışı dinleme, el koyma kararı, işadamı parasıyla tatil, delilleri incelemeden karar verme de bulunuyor.

HSYK müfettişleri, 17-25 Aralık operasyonlarını yapan savcı ve hakimlerin yasa ve yönetmeliklere aykırı işlemlerine ilişkin 25 ayrı başlıkta soruşturma istedi; ancak karar 15 gündür Adalet Bakanlığı’na gönderilmeyi bekliyor.

HSYK 3. Dairesi, 24 Nisan’da savcılar Zekeriya Öz, Muammer Akkaş, Celal Kara, Mehmet Yüzgeç ve Ali Güngör ile hakimler Süleyman Karaçöl ve Menekşe Uyar hakkında yapılan inceleme sonucu 25 başlıkta ‘soruşturma açılması’ için Adalet Bakanlığı’ndan izin istenmesini kararlaştırdı. Müfettişler, bazı iddiaların ise soruşturulmasına gerek olmadığına karar verdi. Acak, aradan 15 günü aşkın süre geçmesine rağmen soruşturma izni talebinin bakanlığa gelmemesi dikkat çekti.

HaberVitrini'nin haberine göre; HSYK 3. Dairesi’nden gelmesi beklenen soruşturma izni talebi Adalet Bakanı Bekir Bozdağ tarafından uygun bulunduğu taktirde, soruşturma HSYK 2.Dairesi’nde yürütülecek. Daire, savcı ve hakimler hakkında kovuşturma veya disiplin cezası kararı verebilecek. Birinci sınıf hakim ve savcıların yargılamaları Yargıtay’da, diğerleri ise ağır ceza mahkemesinde yapılıyor. Savcı ve hakimlere yönelik soruşturulması istenen başlıklar şöyle:

Savcı Zekeriya ÖZ, Dubai faturası ve şaibeli mal varlığı

-19 Aralık 2013’te İstanbul Emniyeti’ne yeni atanan polisleri tehdit.

-17-21 Ekim 2013 tarihlerinde eski Başsavcıvekili Ali Güngör ile birlikte ailece Dubai’ye tatile gitmek, 20 bin 259 dolarlık faturayı işadamı Ali Ağaoğlu’na ödetmek.

-İmara aykırı otel ve cafe sahipleri için Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir’den ricacı olmak, isteği yapılmayınca soruşturma açmak.

-Yürüttüğü soruşturmalarla ilgili Başsavcıya bilgi vermemek.

-İzinli ve raporlu olduğu dönemlerde yurtdışında olduğu halde, göreve başladığı bildiriminde bulunmak

-2009-2013 arasında geliri ile gideri üzerinde yapılan bilirkişi incelemesinde 294 bin TL fark olması.

Savcı Celal Kara, ‘İki dakikada anlat ve çık’ demişti

 

- İfadesini aldığı Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir’e “İki dakikan var, anlat ve çık” dediği, Demir’in ayrıntılı ifade vermekte ısrar etmesi üzerine de “Derdini mahkemede anlatırsın” dediği ve sunulan delilleri almadığı.

- Soruşturmaya ilişkin delilleri toplamadan ve şirket ortaklık oranları araştırılmadan, sadece ‘kuvvetli suç şüphesi’ni göstererek şüpheliler ile ortak oldukları şirketlerin mal varlığına el konulması istemi.

- CMK 135.madde uyarınca tanıklıktan çekinebilecek kişilerin dinlenmesi yasak olduğu halde, Rıza Sarraf ile eşi Ebru Gündeş ve Muammer Güler ile oğlu Barış Güler arasındaki konuşmaları dinletmek.

- Yasa ve iç düzenlemelere aykırı olarak Başsavcıya bilgi vermemek.

- Soruşturmaları UYAP’a kaydetmemek.

Savcı Muammer Akkaş, basına bildiri dağıtmıştı

-Polis fezlekesi ve telefon dinlemeleri dışında, bilgi ve belge temin etmeden, bilirkişi raporları aldırılmadan gözaltı kararı istemek.

-CMK 128. maddedeki şartların oluşmadığını dikkate almadan şüphelilerin tüm malvarlıklarına el konulması talebi.

-Mahkeme kararı olmaksızın dinleme yapılmasına imkan sağlamak.

-Dinleme kararlarını uzatma talebii nöbetçi hâkimler yerine, nöbetçi olmayan hâkimlerden almak.

-Yasalara aykırı olarak Başsavcıya bilgi vermemek.

-Gizliliğe rağmen bazı belgeleri basına sızdırmak;

-İzin almadan İstanbul Adliyesi önünde basına bildiri dağıtmak.

-Yasa aykırı olarak soruşturmayı UYAP’a kaydetmemek.

Savcı Mehmet Yüzgeç, yetkileri yokken dinlediler

-Kendisine gönderilen soruşturma evrakını 15 gün gibi kısa bir sürede inceleyip, dosyaya vakıf olmadan 17 Aralık 2013’te operasyon yapmak.Yasalara aykırı olarak Başsavcıya bilgi vermemek.

Savcı Ali Güngör

-17-21 Ekim 2013 arasında Zekeriya Öz ile birlikte yaptığı Dubai tatiline ait 20 bin 259 dolarlık faturayı işadamı Ali Ağaoğlu’na ödetmek.

Hâkim Süleyman Karaçöl

-CMK 128. maddedeki şartların oluşmadığını dikkate almadan, tüm şirketlerin malvarlıklarına el koyma kararı vermek, nöbetçi olmadığı halde telefon dinleme kararı vermek veuzatmak.

Hakim Menekşe Uyar

-Nöbetçi olmadığı halde dinleme kararı almak.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
Eski MHP Milletvekili, emekli büyükelçi Deniz Bölükbaşı, tedavi gördüğü has..
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz'a ..
TSK ve ÖSO unsurlarının terörden tamamen temizlediği Afrin'in Raco beld..
Afrin'e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'nın 41. gününde böl..
Terör örgütü YPG'den tamamen temizlenen Afrin'in Bülbül Kasabası gö..
"Tartışmaya gerek yok, bırakalım..."
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=