Lütfen bekleyin..

'Barajlı D’Hondt sistemi bize daha uygun'

21 Nisan 2014, 15:40

Muhalefet hükümetin seçim sistemini değiştirme çabasına tepkili...

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın: “Dar bölgeli seçim sisteme geçiş iki büyük partinin haricinde kalan diğer partileri parlamento dışında bırakacaktır...”

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarıyla gündeme gelen seçim sisteminde değişikliği değerlendiren MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, “Mükemel olmasa da barajlı D’Hondt sistemi Türkiye’nin şartlarına uygundur” dedi. Yalçın gündeme gelen 3 seçeneği de şöyle değerlendirdi: “Bu üç seçenek mevcut sistemin devam ettirilmesi, mevcut sistemde yüzde 10 olan seçim barajının yüzde 5’e indirilerek seçim çevrelerinin her bir seçim çevresinden 5 milletvekili çıkacak şekilde tanzim edilmesi ve dar bölge çoğunluk sistemine geçilmesidir.”

http://www.haberfedai.com/upload/dosya/21197.jpg

‘Açık bir galibi amaçlıyor’

Çoğunluk sistemlerinin, en çok oy alan adayın seçildiği yöntem olduğunu ifade eden Yalçın, çoğunluk sistemlerinin oyların adil dağılımını yansıtan bir parlamentoyu değil, açık bir galibi amaçladığını dile getirdi. Nispi temsil sistemlerinin ise oyların sandalyelere dönüşümünde orantılılığı amaçlayan her türlü seçim usulü olduğunu bildiren Yalçın, çoğunluk sistemlerinde bir seçim çevresinde en çok oy alan adayın seçildiğini, nispi temsilde ise adaletli ve orantılı bir dağılım olduğunu vurguladı.

http://www.haberfedai.com/upload/dosya/21129.jpg

AK Parti’nin milletvekili hırsızlığına soyunduğunu öne süren Yalçın, şöyle konuştu: “AKP’nin çabası TBMM’deki siyasi tabloyu tamamen lehlerine çevirecek bir seçim sisteminin yasalaştırılması üzerinedir. Dar bölge sistemine geçmek istemesinin sebebi budur. Hesabı, illeri seçim çevrelerine bölerek fazladan avantajlı hale gelmek ve özellikle oylarını daraltılmış bölgelerde küçülttüğü MHP’nin milletvekilliklerini çalmak üzerinedir. Dar veya daraltılmış bölge sisteminin tercih edilmesindeki bir başka amaç da oy kaybı yaşayacağı anlaşılan AKP’nin bozgununa uğramasını önlemektir.”

Amaçları temsil ile sandalye kazanmak

CHP Genel Başkan Yardımcısı Tezcan: ‘İktidar seçim sistemleriyle oynayıp hak etmediğim kadar milletvekili çıkarırım hesabı peşinde’

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, dün CHP Afyonkarahisar Merkez İlçe Başkanlığı’nca Afyon düzenlenen “Danışma Kurulu Toplantısı”nda konuştu. Seçim sistemi tartışmalarına değinen Tezcan, İktidarın, “Ben sandıkta iktidara geldim, bundan sonra elimdeki iktidar yetkisini kullanarak seçim sistemleriyle de oynayıp hak etmediğim ne kadar daha fazla milletvekili çıkarırım” hesabı peşinde olduğunu iddia etti.

‘Hiçbirisinden korkmuyoruz’

Tezcan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Hangi hesabı yaparlarsa yapsınlar, hiçbirisinden korkmuyoruz ve çekinmiyoruz. Son söz milletin olacak. Hangi sistemi getirirlerse getirsinler. İster daraltılmış bölge, ister genişletilmiş bölge. Biz adil olan seçim sisteminden yanayız. Biz, barajın olmadığı bir seçim sisteminden yanayız. Biz, milletin verdiği her oyun TBMM’ye milletvekili olarak o oranda yansıması gerektiğine inanıyoruz. Biz, milletin bir tane oyunun bile israfa girmediği bir seçim sistemi istiyoruz. 1 milyon kişinin oyu, TBMM’de temsil edilirken 200 bin kişinin oyu da orada temsil edilebilsin diyoruz. Ancak böyle bir temsiliyetle gerçek demokrasi ve gerçek millet iradesi hayata geçer, oluşur diyoruz. Onun için hangi sistemi getirirlerse getirsinler, biz demokratik milli iradeyi hakim kılacak temsili sistem için mücadele edeceğiz. Ama asıl olan sandıkta milletin sözüdür. Millet gidecek, son sözü söyleyecek. Seçim sistemlerini değiştirerek kendi iktidarlarını kalıcı kılmak isteyenlere, yine en sonunda son sözü sandıkta, millet söyleyecektir.”

gazetevatan

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler
Bahçeli'nin yeniden genel başkan seçildiği MHP'nin 12 Olağan Kurult..
Bahçeli yineledi: Adayımız Erdoğan...
İYİ Parti’nin hazırladığı ‘FETÖ ile Acil Eylem Planı’nda yer alan tespitler..
MHP kongresi ayarlı Bahçeli’ye ‘jest’ mesaisi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=