Lütfen bekleyin..

Haşim Kılıç'ın 'gömleği' ve Köşk

25 Nisan 2014, 15:34

Bir anlamda "adaylık açıklaması" mı yaptı?

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Radikal'den Ömer Şahin'in analizi:

Haşim Kılıç, kimilerinin 'demokrasi manifestosu' dediği özgürlükçü çıkış yaptığı konuşmada Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a ince dokundurmalar yaptı.

Aynı mahalleden geldiği Erdoğan'a şifreli cümleyle yüklendi. AKP'yi kurunca "Milli görüş gömleğini çıkardık" diyen Erdoğan'a, 'gömlek çıkaran karakterden değilim' mesajı verdi. Kılıç bu sözlerden sonra Erdoğan'a karşı Köşk'e aday arayan muhalefetin daha güçlü bir seçeneğidir....

Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, kendisinden beklenenden daha sert , hedefe nokta atış yapan bir konuşma yaptı. Hem de başkanı olduğu mahkemenin kimi kararlarını “gayrimilli” ilan eden ve “saygı duymadığını “söyleyen Başbakan’ın huzurunda. Cumhurbaşkanı, anamuhalefet lideri ve devlet ricalinin tam karşısında söyledi bu sözleri. Hem de ne sözler? İçinden geldiği 'muhafazakar' camianın kodlarını iyi bilen Haşim Bey, evrensel değerlerin içerisine teker teker şifre cümleleri serpiştirdi.

Haşim Kılıç için belki de “veda” konuşmasıydı. Ekim ayında Anayasa Mahkemesi’nden emekli oluyor. Yargı etrafında gelişen tartışmalara değinmesi zaten beklenirdi. “Paralel yapı”, yargıdaki vesayet düzeni, twitter kararı, uzun tutukluluk es geçmediği konular oldu. Siyasete polemik konusu olacak asıl sözleri Başbakan’ın direk üzerine alınacağı cümleler oldu. Konuşma metni sayfa 23’de yer alan o sözler… Aynen şöyle diyor Kılıç: "Bizler adil olmayı kutsal bir görev kabul eden bir medeniyetin mensupları olarak, gücün ve şartların etkisiyle gömlek değiştiren bir karakterin sahibi olamayız. Dün hak ihlaline uğrayanların nasıl yanında yer almışsa, bugün de kimliği, kişiliği, gücü ve rütbesi ne olursa olsun, hak ihlaline sebep olan herkesin karşısına, aynı adalet gömleğiyle çıkmaya devam edeceğiz”.

ŞİFRELİ SÖZCÜK 'GÖMLEK'

Buradaki şifreli sözcük “Gömlek”. Başbakan Erdoğan, AK Parti’yi kurduktan sonra “Milli Görüş gömleğini çıkardık” demişti. Bu söz “Değiştim” anlamına geliyordu. Haşim Kılıç’ın “gömlek” üzerinden örnek vermesi çok “manidar” bulundu.

Okuyan herkes tarafından Başbakan’a dönük “Siz “mağdurken farklıydınız, şimdi farklısınız. Ama ben değişmedim” olarak anlaşıldı. Bizlere bu yorumu yaptıran bir üst paragraftaki sözler. Kılıç, orada da geçmişte Anayasa Mahkemesi’nin kararlarından mağdur olanların 2010 sonrası “evrensel” standartlara kavuşan Mahkemenin kararlarını eleştirmesini “garip bir çelişki” olarak tanımlıyor.

Anayasa Mahkemesi’nin parti kapama, başörtüsü, siyasi yasaklara ilişkin kararlarını hatırlayanlar için adrese teslim sözler. AKP ’nin öncü kadrolarının RP,FP günlerinden beri mağdur olduğu kararlardı. Haşim Kılıç, bu kararlara her seferinde “şerh” düşen, karşı çıkan isimdi

Başbakan Erdoğan ve AK Parti kurmaylarının bu sözlerden hoşnut olmayacağı belli. Sosyal medyaya anlık yansıyan tepkilerden bunu görebiliyoruz. Hükümet ile Anayasa Mahkemesi arasında ilişki son günlerde zaten limoniydi. Bugünden sonra aradaki mesafe daha da açılır. Haşim Bey, tören sonrası kısa sohbetimizde sözleriyle kişileri hedef almadığını ve kimsenin “gücenmesi”ne gerek olmadığını söylese de bu ifadeler Cumhurbaşkanlığı sürecinde gündeme sıkça gelecektir.

Cumhurbaşkanlığı adaylığını kendi dışında bir gelişme olarak görüyor ve tartışmaya girmiyor ama bugünkü açıklamalardan sonra Kılıç’ın adı daha çok anılacaktır. Abdullah Gül’ün aday olmayacağı bir ortamda Başbakan Erdoğan’ın karşısına güçlü aday aranıyor. Muhalefetin yanı sıra AKP seçmeninden de oy alması muhtemel aday. Zaten adı geçiyordu, bu konuşmadan sonra daha sıklıkla anılacaktır.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
Eski MHP Milletvekili, emekli büyükelçi Deniz Bölükbaşı, tedavi gördüğü has..
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz'a ..
TSK ve ÖSO unsurlarının terörden tamamen temizlediği Afrin'in Raco beld..
Afrin'e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'nın 41. gününde böl..
Terör örgütü YPG'den tamamen temizlenen Afrin'in Bülbül Kasabası gö..
"Tartışmaya gerek yok, bırakalım..."
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=