Lütfen bekleyin..

Bürokratlara MİT operasyonu mu?

28 Nisan 2014, 16:49

"Siyasî iktidarın hoşuna gitmeyen bürokratlar, istihbarat teşkilâtının sorgulanmayan ihbar ve raporlarıyla “operasyon”a uğrayacak!"

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

"Anlaşılan, kurumlara yönelik “operasyon”un özellikle yeni “MİT yasası”nın yürürlüğe girmesiyle daha da derinleştirilip yaygılaştırılacağı, kıyım furyasının katmerleşeceği artık açıkça ifâde ediliyor. Buna göre siyasî iktidarın hoşuna gitmeyen bürokratlar, istihbarat teşkilâtının sorgulanmayan ihbar ve raporlarıyla “operasyon”a uğrayacak!

En vahimi de, 2004 MGK kararları ve Başbakanlığın “eylem plânları”, 15 Ocak 2014 MİT’in tüm teşiklâta tamim ettiği ve “2014 yılı öncelikli hedefleri”nın başına aldığı “PDY-Paralel devlet yapısı ile mücadele” ve en son “26 Şubat MGK kararları” kapsamında, hayatlarını mesleklerine vermiş yönetciler, bürokratlar “paralel” ithamıyla görevlerinden alınabilecek. Bu konudaki “algı operasyonu” ve karalama kampanyası tam gaz devam edecek."

Cevher İlhan/Yeni Asya

“Operasyon” Hazırlıkları…

Gerilim süreci sürüyor. Başta yolsuzluk ve rüşvet soruşturmaları ve operasyonları olmak üzere gitikçe açığa çıkan “hukuksuz işler”in üstünün örtülmesi hesâbına hükûmet cânibiyle başta yargı olmak üzere çeşitli kurumlar arasıdaki gerginlikler tırmanıyor.

Bilindiği gibi, genel seçim havasına sokulup büyük gerginlikle yapılan mahallî seçimlerin ardından, evvela sandıktan çıkan sonuçların sözkonusu hukuksuzlukları aklayacağı havası yaydırıldı. Oysa sandığın yolsuzluk ve rüşvet iddialarının üzerinin kapatılması değil, seçmenin genel ve yerel yöneticelerini seçmesi aracı olduğunu herkes biliyor.

Bundandır ki, özellikle siyasî iktidar ve yakın meydayada pompalanan halkın verdiği oyun sözkonusu dosyaların temize çıktığı şeklindeki propaganda sakil kaçıyor. Oysa iddiaların paklanacağı yer, seçim sandığı değil, bağımsız ve tarafsız yargıdır. Zira eğer iktidar partisine oy verenler “yolsuzluk ve rüşvet iddiaları”nın uydurma olduğu şeklinde anlaşılırsa, o zaman AKP’ye oy vermeyen halkın “iddiaların doğruluğununa inandığı” sonucu çıkar ki bunun hiçbir tutar tarafı bulunmuyor.

Ne var ki, bütün bu gerçeklere rağmen, hükûmetin her şeyden önce iktidar mercilerine uzanan mevzubahis iddiaları engellemek olduğu ortaya çıkıyor. Bu amaçla Anayasa Mahkemesi’nce iptal edilen büyük bölümü “HSYK yasası”ndan ve “internet yasası”ndan sonra dört bakan hakkındaki “fezlekeker”in Meclis’e gelmesi üzerine apar topar seçim sonrasına ertelediği “MİT yasası”nı ikazları nazara almayıp alelacele Meclis’ten geçirmesi bundan…

FURYA DEVAM EDİYOR…

Ancak gidişat en iyimser çevreleri bile hayal kırıklığına uğratacak tarzda tırmanıyor. Seçim akşamı Başbakan’ın partisi adına “büyük zafer” olarak ilân ettiği sert “balkon konuşması”nda kucaklayıcı ve uzlaşmacı mesajlar yerine, toplumu ayrıtırıp kutuplaştıran ve ötekileştiren politik söylem ve kışkırtma dili devam ediyor. Yaklaşan cumhurbaşkanı seçimleri ve ardından on ay sonra yapılacak genel seçimler sah-ı mailinde ne yazık ki bu tahrikli siyasî söylemlerin dinmeyeceğinin, daha tırmanacağının işâretleri veriliyor. Görünen o ki, hükûmetin “paralel operasyonu” devam ediyor.

