Lütfen bekleyin..

AKP'li eski Bakanlarla ilgili fezlekeler Resmi Gazete'de

09 Mayıs 2014, 12:37

Eski bakanlarla ilgili meclis soruşturması açılmasına ilişkin karar Resmi Gazetede yayımlandı

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

AK Parti'nin eski Ekonomi Bakanı Çağlayan, eski AB Bakanı Bağış, eski İçişleri Bakanı Güler, eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Bayraktar hakkında Meclis soruşturması açılmasına ilişkin Meclis Genel Kurulu'nun kararı Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Resmi Gazete'deki kararda, AK Parti'nin soruşturma komisyonu kurulması için verdiği ve Meclis Genel Kurulu'nda kabul edilen önergesindeki iddiaları da içeriyor. Bu bilgiler eski bakanlar hakkında yapılan suçlamaların ilk kez resmi yoldan ilanı özelliğini de taşıyor. 

Meclis'te 4 eski bakanla ilgili soruşturmayı yapacak 15 kişilik komisyonun 2 aylık çalışma süresi başkan, başkanvekili, sözcü ve katip seçimi tarihinde başlayacak.


İşte eski bakanlar hakkındaki suçlamalar

1.5 TON ALTININ DUBAİ'YE ÇIKIŞI

Buna göre, Ekonomi Eski Bakanı ve AK Parti Mersin Milletvekili Zafer Çağlayan hakkında, "bazı maddi menfaatler karşılığında bir şahsın İran'a altın ihracatı işlerinde imtiyaz sağladığı, Gana'dan kaçak yollarla yurda sokulmak istendiği iddia edilen 1,5 ton altınla ilgili adli ve idari soruşturmaları engelleyerek altının Dubai'ye çıkışını sağlamaya çalıştığı ve bu eylemlerin

Kaçakçılıkla Mücadele Kanununa muhalefet oluşturduğu, Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 204 ve 252. maddelerine uyduğu" iddiasıyla Meclis soruşturması açılacak.
Sözkonusu yasa maddeleri "resmi belgede sahtecilik" ve "rüşvet" suçlarını düzenliyor.

İSTİSNAİ YOLLARDAN VATANDAŞLIĞA GEÇİRME

İçişleri Eski Bakanı Muammer Güler hakkında "bazı maddi menfaatler karşılığında bir şahsın araçlarına trafikte emniyet şeridini kullanma imtiyazı verdiği ve söz konusu şahıs için koruma polisi görevlendirdiği, bu şahısla birlikte göz altına alınan bazı şüphelilerin ve yakınlarının yasaya aykırı olarak istisnai yoldan Türk vatandaşlığına geçirilmesini sağladığı, bu şahısla ilgili adli veya istihbari çalışma yapılıp yapılmadığının araştırılması için talimat verdiği, bu şahsın usulsüzlükleri hakkında basında çıkacak haberlerin engellenmesi için girişimde bulunduğu" suçlaması var.

Güler'in bu eylemleriyle "nüfuz ticareti, rüşvet, gizliliğin ihlali ve görevi kötüye kullanma" suçlarını işlediği iddia ediliyor.

NÜFUS TİCARETİ VE RÜŞVET

AB Eski Bakanı Egemen Bağış hakkındaki suçlamalar ise şöyle:
"Bazı maddi menfaatler karşılığında bir şahsın turizm belgeli bir otel kiralama girişimi ile yakınlarına vize alınması işleri için aracılık etmek, bu şahısla ilgili bir soruşturma olup olmadığı yönünde ilgili kurum ve kuruluşlarda araştırma yapılmasını sağlamak, bu şahsın faaliyetiyle ilgili basında haber yapılmasının önlenmesi için girişimlerde bulunmak". Bağış hakkında bu gerekçelerle "nüfuz ticareti" ve "rüşvet" suçlarından soruşturmna yapılması isteniyor.

SUÇ ÖRGÜTÜ YÖNETİCİ VE ÜYELERİNİN...

