Lütfen bekleyin..

İlber Ortaylı'dan AKP'li bakan Davutoğlu'nu üzecek sözler !

08 Mayıs 2014, 17:18

"Bilgi birikimi yok"

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Tarih profesörü İlber Ortaylı  'yeni Osmanlıcılık' konusunda Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun ciddi bir bilgi birikimi olmadığını öne sürdü. Son yıllarda Yeni Osmanlıcılık akımının çıktığının ifade edilmesi üzerine Ortaylı, "Dışişleri bakanının ciddi bir tarih bilgisi birikimi olduğunu zannetmiyorum." dedi.

Londra'da katıldığı konferansta konuşan Prof. İlber Ortaylı, eğitime ivme kazandırılması gerektiğini, her yere üniversite açılarak, çocukları kandırmakla bu işin olmayacağını vurguladıktan sonra Türkler'in tarih okumadığını ve tarihle ilgilenmediğini dile getirdi.

TÜRK ORDUSU, İNGİLİZ ORDUSUNU 4 YIL TUTTU; TARİHİNDE BENZERİ YOK

Birinci Dünya Savaşı sonunda Britanya, Avusturya-Macaristan imparatorlukları, Rusya ve Fransa'nn durumunu ele alan Prof. Ortaylı, savaşların, bazı ülkelerin donanmalarının işe yaramadığını ortaya koyduğunu, Avustralya ve Yeni Zelanda'nın bağımsızlık isteğini ortaya çıkarttığını söyledi. Birinci Dünya Savaşı sırasında Osmanlı İmparatorluğu ordularının muhteşem performans ortaya koyduğunu ve Kurtuluş Savaşı başarılarının bundan dolayı oluştuğunu kaydeden Ortaylı, "Türk ordusu İngiliz ordusunu 4 yıl tuttu ve İngiliz ordusunu Britanya tarihinde 4 yıl tutan başka ordu yok. İngilizler bunu beklemiyordu. Savaş sonunda, daha önce kaybedilen Kars, Ardahan, Artvin bize kalsa da, ham hayallerimizin hiçbiri gerçekleşmedi. Çiftçilerimizi, askerlerimizi, zanaatkarlarımızı tamamen kaybettik ve Türkiye bunu ancak 50 yılda telafi edebildi. Birden, bir kalite düşüşü oldu. Türkiye bu yavanlığından kurtulmak için çok uğraştı, Atatürk'ü de bu yavanlığımız hasta etti." dedi.

MİKRO MİLLİYETÇİLİKLERİN SONU YOK

Birinci Dünya Savaşı sonunda dünyanın küçüldüğünü, etnik parçalanmaların olduğunu ve bugün bunun hâlâ devam ettiğini belirten Prof. Ortaylı, "Dünyada 5 bin adet dil konuşuluyor. Mikro milliyetçiliklerin sonu yok. Bunların üzerinde durulması gerekiyor. Avusturya-Macaristan imparatorluğu kalmadı. Britanya İmparatorluğu eskisi gibi olmadı ancak kuvvetli demokrasi, özgün parlamenter sistemi kuvvetli olduğu için devam etti. Ancak birçok müttefiki bu vasfını koruyamadı. Osmanlı imparatorluğu'nun gücü tükendi. Para sistemi çöktü. Kadınlar çalışma hayatına girdi. Osmanlı İmparatorluğu kadın memur almaya başladı. Feminist hareketçilik, sosyalist harekete eskisi gibi kötülük yapamadılar. Arap dünyası 3 günde dağıldı, manda idareleri kuruldu. Osmanlı eğer 15-20 sene dayanabilseydi, coğrafyaları da bugünkü gibi zayıf olmazdı." diye konuştu.

ALMANYA'NIN POLİTİKASI DİKKATLE İZLENMELİDİR

Konuşmasında Birinci Dünya Savaşına niye girildiğinin muamma olduğunu, İkinci Dünya Savaşı'na girişin ise haklı nedenleri olduğunu belirten Prof. İlber Ortaylı, "Bu gibi ülkelerin tekrar tekrar dünya idaresine el atmaları tehlikelidir. Şimdi ortaya Çin çıktı. Almanya'nın politikası dikkatle izlenmesi gereken bir politikadır. Avrupa'nın iktisadi entegrasyonunu kendi politikaları ile engelliyorlar." dedi.