Bilindiği gibi Millî Eğitim’de daha önce Kanun Hükmündeki Kararnâme ile merkezde Müsteşarın dışında bütün eğitim bürokrasisi biçilmiş, yüzlerce tecrübeli eğitimci havuza atılmıştı. Ders yılı sonunda Millî Eğitim câmiası, hakka, hukuka, eğitimin gereklerine ve teâmüllere aykırı olarak allak bullak ediliyor.

Yine “yargıya müdahale” anlamına gelen HSYK’daki düzenlemeyle pekiştirilen yüzlerce hâkim ve savcının görev yerlerinin değiştirilmesi, on üç bine varan Emniyet mensuplarının sürgün ve kıyıma uğraması, yolsuzluk dosyalarını tâkip eden Mâliye-MASAK’taki görevden alınmalar, TRT’deki görevden alınmalar kesmemiş olacak ki, 17 Aralık’ta devletin çeşiti kademelerinde başlayan görevden almalar bu kez Sermaya Piyasası Kurulu’na(SPK) sıçrıyor.

Yine bu hükûmetçe atanan dört başkan yardımcısından üçünün ve on iki daire başkanından on birinin görevlerinden alınmasına “görülen lüzum üzerine” karar verilerek yerlerine yeni atamalar yapılıyor. Kısacası kurulun üst yönetimi altüst ediliyor.

Anlaşılan, kurumlara yönelik “operasyon”un özellikle yeni “MİT yasası”nın yürürlüğe girmesiyle daha da derinleştirilip yaygılaştırılacağı, kıyım furyasının katmerleşeceği artık açıkça ifâde ediliyor. Buna göre siyasî iktidarın hoşuna gitmeyen bürokratlar, istihbarat teşkilâtının sorgulanmayan ihbar ve raporlarıyla “operasyon”a uğrayacak!

RESMEN SİNYALİ VERİLİYOR!

En vahimi de, 2004 MGK kararları ve Başbakanlığın “eylem plânları”, 15 Ocak 2014 MİT’in tüm teşiklâta tamim ettiği ve “2014 yılı öncelikli hedefleri”nın başına aldığı “PDY-Paralel devlet yapısı ile mücadele” ve en son “26 Şubat MGK kararları” kapsamında, hayatlarını mesleklerine vermiş yönetciler, bürokratlar “paralel” ithamıyla görevlerinden alınabilecek. Bu konudaki “algı operasyonu” ve karalama kampanyası tam gaz devam edecek.

Adana’da “yasadışı dinleme” iddiasıyla polislerin tutuklayan savcının bizzat Başbakan’ca “vatansever” olarak övülmesi, akabinde “yasal olarak dinledikleri”ni tesbit edip serebst bırakan hâkimi “paralel” - “çete” ve hatta “hain” olarak yaftalaması bunun göstergesi…

Keza geçtiğimiz haftalarda bir televizyon kanalında “paralel yapıyla ilgili operasyonlar”a dair bir soru üzerine, Başbakan Yardımcısı İşler’in, “HSYK Kanunu’da bir düzenleme yaptık. Emniyet içerisinde, bürokraside, idâre mekânizmasındaki bu yapının elemanlarını pazifize etmiş durumdayız. Çalışmalar devam ediyor. Önümüzdeki günlerde herkes ne olacağını görecek. Şu an devlet kurumları gereken hazırlıkları yapıyor…” diye konuşması resmen bunun açık sinyalini veriyor…

Etiketler : mit
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
MEDYA Kategorisindeki Diğer Haberler
Yeniçağ Gazetesi Ankara Temsilcisi Ahmet Takan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ..
Erdoğan cephesinden Saadet'i aşağılayıcı ifadeler...
Alişan Satılmış yöneticilerin vefasızlığına dikkat çekti...
flaş iddia: PKK'ya karşı verdiği mücadeleyle tanınan Osman Pamukoğlu..
"MHP'li üst düzey bir yönetici..."
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=