Çevre ve Şehircilik Eski Bakanı Erdoğan Bayraktar hakkındaki suçlamaların odağında ise "nüfuz ticareti" ve "görevi kötüye kullanma" iddiası bulunuyor.

Bayraktar'la ilgili soruşturma "bir suç örgütünün yönetici ve üyelerinin kendilerine sağlanan ve miktar ve değeri tespit edilemeyen bazı menfaatler karşılığında kişiye özel imtiyazlı imar planlarını onaylattıkları, imar planlarına aykırı olarak yapılan bazı projelerin usulsüzlüklerine göz yumdukları ve denetimlerden sorunsuzca geçmelerini sağladıkları ve bu eylemlerin bir kısmının kendisinin görevde olduğu sırada ve onun bilgisi doğrultusunda gerçekleştirildiği, ayrıca bakanlıktan iş alan bazı şirketlerin yemek işlerinin yakınlarının ortağı olduğu şirketlere verilmesi için tavassut ettiği" iddiasıyla yürütülecek.

KOMİSYON NASIL KURULUCAK?

Bu iddiaları soruşturacak komisyon için öncelikle Meclis Başkanlığı, siyasi parti gruplarına kendilerine düşen üyelerin 3 katı isim bildirilmesi için yazı gönderecek. AK Parti 27, CHP 12, MHP ve HDP 3 üye bildirecek. Daha sonra Genel Kurul’da kura ile komisyonda görev yapacak isimler belirlenecek.

Meclis soruşturma önergesini veren, daha önce Meclis’de ya da Meclis dışında bu konuda görüş açıklayan isimler komisyona seçilemiyor. Komisyonda görevli memur, raportör ve stenograflar için de aynı kural geçerli. Siyasi partilerin daha çok hukukçu üyelerinin komisyonda görevlendirmesi bekleniyor. Komisyon kurulduktan sonra AK Parti’li üyelerden biri komisyon başkanı olacak. Ayrıca bir başkanvekili, bir sözcü ve kâtip seçilecek. Komisyonun iki aylık çalışma süresi de bunun ardından başlayacak. Ancak bu süre içinde Meclis tatile girerse, çalışılmayan bu günler komisyonun çalışma süresine dahil edilmeyecek. Komisyon Ekim ayından itibaren çalışmalarına devam edecek.

Etiketler : akp, rüşvet operasyonu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Başbuğ'un Bozkurtları
1415 gün önce
Başta Tayyip Erdoğan'ın ailesi olmak üzere Akp'nin kodomanları bakanları hepsi sırtlan gibi Zarraf'ın üzerine çökmüşler ne koparırsak kar hesabı hepsi bir şeyler götürmüş.Tayyip Erdoğan'da zengin işadamlarını yolmuş.100 milyon dolar birinden 100 birinden 80 birinden.Bu Akp'nin aşırttığı paraların sadece buzdağının görünen kısmı medyaya yansıdı.Bunların el altından götürdüğü paraların hesabını yapmak çok zor.Hiç bir savcı dava açamıyor diye çalmışlarda çalmışlar.Ama Allah'ı unutmuşlar Allah bütün pisliklerini meydana döktü yarın ahirtte burunlarından fitil fitil gelecek.Bunların çaldığı çıptığını gören ve hala destekleyen seçmende yarın ahirette hesap verecek hesap var hesap Allah'a, onlar sebeb oldukları için bu yolsuzluğa hemde göz göre göre...
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
Eski MHP Milletvekili, emekli büyükelçi Deniz Bölükbaşı, tedavi gördüğü has..
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz'a ..
TSK ve ÖSO unsurlarının terörden tamamen temizlediği Afrin'in Raco beld..
Afrin'e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'nın 41. gününde böl..
Terör örgütü YPG'den tamamen temizlenen Afrin'in Bülbül Kasabası gö..
"Tartışmaya gerek yok, bırakalım..."
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=