Bir soru üzerine Ortaylı, Osmanlı İmparatorluğu'nun savaşa hazır olduğunu, hem Galiçya, hem Afrika, Mezopotamya, hem Suriye, Kafkaslarda imparatorluğu ordunun savunduğunu söyledi. Ortaylı, "Ancak hiçbir devlet aslında savaşa hazır değildir. Savaşların sonunda para el değiştirdi, ülkeler tarihi bilmiyorlardı. Maalesef Türkler tarih okumuyor, tarih okumayı da sevmiyor. Osmanlı düşmanlığı deyimi boş şeyler, gülünç.." diye devam etti.

HER YERE ÜNİVERSİTE AÇIP ÇOCUKLARI KANDIRMAKLA OLMAZ

Türkiye'nin sanayi rotasını değiştirirse gelişebileceğini kaydeden Ortaylı, "Türkiye işleyen bir makinadır, buna böyle bakılmalıdır. Sanayi rotamızı değiştirirsen Türkiye gelişebilir. eni sanayi dallarına girmek zorundasınız. Eğitime yeni 'impetus' (ivme) vermek zorundasınız. Her yere üniversite açıp, çocukları kandırmakla olmaz. Doğru dürüst insan yetiştireceksiniz. Toplantılarla bunlar olmaz. Bugünkü liselerle ne Süleyman Demirel başbakan, ne de Necmettin Erbakan profesör olurdu." diye konuştu.

Londra'da faaliyet gösteren 'Turkish Forum UK' vakfının davetlisi olarak Hyatt Regency The Churchill Hotel'de düzenlenen yemekli geceye Sefire Emel Çeviköz, Londra Başkonsolosu Emirhan Yorulmazlar, Elçi Müsteşar Fatih Ulusoy'un da bulunduğu 200'e yakın konuk katıldı.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
eyüp
1443 gün önce
bir sen eksiktin hükümetle dalaşmayan çok iyi biliyorsan tarihi yaşanılan tarihi anlat
Başbuğ'un Bozkurtları
1443 gün önce
Akp Hükümeti Osmanlıcılık diye bir şey attı ortaya ama hiç bir dayanağı olmayan bir hayal herşeyi eline yüzüne bulaştırdı.Tayyip Erdoğan İsrail'le Filistin' Abi'lik yapmaya kalktı.sözde arabulucu abi.Netenyahu Ankara'dan gittiği akşam Filistin'i savaş uçaklarıyla bombalayarak Türkiye'yi ti y aldı.Oda yetmedi Türk Sivil gemisini vurdu.Suriye konusunda boş kuru tehtitlerle Esad'a hiç bir şey yapılacak bir cesaret gösteremediler.Musul v Kerkük'te Kürt'ler her şeyi yaptı ağızlarını açmadılar.Onuda geçin Kandil'de 5 bin bitli teröriste bir kara operasyonu dahi yapamayıp uçaklarla dağ taş bombaladılar.Şimdide ateşkes imzaladılar. teröristlerle Akp'nin rezillik yakasından paçasından akıyor ama seçmenine sorsan lider ülke türkiye dünyanın başbakanı tayyip erdoğan bu lafı söyleyenler İlber Hoca'nın deyimiyle çok cahiller keşke ölseler :) Bölgesel Güç için Türk Ordusunun konvansiyonel ve nükleer silahlarda ve bu silahlardan korunmada bölgenin en iyisi olması gerekir ki teknik olarak İsrail'in bile çok gerisindeyiz.Ayranımız yok içmeye atla gidiyoruz çeşmeye Akp'nin boş hayalleri ancak seçmenini kandırıyor.
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, TSK içinde 3 bin kişilik bir yapıyı ..
Eski MHP Milletvekili, emekli büyükelçi Deniz Bölükbaşı, tedavi gördüğü has..
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz'a ..
TSK ve ÖSO unsurlarının terörden tamamen temizlediği Afrin'in Raco beld..
Afrin'e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'nın 41. gününde böl..
Terör örgütü YPG'den tamamen temizlenen Afrin'in Bülbül Kasabası gö..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=