Lütfen bekleyin..

Tekke, Bilal’in vakfına

06 Mayıs 2014, 11:50

Başbakan Yardımcısı Arınç, Okçular Tekkesi’nin verildiğini doğruladı.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, 17 Aralık sürecinde Twitter’daki Haramzadeler hesabı tarafından paylaşılan ses kayıtlarıyla kamuoyuna duyurulan İstanbul’daki Okçular Tekkesi’ninBilal Erdoğan’ın yönetiminde bulunduğu Okçular Vakfı’na verildiği iddialarını doğruladı. Arınç, tekkenin “eğitim, spor, kültür ve sağlık hizmetlerinde kullanılmak üzere” vakfa tahsis edildiğini bildirdi.

30 Mart yerel seçimleri öncesi YouTube’a da yüklenen ses kayıtlarında yer alan iddialara göre tekkeye ilişkin iki farklı telefon konuşması yapılıyordu. İddiaya göre bunlardan ilki Bilal Erdoğan ile tekkenin kullanım hakkını belediyeden devralan KİPTAŞ Genel Müdürü İsmet Yıldırım arasında geçiyordu. Kayıtlara göre, Yıldırım, Okçular Tekkesi’nin durumuna ilişkin Erdoğan’a bilgi veriyordu.

Yıldırım, tekkenin vakfa tahsis edilebilmesi için belediyenin kendilerine verdiği üst kullanım hakkını iade etmesi gerektiğini söylüyordu. Yıldırım bunun ardından tekkenin kiralanabileceğini belirtince, Erdoğan, “Yok ya şimdi kiralama işi olmaz. Bizim onu bir şekilde vakıfa kazandırmamız lazım” diyordu. Erdoğan ardından İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’la görüşeceğini ifade ediyordu. KİPTAŞ’ın tekkeye ne değer biçtiğini soran Erdoğan, Yıldırım’dan, “Yaptığımız masrafın hakedişi” karşılığını alınca ve “Ha yani ne harcadıysanız o” diyordu. Yıldırım ise buna, “Tabii ne harcadıysak o. Biz fazla bir şey istemeyiz yani” diye yanıtlıyordu. Bilal Erdoğan “Siz bu kanunu ... çok ciddiye alıyorsunuz ya! KİPTAŞ başka, belediye başka gibi” deyince, Yıldırım 20 milyon lira harcadıklarını belirterek ileride birilerinin olayı kurcalaması halinde sıkıntı çıkabileceğini söylüyor ve sıkıntı olmaması için yasaya uygun yapılması gerektiğini ifade ediyordu.

İkinci konuşmada ise bu kez Yıldırım’la Sami Kılıç adlı belediye bürokratı olduğu anlaşılan bir kişi konuşuyordu. Yıldırım, Kılıç’ı arayarak “Okkçular Tekkesi’ne ne yapacağız abi” diye sorarken, Kılıç ise “Evet abim işte konuşuyorlar. Abi konuştular, ettiler işte beyler” diye çıkışıyordu.

‘Eğitim ve kültür için...

Bu skandal tapelerin ardından CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, konuyu TBMM gündemine taşımış ve Başbakan Yardımcısı Arınç’a, “Okçular Tekkesi ve arazisi Okçular Vakfı’na satış yoluyla mı yoksa tahsis yoluyla mı devredilmiştir? Bu iş için KİPTAŞ’a verilen bedel nedir” diye sormuştu. Oran, tapeleri anımsattığı soru önergesinde tapeleri de anımsatmıştı.

Oran’ın önergesini yanıtlayan Arınç, “İstanbul ili, Beyoğlu ilçesinde bulunan Okçular Tekkesi de eğitim, spor, kültür ve sağlık hizmetlerinde kullanılmak üzere tahsis edilmiştir” dedi.

‘Hayır işleri hep Erdoğan ailesine’

Arınç’ın yanıtını değerlendiren Oran, “Tayyip Erdoğan ve mahdumları maşallah her akçalı, para getiren işin altından çıkıyorlar. Bu hayır işlerinin hep Erdoğan’a, aile üyelerine, yakın çevresine rastlaması ne güzel tesadüf! Bu kadar tesadüf ancak planlayarak olur, diye bir laf var. Elbet bir gün bu saadet zinciri kırılacaktır. O zamana kadar ‘çekinmeyin, yiyin efendiler yiyin, doyuncuya kadar tıksırıncıya kadar yiyin’ diyorum” dedi.

2. Bayezıt kurdu

Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’un fethini başlattığı alanda 500 yıl önce 2. Bayezıt’ın kurduğu Okçular Tekkesi, dünyanın en eski okçuluk kulübü olarak niteleniyor. Tekke, Başbakan Erdoğan’ın talimatıyla başlayan proje kapsamında yenilendi. Tesis içerisinde 120 metrelik olimpik-uluslararası yarış sahası, ok ve yay imalat atölyesi, kütüphane, hünkâr köşkleri, mescit, kapalı spor salonları, antreman sahaları bulunuyor. - cumhuriyet

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Ülkücü
1412 gün önce
İçinde Mescidi ile koca Külliye'yi arsasıyla birlikte zimmetlerine geçirmişler.Tabi bunu yapmadan öncede Kültür Bakanlığına güzelce bir restore ettirmişler.Vakıf malını Devlete restore ettirip aşırmışlar.Yolsuzluk üzerine yolsuzluk budur işte...Mesele toplumun yarısının cahil olması doğru bilgi ve kaynağa inanmaması sadece demogojiden anlaması demogojiyide en iyi bilen lider Tayyip Erdoğan'ın bu toplum dilini en iyi şekilde yalanlarına kılıf uydurabilmk için kullanabilmesi...
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz'a ..
TSK ve ÖSO unsurlarının terörden tamamen temizlediği Afrin'in Raco beld..
Afrin'e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'nın 41. gününde böl..
Terör örgütü YPG'den tamamen temizlenen Afrin'in Bülbül Kasabası gö..
"Tartışmaya gerek yok, bırakalım..."
Zeytin Dalı Harekatı'nın başlangıcından etkisiz hale getirilen terörist..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=