Lütfen bekleyin..

’7 bin değil, 230 kişi dinlendi’

04 Mayıs 2014, 23:23

7 bin kişiyi dinlediği öne sürülen savcı Adnan Çimen suç duyurusunda bulundu.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

İstanbul’daki Selam Tevhid örgütü soruşturması kapsamında hukuksuz biçimde 7 bin kişiyi dinlediği öne sürülen savcı Adnan Çimen, haberi yapan gazete hakkında suç duyurusunda bulundu. Dilekçesinde, soruşturmada dinlenen kişi sayısının 7 bin değil 230 olduğunu belirten Çimen, “KCK soruşturmasında olduğu gibi, Selam-Tevhid soruşturmasında da örgütün bir parçası haline gelmiş kamu görevlilerinden oluşan bir derin yapı vardı. Bu derin yapılanma yasal takibata uğramamak için soruşturmayla hiçbir ilgisi bulunmayan binlerce insanı dinlenmiş gibi gösterip kendisini gizlemek istemiştir. Endişemiz odur ki son dönemin belki de bu en önemli terör soruşturması akamete uğratılmak ve kapatılmak istenmektedir” dedi. Daha önce yürüttüğü KCK soruşturması yüzünden örgüt tarafından cemaatçi ilan edildiğini söyleyen Çimen, dilekçesinde “Ülkemizin her noktasında paralel devleti tesis eden, yazılı bir anayasa hazırlayan, beyanlarda Özerklik ilan edeceğini açıkça dile getiren, petrolden pay isteyen somut ve gerçek paralel devlet ortadayken bunlara en ufak bir söz söylemeyenlerin, beni hedef seçmeleri bir gafletten öte açıkça ihanettir” dedi. Çimen,İstanbul Başsavcısı Hali Salihoğlu hakkında da suç duyurusunda bulunacağını belirtti.
Soruşturmayı sadece 5 ay yürütmüş

Savcı Adnan Çimen’in, Selam Tevhid örgütü soruşturmasında yasa dışı biçimde 7 bin kişiyi dinlediği iddia edilmişti. Hakkındaki haberlerle ilgili suç duyurusunda bulunan Çimen, hukukçuların görüşlerini paylaştığı adalet.org isimli sitede, dilekçesini paylaşarak iddialara yanıt verdi. Avukatı tarafından savcılığa verilen dilekçede Çimen’in, yaklaşık 3 yıldır devam eden soruşturmayı 5 ay yürüttüğü belirtildi. Dilekçede, Yargıtay kararıyla da terör örgütü olduğu kesinleşen Selam Tevhid örgütünün, İran devleti için ajanlık faaliyeti yürütmesinin yanı sıra Uğur Mumcu, Bahriye Üçok, Muammer Aksoy ve Ahmet Taner Kışlalı’nın öldürülmesi eylemlerini de gerçekleştirdiği ifade edildi.
Devlet içinde örgütle irtibatlı yapılar var

Soruşturmanın, örgüt lideri H.A.Y ile eşi K.Y arasındaki anlaşmazlıkların savcılığa yansıması üzerine ortaya çıktığını belirten Çimen, muhbir eş K.Y’nin verdiği bilgilerle örgütün ajanlık faaliyetlerine ilişkin önemli tespitlere ulaşıldığı, devlet içersinde bu örgütle irtibatlı olan derin yapılar tespit edildiği kaydedildi. Dilekçede, “Bu soruşturmanın “binlerce kişi uydurma örgüt kapsamında dinlendi” kılıfıyla günlerce basında deşifre edilmesinin altında verilen bilgilerin önemi ve belirli çevreleri rahatsız etmesi yatmaktadır” denildi.

Dosya kapatılmak isteniyor
Basında yer alan haberlerin ardından İstanbul Başsavcısı Hadi Salihoğlu’nun, “bir örgüt uydurulduğu” yönünde beyanda bulunduğu hatırlatılan dilekçede, “Endişemiz odur ki gerek yapılan yayınlardan gerekse Sayın İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı’nın beyanlarından, son dönemin belki de bu en önemli terör soruşturması akamete uğratılmak ve kapatılmak istenmektedir. Şayet bu yola gidilirse, geçmişte aydınlar başta olmak üzere birçok cana kıymakta tereddüt etmeyen bu örgütün yapabileceği yeni eylemlerle akacak kanın mesulü dosyayı kapatanlar olacağı gibi ciddi suç delillerini barındıran bu dosya ileride yeniden gündeme gelecek ve ilgililer hukuki sorumluluktan kurtulamayacaklardır” ifadelerine yer verildi.

Sadece 30 kişiyle ilgili karar aldım
Savsısı 3 kez değiştirilen soruşturma kapsamında 2011 Mart-2013 Aralık ayları arasındaki 33 ayda 230 kişinin dinlendiği belirtilen dilekçede, Savcı Çimen’in bunlardan sadece 30’uyla ilgili dinleme kararı alındığı kaydedildi. Dilekçede, şöyle denildi:

“Burada doğrudan-dolaylı dinleme ve özellikle Sayın İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı’nın (2280) rakamına nasıl ulaştığının üzerinde de biraz durmak gerekir. Dinlediğimiz şahsı arayan ya da dinlenen şahsın aradığı kişilerde dinlenmiş sayılır mı, bu hususta uygulama nasıldır? Malum olduğu üzere telefon görüşmesi iki tarafı olan bir faaliyettir. (…) Bu kapsamda örneğin 3 ay boyunca dinlenen bir şüpheli (1000) kişiyi aramış, (2000) kişide şüpheliyi aramışsa, hukuki anlamda dinlenen kişi (1000+2000+1=3001) 3001 değil yalnızca (1) kişidir. Dolaylı olarak dinlenen (3000) kişiye ilişkin olarak şayet bu şahısların takip edilen suç ve ya suç örgütüyle alakası yoksa, görüşmelere ilişkin tüm kayıtlar soruşturma sürecinde ya da en geç evrak sonuca bağlanacağı aşamada imha edilir. Dinlenen şahısla görüşen ve suçla ilgisi bulunmayan şahısların görüşmelerini kaydetmeyip ayıklayan bir teknoloji henüz icat edilememiştir. Dolayısıyla dinlenen şahsın yaptığı tüm görüşmeleri dinlemeniz teknik ve hukuki bir zorunluluktur. Meseleye bu açıdan bakıldığında Sayın İstanbul Cumhuriyet Başsavcı’sının (2280) rakamını nasıl telaffuz ettiği daha iyi anlaşılmaktadır”

PKK’ya laf edemeyenlerin paralelci demesi ihanettir
Dilekçede, hakkında yapılan haberlerde cemaatçi olduğu yönünde iddialar yer aldığı belirtilen Çimen’in, KCK soruşturmasında hazırladığı iddianamede, örgütün devlete alternatif bir paralel yapılanma hedefi güttüğünü ortaya çıkardığı, bu iddianameden sonra örgütün yayın organlarınca cemaatçi ilan edildiği kaydedildi. Dilekçede şöyle denildi:

“PKK/KCK terör örgütünün “paralel devlet” kurmaya çalıştığını ilk kez resmi belgelerde dile getiren müvekkilimin “paralel yapı” mensubu olmakla suçlanması bir ironi olmanın yanında ve kendisine yapılabilecek en büyük saygısızlıktır. Ülkemizin her noktasında ve özellikle doğu ve güneydoğu bölgelerinde gerçek paralel devleti tesis eden, yazılı bir anayasa hazırlayan, mahkemeler kurup yargılamalar yapan, zorla vergi toplayan, kurduğu sözde birliklerle şehir merkezlerinde bile yol kontrolleri yapan ve son beyanlarda Özerklik ilan edeceğini açıkça dile getiren, petrolden pay isteyen somut ve gerçek paralel devlet ortadayken bunlara en ufak bir söz söylemeyenlerin, hayatını tehlikeye atarak bu terör örgütüyle mevzuatın verdiği yetkiler çerçevesinde hukuki alanda mücadele eden ve Türk Milleti adına şerefiyle görev yapan müvekkilimi hedef seçmeleri bir gafletten öte açıkça ihanettir.”
Kamu görevlileri örgüte destek verdi
”Müvekkilim yukarıda belirtildiği üzere KCK/PKK operasyonlarını yürütürken terör örgütü içerisinde bir kısım kamu görevlilerinden oluşan ve Devlet içerisinde hayati mevkileri işgal eden derin yapıya soruşturma sürecinde rastlamıştır. Bu kez de Tevhid/Selam Kudüs Ordusu terör örgütüne ilişkin soruşturmada, derin yapının bir kanadının da bahse konu Tevhid/Selam terör örgütünün içerisinde fiilen yer alarak örgüte üst düzey istihbarat ve lojistik destek verdiği saptanmıştır. İşte bu tespitlerden haberdar olan derin yapılanma, yasal takibata uğramamak için “yavuz hırsız ev sahibini bastırır” atasözünü doğrular şekilde, soruşturmayla hiçbir ilgisi bulunmayan binlerce insanı sanki bu dosya kapsamında dinlenmiş gibi gösterip bu kara propaganda ortamında kendisini gizlemek istemiştir”

“Başsavcıya açıklama yap mı dediler?”
Bu kapsamda şu sorularda yapılan kara propaganda ve iftira haberlerinin arkasındaki niyetin açığa çıkması için cevaplanması gerekli sorulardır;
”Ülkenin faili meçhul cinayetlerle karışması ve kaos ortamının oluşması için faaliyet içinde olan yapılar ve arkalarındaki irade kimdir? Sayın İstanbul Cumhuriyet Başsavcısının bu soruşturma ile ilgili olarak mevzuata aykırı olarak ve basındaki iftira kabilinden haberleri doğrular mahiyetteki basın açıklamasını yapması için kendisinden talepte bulunan olmuş mudur? Hakkında tarafımızdan yapılacak suç duyurusunda detaylandırılacağı üzere, Sayın Başsavcı, bir yargı mensubu olarak dinleme işlemlerinin nasıl yapıldığını bilmesine ve dolaylı dinlemelerin ne anlama geldiğini gayet iyi bilmesine rağmen neden gerçeğe aykırı içerikte bir basın açıklaması yapmak zorunda kalmıştır?

sözcü

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
YSK, İYİ Parti dahil 10 siyasi partinin 24 Haziran'daki seçimlere katıl..
Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, TSK içinde 3 bin kişilik bir yapıyı ..
Eski MHP Milletvekili, emekli büyükelçi Deniz Bölükbaşı, tedavi gördüğü has..
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz'a ..
TSK ve ÖSO unsurlarının terörden tamamen temizlediği Afrin'in Raco beld..
Afrin'e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'nın 41. gününde böl..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=