Lütfen bekleyin..

2 milyon 800 bin oy tehlikede!

03 Mayıs 2014, 12:25

CHP'li Özbolat: Cumhurbaşkanlığı ve genel seçimler öncesi Avrupa ülkelerinde yaşayan Türk vatandaşlarının oylarının tehlike altında olduğu uyarısında bulundu.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

vrupa Ülkelerinde ki Türkiye Büyükelçiliklerinin konsolosluklarının AKP’’ye çalıştıklarını ifade eden CHP Kahramanmaraş Milletvekili Durdu Özbolat Büyükelçilerin AKP İl Başkanı, Konsoloslukların İlçe Başkanı; Ataşelerin de AKP’nin yönetim kurulu üyesi gibi çalıştıklarını söyledi.

AKP’nin Avrupa’ya müthiş kaynaklar aktardığına dikkat çeken CHP’li Durdu Özbolat, Cumhurbaşkanlığı ve genel seçimler öncesi CHP Genel Başkanı Faruk Loğoğlu ile birlikte Avrupa ülkelerinde çalışmalar yaptıklarını bir de rapor hazırladıklarını kaydetti.

Milli görüş, Kaplan, PKK ve AKP’nin bu ülkelerde õrgütlendiğini ancak kendi partisi CHP’nin yurt dışındaki Türklere ulaşamadığı õzeleştirisinde de bulunan Durdu Özbolat, meclis çalışma odasında gözlem ve çalışmaları ile ilgili olarak SÖZCÜ‘ye değerlendirmelerde bulundu.

Özbolat şöyle konuştu :

“Bütün vatandaşın ilgisine desteğine rağmen, biz gereğini yerine getiremiyoruz. 1962’den sonra insanlar yurt dışına gitmiş yerleşmiş, sonra ikinci, üçüncü kuşak gitmiş. Ülkü Ocakları Milli Görüş Kaplan, PKK, AKP örgütlenmiş fakat CHP hiç gitmemiş.

2 MİLYON 800 BİN SEÇMENİ YOK SAYMAK MÜMKÜN DEĞİL

2 milyon 800 bin kişi oy kullanacak. Bu Türkiye’deki seçmenin 5.3’üne denk geliyor. Bir ilde dahi bir oyla seçim kazanılıp, kaybedildiği düşünülürse 2 milyon 800 bin seçmeni yok saymak ve onları görmemezlikten gelmek mümkün değil.

İngiltere’ye gittim, Almanya’ya gittim. Almanya’da 2 yıldır bir örgütlenme çalışmamız vardı. Almanya’da birlikler kurduk (dernek örgütlenmesi) 8 tane ..daha başka ülkelerde de kurulmuştu. Başkanlar kurulu toplantısı yapıldı. Hem yerel seçim değerlendirildi hem de cumhurbaşkanılığı seçimi olmak üzere önümüzdeki genel seçimler de vatandaşın nasıl oy kullanacağı onları nasıl CHP’ye yönlendireceğimize yönelik bir çalışma yaptık.

CHP’Yİ UMUT OLARAK GÕRÜYORLAR

Daha önce biri Almanya’da birisi burada iki çalıştay yapıldı. Yoğun bir ilgi var. CHP’yi bir umut olarak görüyorlar.

TÜRKLER, AVRUPA’DA SOSYAL DEMOKRATLARA, TÜRKİYE’DE AKP’YE OY VERİYOR

Orada Türk seçmeninin yüzde 90’ı sosyal demokrat partilere oy veriyor. Hem Almanya’da hem İngiltere’de hem de diğer Avrupa ülkelerinde seçmen açıkça sosyal demokrat partilere oy veriyorlar. Çünkü yabancıların sorunları ve haklarını bu partiler daha fazla sahiplenip, savunuyor. Ancak seçmen buraya gelince sağ partiye oy veriyor. Türkiye’de sosyal demokrat parti olarak biz yoksul insanlar için bir çözüm adresi olduğumuzu tam anlatamıyoruz. Ama suçu vatandaşta aramak işin kolay tarafı. Asıl olan orada oy veren seçmeni burada da sol bir partiye yöneltmek. CHP programını planını ona göre yaparsa başarılı olur.

OY NASIL KULLANILACAK?

Orada şöyle oy kullanacaklar. YSK büyükelçiliklere bir form bastırmış, vatandaşların oy kullanacakları form. O formu doldurmaları gerekiyor. Asıl açmazlardan birisi o. Yeteri kadar duyuru yapılmadığı takdirde vatandaş orada kayıtlı da olsa oy kullanamayabilir. Bu bir tuzak. Eğer orada AKP kendi seçmenine ulaşıyor. Cami cemaatini, dernekleri tikayı kullanıyor. Büyükelçilikler konsoloslukların tümü AKP’ye çalışıyor. Büyükelçiler AKP il başkanı konsolosluklar da ilçe başkanı gibi. Hatta ateşeler de AKP’nin yönetim kurulu üyesi gibi çalışıyorlar. Müthiş kaynaklar aktarılıyor. Burada yaptıkları gibi devletin imkanlarını büyükelçilerle konsoloslar üzerinden yapıyorlar.

