Lütfen bekleyin..

Fethullah Gülen'e soruşturmada şok gerçek!

01 Mayıs 2014, 14:20

Gülen hakkında başlatılan soruşturmanın, C.O.'nun BİMER'e havuz medyası Sabah'ın haberlerini dayanak yaptığı şikayetle açıldığı öğrenildi. İşte, çarpıcı detaylar...

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Yolsuzluk ve rüşvet operasyonunun ardından iktidarın hedef haline getirdiği Fethullah Gülen Hocaefendi hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından bir soruşturma başlatıldığı ortaya çıktı.

Gazete kupürlerinin dayanak yapıldığı soruşturmanın Ulusal Yargı Ağı Projesi (UYAP) sistemine girilmemesi de dikkat çekti.

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın, Fethullah Gülen Hocaefendi’yi hedef alan açıklamalarının yargıyı etkilemeye yönelik olduğuna ilişkin eleştirileri haklı çıkaran gelişmeler yaşanıyor.

BAŞBAKAN ERDOĞAN "BAŞLAYACAK" DEMİŞTİ

Erdoğan, önceki gün partisinin Meclis grup toplantısı çıkışında gazetecilerin “Fethullah Gülen’in iadesiyle ilgili hukuki süreç başlatılacak mı?” sorusuna, “Başlayacak” karşılığını vermişti. Ancak ortada iade için gerekli olan herhangi bir adli soruşturma bulunmuyordu. Dün, birdenbire Ankara Adliyesi’nde soruşturma haberleri yayıldı. Başsavcılığın başlattığı soruşturmanın, linç kampanyası sırasında yapılan suç duyuruları üzerine gündeme geldiği ve inceleme işlemleri sonrası açıldığı öğrenildi.

GAZETE KÜPÜRLERİ BAŞLATILMIŞ

Dosyanın ihbarlara dayanak yapılan gazete kupürlerinden oluştuğu ortaya çıkarken, Ulusal Yargı Ağı Projesi (UYAP) sistemine soruşturma açıldığı bilgisinin girilmemesi de dikkat çekti.

17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet soruşturmasının UYAP’a girilmediği, bu yüzden soruşturmanın usulsüz bir şekilde yapıldığı öne sürülmüştü. Geçtiğimiz şubat ayında yasalaşan 5. yargı paketinde, soruşturmanın gizli yürütülmesinin önüne geçecek düzenlemeler yapılmıştı.

Hocaefendi ile ilgili soruşturmanın ‘hukuksuz işlem, medyatik linç’ yorumlarını haklı kılan bir süreç izlediği hemen anlaşıldı. Mart ayı içerisindeki ihbar mektuplarının Başbakan’ın iadeyle ilgili açıklamalarının hemen ardından ciddiyete dökülmesi, aynı suç duyurularında AKP, bazı kurum ve kuruluşların da suçlanmasına karşın bunlarla ilgili işlem yapılmaması gözden kaçmadı. Dünkü Milli Güvenlik Kurulu (MGK) gündemine ilişkin belli merkezlerden medyaya servis edilen bir haber de dikkat çekti. “Gülen dosyası MGK’da” başlıklı haberlerde, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ile Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun iade süreciyle ilgili neler yapılabileceğine dair bürokratlarından bilgi aldıkları, dosyaların ABD yönetimine iletilmesi görevini Dışişleri’nin üstleneceği iddiası yer aldı.

SABAH GAZETESİNİN HABERLERİNİ DELİL GÖSTERDİ

Yolsuzluk soruşturmasıyla birlikte siyasilerin Hocaefendi’yi hedef gösteren açıklamalarının ardından çeşitli illerde suç duyuruları yapılmıştı. Sakarya’da C.O. isimli şahsın suç duyuruları ve Başbakanlık İletişim Merkezi’ne (BİMER) e-posta ile yaptığı şikâyet üzerine Ankara’da başsavcılık soruşturma başlattı. Anayasa’ya Karşı İşlenen Suçlar Savcısı Serdar Coşkun’un yürüttüğü soruşturma kapsamında Terörle Mücadele Şubesi’ne müzekkere yazılarak, C.O.’nun ifadesinin alınması istendi. C.O.’nun şikâyetine Sabah Gazetesi’nin haberlerini delil olarak gösterdiği ifade edildi. Suç duyurusunda gazete kupürleri dışında bir delile yer verilmedi. Savcılık kaynakları, soruşturmanın suç duyurusu üzerine yapılan rutin işlem olduğunu belirtti. C.O.’nun suç duyuruları içinde AKP, Meclis Başkanı, milletvekilleri ve yüksek yargı mensupları ile ilgili şikâyetler de var.

