Lütfen bekleyin..

Danıştay'dan 'Andımız' kararı

11 Mayıs 2014, 08:51

“Andımız”ı kaldıran MEB yönetmeliğinin iptali istemine 8. Daire’den ret kararı çıktı

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Danıştay 8. Dairesi, okullarda öğrenci andının okunması uygulamasını kaldıran Milli Eğitim Bakanlığı yönetmeliğinin yürütmesinin durdurulması istemini oy çokluğuyla reddetti.

Türkiye Eğitim, Öğretim ve Bilim Hizmetleri Kolu Kamu Çalışanları Sendikası, Milli Eğitim Bakanlığı İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinin “öğrenci andı” başlıklı maddesini yürürlükten kaldıran yönetmeliğin iptali ve yürütmesinin durdurulması istemiyle Danıştay’da dava açmıştı. Milli Eğitim Bakanlığı’nın Danıştay 8. Dairesine gönderdiği savunmasında, andın kaldırılmasının Atatürk’ün gösterdiği çağdaş uygarlık düzeyinin göstergesi sayılan demokratikleşmenin gereği olduğu, andın pedagojik olarak ilköğretim çağındaki çocuklar için uygun olmadığı, bu nevi yeminlerin demokratik toplumlarda söz konusu olamayacağı belirtildi. Davayla ilgili ilk incelemesini yapan Danıştay 8. Dairesi, yönetmeliğin yürütmesinin durdurulması istemini oy çokluğuyla reddetti. İdari işlemin uygulanması halinde giderilmesi güç veya olanaksız zararların doğması ve idari işlemin hukuka açıkça aykırı olması koşullarının birlikte gerçekleşmesi durumunda yürütmenin durdurulmasına karar verilebileceği hatırlatılan kararda, bu koşulların birlikte gerçekleşmediği anlaşıldığından yürütmenin durdurulması isteminin reddedildiği bildirildi. 

Aynı Daire, 2009’da okullarda öğrenci andının okutulması uygulamasının ’ırkçı söylemler içerdiği’gerekçesiyle kaldırılması istemiyle açılan davayı oy birliğiyle reddetmişti. Kararda, öğrenci andında geçen ‘Türk’ kelimesinin bir ırkın değil, Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde yaşayan dili, ırkı, rengi, cinsiyeti, siyasi düşüncesi, felsefi inancı, dini, mezhebi ne olursa olsun tüm vatandaşların bir araya gelerek oluşturdukları, herkesi kapsayan ve kucaklayan milletin ortak adı olduğu belirtilmişti. 

Etiketler : MEB, danıştay,
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
yaşlı kurt
1048 gün önce
danıştay gecte olsa bu kararı vermesı mutluluk verıcı bır olaydır taktır edmek lazım keşke secımden önce bu kararı verseydı TÜRKÜM DOĞRUYUM CALIŞKANIM DEMEKTEN RAHATSIZ OLANLAR MALISEF HIRSIZLARDAN RAHATSIZ OLMADILAR AKSINE ONLARI SALIVERDILER.
Başbuğ'un Bozkurtları
1048 gün önce
Sırf pkk idolojisin sahip olan kürtlerin bir kısmı rahatsız oluyor diye andımız kaldırıldı eşbaşkan canibaşı Apo böyle istedi.Apo İdris Naim Şahin'i nasıl görevden uzaklaştırdıysa bunuda öyle yaptı.
haluk dengizek
1049 gün önce
hayırlısı olsun
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
Bulgaristan'da pazar günü yapılacak genel seçimler öncesinde oy kullanm..
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in askeri ve teknik işbirliğinden s..
Varlık Fonu Yönetim Kuruluna atanan Yiğit Bulut için alınan araç TBMM günde..
AKP Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık, Türkiye'deki 3 milyona yakın S..
Aydın'da 3 milyon liralık banknotlar ile çektirdiği fotoğrafla haber ol..
NATO’da görevli dört Türk subayı ile bir askeri ataşenin yaptıkları sığınma..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=