NE TÜR HİLE YAPACAKLARI BELLİ DEĞİL

Yasaya göre oylar 53 ülkede 118 seçim bölgesi var. Her sandıkta 700 kişi oy kullanacak ve oy kullanma 4 gün oy kullanılacak. Oylar orada kullanılacak akşam sandıkların güvenliği büyükelçiliklere konsolosluklara emanet edilecek. Sandıklar kapandıktan sonra sabaha kadar orada ne tür hile yapacakları bilinmiyor. Burada da görüldü ki Kullanılan oy kadar zarfı değiştirmeleri mümkün. İkincisi oy kullanma işi tamamlandıktan sonra sandıklar orada sayılmayacak Türkiye’ye getirilecek. O esnada da ne olacağını bilmiyoruz. Bizden şunu istiyorlar. Barajı aşan 3 partiden görevli isteyecekler. Sandıklar için. Ama bu görevlilerin tümü orada resmi bir statüye sahip olmayacaklar. Sizin üyeniz gelmedi deyip kendi adamlarını orada sandığa atayabilecekler.

KANUNDA DÜZENLEME YAPILMALI

Kanunda bir düzenlemeye ihtiyaç var. Birincisi oy kullanma süresiyle ilgili. Sürenin 4 gün değil daha uzun olması lazım. Okullar tatil olunca insanlar buraya gelecek. Sandıklar gümrüklerde oy kullanacaklar. Burada da kendileri kayıt edildiyse oy kullanabilecek. Siz bu seçmen sayısını biliyorsunuz peki o zaman niye yeni bir kayıt istiyorsunuz. O zaman belli ki kendi adamlarına bakacaklar fişleyecekler kendilerine oy verecekleri işaretledikten sonra oy vermeyeceğini düşündüklerine de sen kayıt olmamışsın oy kullanamazsın diyebilirler. Bunun için bir kanunu düzenlemeye ihtiyaç var. Bir kanun teklifi hazırlıyoruz. Uygulama ortaya çıktığında kanun teklifi hasıl oluyor.

AVRUPA, AKP’YE HER TÜRLÜ HİLE YAPACAK BİR PARTİ OLARAK BAKIYOR

Nedir bunlar. Bunlardan birisi sandıkların oluşumu ile ile ilgili ikincisi oyların kullanımıyla ilgili süre üçüncüsü de oyların güvenliğinin sağlanmasıyla ilgili. Dördüncüsü de oyların orada sayılmayıp buraya gelmesiyle ilgili. Madem sandık kurulu oluşmuş orada oylar sayılıp, tutanak tutulur sonuçlar sandık kuruluna verilir buraya getirilir. Aksi takdirde şaibeden kurtulamaz AKP. Zaten TC. itibar kaybetmiş. Almanya ve Avrupa’daki bütün ülkeler seçimlerde her türlü hileyi yapacak bir parti olarak bakıyor AKP’ye. Bununla ilgili sayın Faruk Loğoğlu ile beraber bir rapor hazırlayıp CHP’ye sunduk.

SOSYAL DEMOKRAT PARTİLERDEN YARDIM İSTEYECEĞİZ

Ben bir süre sonra bütün Avrupa ülkelerindeki özellikle sosyal demokrat partilerle görüşüp destek ve yardım isteyeceğim. Sosyalist enternasyonal üyesi olduğumuz için Kılıçdaroğlu da orada genel başkan yardımcısı orada. Biz şunu isteyeceğiz. Kendi ülkelerinizde hile hurda yaptırmayın. Bir de oradaki iktidarlarla görüşeceğiz. Kim hangi parti olursa olsun yetkililerle görüşüp sıkıntılarımızı anlatacağız.”

Etiketler : chp
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler
İYİ Parti’nin seçime katılıp katılamayacağına ilişkin tartışmalar, dün CHP’..
İYİ Parti sözcüsü Aytun Çınar, "Yargıtay'ın verdiği listede İYİ Pa..
İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Koray Aydın Best FM'de Ufuk Karcı'..
"İYİ Parti’nin seçimlere girmek için hiçbir şartı eksik değildi. Eğer ..
MHP lideri Bahçeli'den erken seçim açıklaması
İYİ Parti'nin seçime katılıp, katılamayacağıyla ilgili sorulara yanıt v..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=