UYAP’ta Hocaefendi ile ilgili tek bir soruşturma bulunuyor. “Görevi kötüye kullanmaya iştirak” suçlamasıyla yürütülen soruşturma için takipsizlik verildi. Kararda, Hocaefendi’nin isnat edilen fiile iştirak etmesinin mümkün olmadığı kaydedildi.

Haşim Kılıç uyarmıştı

Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, mahkemenin kuruluş yıldönümündeki konuşmasında delilsiz ihbar mektupları konusunda uyarmıştı. ‘Paralel yapı, çete, örgüt’ gibi ithamların yargı üzerindeki olumsuz etkilerine değinen Kılıç, “Söz konusu iddiaların yargı kurumlarında psikolojik travma yarattığı, delil, bilgi ve belgeye dayanmayan ihbar mektuplarının hüküm icra ettiği, hâkim ve savcılar arasında önemli ayrışma ve bölünmelere sebep olduğu hepimizin saklayamayacağı gerçeklerdir. Bu ayrışma ve bölünmenin hukuk devletinin, hukuk güvenliğinin ve adaletin sonunu getireceğini yargıda yaşadığımız olaylar açıkça göstermektedir.” demişti.

İhbar mektuplarının Başbakanlık İletişim Merkezi (BİMER) tarafından savcılığa iletilmesi de kuşkuları artıran bir yargı sürecine işaret ediyor. Bu durum, Koç Grubu’nun aldığı Milli Gemi (MİLGEM) projesinin iptal edilmesi sürecini hatırlattı. Kamuyonu günlerce meşgul eden iddiaya göre, Başbakan ihaleye katılmayan işadamı Metin Kalkavan’a itiraz dilekçesi yazmasını söylemişti. Kalkavan ihaleye katılmadıklarını belirtmiş ancak Başbakan, ‘rekabet olmadı’ diye Başbakanlık Teftiş Kurulu ve BİMER’e yazı gönderilmesini önermişti. İşadamının bu yöndeki itiraz yazısı işleme konulmuş, ihale iptal edilmişti.

‘Hukukî dayanağı yok’

Zaman'ın haberine göre Hocaefendi’nin Avukatı Nurullah Albayrak soruşturmayı şöyle değerlendirdi: “UYAP’ta müvekkilim hakkında takipsizlikle kapanmış bir soruşturmadan başka bir şey görünmüyor. Başsavcı vekili ile yaptığımız görüşmeden başka bir soruşturma daha olduğunu öğrendik. Şikâyet etmeyi kendine meslek edinmiş bir şahsın gazete kupürlerine dayanarak yaptığı suç duyurusu üzerine açılmış bir soruşturmanın söz konusu olduğu söylendi. Bu şahıs hakkında da, hakaretler ve iftiralar nedeniyle hukuki haklarımızı kullanacağız. Hiçbir hukuki dayanağı olmayan soruşturmanın takipsizlikle sonuçlanmasını bekliyoruz. Gazete kupürlerine ya da siyasilerin meydanlarda söylediklerine göre yargısal bir faaliyet yapılamaz. Meydanlarda söylenenlerle insanlar suçlu ilan edilemez.”

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
Suriye'nin Rakka kentinde IŞİD'e karşı yapılan operasyonlarda, örgü..
Şırnak Uludere'de askeri araca düzenlenen saldırıda 3 evladımız şehit o..
Ramazan Bayramı tatilinin başlamasından bu yana yurdun çeşitli yerlerinde y..
Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında gerçekleştirilmesi planlanan Yüksek ..
Suriye'den kaçak olarak Türkiye'ye geçen eylem hazırlığındaki PKK&#..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=