Lütfen bekleyin..

Erdoğan'dan MHP'ye Seçim Tuzağı

19 Nisan 2014, 15:26

"Bir süredir MHP'nin varlığıyla, ülkenin bekasının asla birbirinden ayrılamayacağı bir sürece girilmiştir. Başbakan Erdoğan'ın, kendisi "Başkan" olmayı planlarken bir yandan da "MHP'yi bitirme" hayali kurmasının sebebi, bu mantık ilişkisiyle sınırlı değildir."

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

 Bahçeli'nin danışmanı Şükrü Alnıaçık "Erdoğan'ın Kurallarla Oynayarak MHP'den Kurtulma Planı"nı yazdı:

"Anayasa'yı değiştirecek çoğunlukla gelebilmemiz için 'Dar Bölge Sistemi'ni tartışmaya açmalıyız!.."

Bu cümle, Başbakan Erdoğan'ın 15 Nisan günü, AKP Genel Merkezinde Milletvekilleriyle yaptığı "Cumhurbaşkanlığı seçimi" gündemli istişare toplantısında kuruldu.

     Erdoğan, bundan 6 ay kadar önce açıkladığı "Demokratikleşme Paketi"nde "Seçim Sistemine de el atmış ve yasal düzenleme gerektiren 2 alternatiften bahsetmişti.

     1- Barajın yüzde 5'e çekilip, 5'li gruplandırmayla "Daraltılmış Bölge Seçim Sistemi"nin uygulanması.

     2- Ülke barajının tamamen kaldırılması ve "Dar Bölge Seçim Sistemi"nin getirilmesi…

     Bu önerilerin, demokrasiyle, % 10 barajıyla filan bir ilgisi olmadığı ve paketin "Erdoğan'ın başkanlığı" için hazırlandığı, 15 Nisan günü AKP Genel Merkezinde yapılan toplantıda açıkça ortaya çıktı.

     Erdoğan, parlamenter sistem içinde kendisini Çankaya'ya hapsedip, AKP'yi ve Başbakanlık makamını kimseye bırakmak istemiyor. Bu nedenle de seçim sistemiyle oynayarak önce 367 sandalyeye ulaşmak, sonra Anayasa'yı değiştirerek başkanlık koltuğuna oturmak istiyor.

     Bir süredir MHP'nin varlığıyla, ülkenin bekasının asla birbirinden ayrılamayacağı bir sürece girilmiştir. Başbakan Erdoğan'ın, kendisi "Başkan" olmayı planlarken bir yandan da "MHP'yi bitirme" hayali kurmasının sebebi, bu mantık ilişkisiyle sınırlı değildir.

     Merkez sağ seçmenin teveccühünü kazanarak iktidara gelme ihtimali yüksek olan ciddi bir alternatif yani MHP var oldukça Erdoğan "Yüce Divan kâbusu" görmekten kurtulamayacaktır

     a) Türkiye'de % 30 limitli "Sol" asla Erdoğan'ı yüce divana gönderecek bir iktidar alternatifi olamaz. Bu nedenle CHP, Erdoğan için "yürek ferahlatıcı" bir muhalefet partisidir.

     b) AKP ktidarda kaldıkça Erdoğan ve ekibine kimse dokunamaz.

     c) AKP'nin içinden çıkacak bir yeni oluşum, yargılama ve devr-i sabık yaratma konusunda kolayca ayarlanabilir. (Kayıp Trilyon vs. davalarından Erbakan'ın aklanması gibi)

     d) Ancak MHP, Türk Milliyetçilerine has devlet ciddiyetiyle ve Hz. Ömer adaletiyle sistemi ele alır da Hukuk Devletini yeniden tanzime yönelirse Erdoğan hesap verir.

     Paketlerin, toplantıların, seçim sistemiyle oynamaların, başkanlık heveslerinin bizi en çok alakadar eden olan mantığı budur.

İşte Erdoğan'ın Kurallarla Oynayarak MHP'den Kurtulma Planı:

     "Dar Bölge Seçim Sistemi"nde Türkiye 550 seçim bölgesine bölünüyor. Her bölge için belirlenen adaylardan herhangi biri en az yüzde 51 ile çoğunluk oyunu alırsa seçim ilk turda tamamlanıyor. Adaylar yüzde 51 barajını ilk turda aşamazsa ilk turda en çok oy almış iki adayın yarıştığı ikinci tur oylamaya geçiliyor ve daha çok oy alan aday milletvekili seçiliyor.

     "Daraltılmış Bölge Seçim Sistemi"nde ise Türkiye 85, 90 veya 110 seçim çevresine bölünüyor. Seçim çevreleri en çok 5 milletvekili çıkaracak şekilde sınıflandırılıyor.

     Çekişme her bölgede tabii ki "birinci ve ikinci parti arasında" geçiyor.

     Dar Bölge Seçim Sistemi, Türkiye'de 1950, 1954 ve 1957 seçimlerinde uygulandı.

    -1950'de DP, % 57.67 oyla 415 milletvekili, CHP yüzde 39.45'le 69 milletvekili kazanabildi.

    -1954'de DP, % 57.61 oy alarak 502 vekil çıkarırken, CHP % 35.35'le 31 milletvekiline ulaşabildi.

    -1957'de % 47.87 oy alan DP, 424 vekil çıkardı. % 41.9 alan CHP 178 milletvekili kazanabildi.

