Lütfen bekleyin..

57.6 milyar liralık batak!

07 Temmuz 2013, 18:25

SGK’nın bir türlü tahsil edemediği alacak...

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Alacakların 26.1 milyar lirası icraya verilirken, geriye kalanı icraya intikal etmemiş alacaklardan oluşuyor.

SGK’nın 57.6 milyar liralık alacağını tahsil edemediği ortaya çıktı.

SGK yönetimi için hazırlanan son verilere göre kurum alacakları 57 milyar 640 milyon liraya ulaştı. Bu alacakların 26.1 milyar lirası icraya verilirken, geriye kalanı icraya intikal etmemiş alacaklardan oluşuyor.

Kurum yönetimi için hazırlanan son verilere göre SGK’nın alacakları şöyle sıralanıyor: Yeniden yapılandırılan alacaklar 11.17 milyar lira, icraya intikal etmiş SSK alacakları 26.13 milyar lira, icraya intikal etmemiş SSK alacakları 1.3 milyar lira, icraya intikal etmemiş Bağ-Kur alacakları 19 milyar lira.

26.1 milyar TL icralık

2013 bütçesine göre Hazine’ye açık finansmanı için aktarılacak tutar 24.9 milyar lirayken, bütçeden alacağı toplam transfer 72.9 milyar liraya ulaşıyor. Böyle bir transfer ihtiyacı sürerken SGK’nın bu alacaklarını tahsil etmesi halinde, sadece SGK’nın değil, Türkiye’nin bütçesi rahatlayacak.

Sosyal sigorta sisteminde gelirlerin giderleri karşılayamadığı ve bu nedenle sistemin açık vermeye devam ettiği biliniyor.

Vatan gazetesinin haberine göre; Sistemde yaşanan finansman sorununun en önemli nedenleri olarak geçmişte uygulanan erken emeklilik, yüksek aylık bağlama oranları, sağlık harcamalarının giderek artması ve bilgi teknolojilerinin etkin kullanılamaması gösteriliyor. Bu kapsamda sosyal güvenlik sisteminin etkinliğinin artırılması için SGK alacaklarının biran önce tahsil edilmesi gerektiği vurgulanıyor. Ancak kurumun alacakları bir türlü tahsil edilemiyor.

Hükümet 2013 Yılı Programı’na bu alacakların tahsil edilmesi hedefini koymuş, bu nedenle e-haciz gibi teknik olanaklardan da yararlanılacağını kaydetmişti.

Bu kapsamda SGK’ye ödemelerini zamanında yapmayan borçlunun banka mevduat hesabına elektronik ortamda haciz konulabileceği vurgulanmıştı. Ancak yılın ilk 6 ayının ardından SGK’nın alacakları azalma eğilimine bile girmedi. Halen toplam 57.6 milyar lirayı bulan alacakların 26.1 milyar lirası icra takibine konu oldu.

Açıkları için kuruma 25 milyar TL aktarılacak

Halen SGK’nın mali yapısı, yönetici özetlerinde kritik durumu gözler önüne seriyor. Buna göre, kurumun gelirleri 2012 yılında 143 milyar lira, giderleri ise 160.2 milyar lira oldu.

Açık finansmanı için ise kuruma geçen yıl 17.3 milyar lira para aktarılmıştı. 2013 yılı bütçesine göre ise kurumun gelirleri 156.4 milyar lira, giderleri ise 181.3 milyar lira öngörüldü. Açık finansmanı için ise bu yıl kuruma 24.9 milyar lira aktarılması öngörüldü. Ancak bu rakamın daha da artacağı tahmin ediliyor.

Özellikle Genel Sağlık Sigortası’na geçilmesinin ardından 39 lira ödeyerek sistemden yararlanması gereken 886 bin 237 mükellef için SGK, Hazine’den kişi başı 19 lira ilave destek almak zorunda. Ancak gelişmeler bu desteğin de yetmeyeceğini gösteriyor. Çünkü söz konusu 886 bin 237 kişi 39 lirayı da ödemiyor. SGK, GSS primini ödemeyen her kişi için Hazine’den 58 lira almak zorunda.
 

Etiketler : SGK
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler
Cari işlemler açığı Ocak ayında beklentilerin üzerinde geldi.
Türkiye, daha önce et ithalatı gerçekleştirdiği Polonya, Fransa ve Bosna He..
Şeker fabrikalarının özelleştirilmesi hakkında konuşan MHP Grup Başkanvekil..
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından..
İller Bankası, borcu olan belediyelerin listesini açıkladı. Listenin ilk be..
Yurt dışına beyin göçünün araştırılması için Meclis’e araştırma önergesi ve..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=