     MHP'nin selefi olan Cumhuriyetçi Millet Partisi, oyların yüzde 7.13'ünü alarak 4 milletvekili çıkarırken, onun yaklaşık yarısı kadar oy alan ve adı şimdi unutulmuş olan "Hürriyet Partisi" de 4 milletvekili çıkardı. Bu rakamlardan 2015 seçimleri için alacağımız dersler vardır.

     Daraltılmış bölge seçim sisteminin uygulandığı 1957 seçimlerinde toplam oyların yüzde 52,8'sini alan muhalefet partileri, TBMM'deki 610 sandalyenin 186'sına, yani % 30'una sahip olabilmişlerdi.

     Bu durumun, Anayasa'daki "temsilde adalet ilkesi"yle çeliştiği aklı başında bütün hukukçular tarafından teslim ediyor. Ayrıca "zor oyunu bozar" misali, 27 Mayıs 1960 Darbesinin meşruiyetini bu tür adaletsiz sonuçlardan almaya çalıştığını da unutmadık.

     Her ne kadar 30 Mart Yerel Seçimlerinde Milletimiz MHP'yi 51 ilde "ikinci parti" seviyesine çıkararak Erdoğan'a ilham veren 2011 tablosunu değiştirmeye başladıysa da AKP'nin, kâbusu olan MHP'ye seçim sistemi üzerinden büyük bir tuzak hazırlandığından da hiç şüphemiz yoktur.

     Milliyetçiliği, Amerikan tipi bir tahterevalli siyasetinin dışına iterek ondan kurtulmak isteyenler tarafından hazırlanan bu "seçim tuzağı" karşısında MHP, son derecede uyanık olmak zorundadır. -ortadoğu

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
yakup
1431 gün önce
acaba nezaman genelmerkez bizim hatamız nerede hep kaybediyoruz diye kendi hatasını arayacak merak ediyorum
Bu iş böyle gitmez demi.
1431 gün önce
Artık ses verme zamanı.oturup guguman kuşu gibi düşünmeyi bbi zahmet geçin ya artık.Ne zaman bu böyle olmaz diyeceksiniz.
halil
1432 gün önce
böylesi saçma bir başlık olur mu kardeşim? Bizim genel merkez degilmi ki her seçimden önce tek başına iktidarız diyen. Sorsanız yine aynısını söyleyecekler. Eeee bölge dar olmuş geniş olmuş ne fark eder ki? Oktay vural, celal adan, zühal topçu, tunca toskay... diğer demirbaşlar milletvekili olsun yeter.
metehan
1433 gün önce
anlamadigim MHP iktididara talip degilmi ki simdiden ikincilik ücüncülük hesabi yapiyorlar böyleyse eger hepinizi bir an önce istifanizi bekliyoruz merak etmeyin analar öyle ülkücü evlatlar dogurduki yalniz siz bir yol acin hele
hakikatçi
1433 gün önce
Akp nin hiç bir dürüst işi olmaz ki hep hile dalavere, seçim hileleri rahmetli ebakan zamanında başladı talebeleri tarafından devam ettiriliyor ...ama inş kazdıkları kuyuya düşerler
Kırım Türkü
1433 gün önce
Biz Türk ırkı oldukça o k.......ki yangın hiç sönmeyecektir! o yüce divana gideceksiniz ve cezanızı çekeceksiniz! Bu yaptıklarınızın hesabı sizlerden çok ağır sorulacaktır....aziz Türk milleti bunu yanınıza koymayacaktır....ilahi adalet elbet birgün tecelli edecektir işte ozaman hırsızla hırsız,arsızla arsız olanda cezasını çekecektir....nemalanan,tüyü bitmemiş yetimin hakkını yiyen,şehidinin kemiğini sızlatan,anaları ağlatan,...vs herkes cezasını çekecektir...
Kırım Türkü
1433 gün önce
Allah ;Müslüman Türkü korusun ve yüceltsin.kafire,arsıza,hırsıza,dolandırıcıya,yalancıya ve destekçilerine fırsat vermesin...(AMİN)
Kırım Türkü
1433 gün önce
Siz pkknın siyasi partisine destek verin ve mhp yi bitirin bakalım buna gücünüz yetecekmi!EEEy insan oğlu ne malsın sen yaw! şuraya bak bu ülkede terör destekçisi bir partiye sahip çıkan ve vatanını,milletini,dilini,bayrağını,dinini savunan bir partiyi bitirme planları yapanların arkasından koşuyorsun ve onlara destek veriyorsun! ver babam ver gün gelir oy değil hesap verirsin inşallah!
misafir
1433 gün önce
Mhp zaten kendi kendini bitiriyor başkasının bitirmesine gerek var mı ?
cesaret
1433 gün önce
bizi sokaga cıkmaya zorlamayın bu bizim icin çocuk oyuncagı herkez aklını basına alacak ok yaydan cıkmasın
MEDYA Kategorisindeki Diğer Haberler
Yeniçağ Gazetesi Ankara Temsilcisi Ahmet Takan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ..
Erdoğan cephesinden Saadet'i aşağılayıcı ifadeler...
Alişan Satılmış yöneticilerin vefasızlığına dikkat çekti...
flaş iddia: PKK'ya karşı verdiği mücadeleyle tanınan Osman Pamukoğlu..
"MHP'li üst düzey bir yönetici..."
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=