Lütfen bekleyin..

Gül'den TÜSİAD'a: Moral bozma yok !

18 Nisan 2014, 08:06

"Biz siyaset yapmıyoruz, demokrasiyi konuşuyoruz." diyen TÜSİAD, kutuplaştırmaya dikkat çekerken Gül, gerginliklerin iş dünyasının moralini bozmamasını istedi.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

TÜSİAD toplantısına katılan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, yüksek gelirli bir ülke olmak için hukukun herkese eşit biçimde uygulanmasına vurgu yaptı.

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği’nin (TÜSİAD) Yüksek İstişare Konseyi, Ankara’da toplandı. Toplantıya Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da katıldı. Cumhurbaşkanı Gül, yaptığı konuşmada, seçim ortamında yaşanan gerginliklerin iş dünyasının moralini bozmamasını istedi. Sertlik ve gerginliğin Türk siyasî geleneğinde yer aldığını belirten Gül, “Bunların, sizin moralinizi bozmaması gerekir. Şimdi önümüze bakmamız lazım. Cumhurbaşkanlığı seçimi var diye telaşa kapılmayalım. Herkesin işine ve gücüne bakması gerekir.” diye konuştu. Gül, Türkiye’nin şeffaflaşması, hukukun eşit ve herkese bu çerçeve içerisinde uygulanmasının, yüksek gelirli bir ülke olma yolundaki en önemli sınavları olduğuna vurgu yaptı. Türkiye’nin, Avrupa Birliği’ne sadece üye olmak için girmek istemediğini, demokratik hukuk ve ekonomik standardına ulaşmak amacıyla da müzakerelerin yürütüldüğünü kaydeden Abdullah Gül, demokratik ülkelerde çoğulculuğun her şeyin başı olduğunu ifade etti.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TÜSİAD YİK toplantısında yaptığı konuşmada, seçim ortamında yaşanan gerginliklerin iş dünyasının moralini bozmamasını istedi. Sertlik ve gerginliğin Türk siyasi geleneğinde yer aldığını belirten Gül, “Bunların sizin moralinizi bozmaması gerekir. Şimdi önümüze bakmamız lazım. Cumhurbaşkanı seçimi var diye telaşa kapılmayalım. Herkesin işine ve gücüne bakması gerekir.” dedi. Gül, Türkiye’nin şeffaflaşması, hukukun eşit ve herkese bu çerçeve içerisinde uygulanmasının yüksek gelirli bir ülke olma yolundaki en önemli sınavları olduğuna vurgu yaptı.

Cumhurbaşkanı Gül, onur konuğu olarak katıldığı TÜSİAD GİK toplantısında yaptığı konuşmada, işadamlarının elini taşın altına koyan insanlar olduğunu, bu sebeple geçmişte yaşanan acı deneyimlerin bir daha yaşanmaması için hassas davrandıklarını belirtti. Türkiye’nin reformlar sayesinde şoklara karşı da hazır hale geldiğini belirten Gül, “Bugün geldiğimiz noktanın kıymetini bilip nasıl daha ileriye taşınacağının konuşulması lazım.” diye konuştu. Cumhurbaşkanı, orta üst gelire sahip bir ülke olan Türkiye’nin yüksek gelirli ülke standartlarına yükselmesi için hukukun önemine dikkat çekti. Yüksek gelirli ülkelerin çok yüksek demokratik standartları geliştiren ülkeler olduğunun altını çizen Gül, “Yüksek demokrasi dediğimizde hukukun üstünlüğü, hukuk standartlarının yüksekliği, hukukun uygulanmasındaki şeffaflık ve hukukun verdiği güvence. Hukuk her şeyin başı.” diye konuştu. Gül, Türkiye’nin şeffaflaşması, hukukun eşit ve herkese bu çerçeve içerisinde uygulanmasının yüksek gelirli bir ülke olma yolundaki en önemli sınavları olduğuna vurgu yaptı.

Türkiye’nin AB’ye sadece üye olmak için girmek istemediğini, demokratik hukuk ve ekonomik standardına ulaşmak amacıyla müzakerelerin yürütüldüğünü kaydeden Abdullah Gül, iş dünyasında moral ve motivasyonun çok önemli olduğunun altını çizdi. Konjonktür gereği tartışmalar olabileceğini, demokratik ülkelerde, çoğulculuğun her şeyin başı olduğunu ifade eden Gül,  “Çoğulculuğun olmadığı yerlerde tartışma söz konusu olmaz. Tartışmalar olacaktır ama önemli olan tartışmaların kırıcı olmaması, dışlayıcı olmaması ve neticesinde hepimizin kutuplaşmamasıdır. Bunun ötesinde herkes fikrini söyleyecek ve düşüncesini ortaya koyacaktır.” dedi. İş aleminin başarısının hükümetin olduğu kadar devletin de başarısı olarak görüldüğünü ifade eden Gül, şunları söyledi: “Özel sektör ne kadar gelişirse sizler ne kadar başarılı olursanız Türkiye’nin ekonomik göstergelerinde olumluluk gelişir. Sizler moralinizi bozmayın. İnanıyorum ki bu söylediklerimin herkes farkındadır.” diye konuştu.

TÜSİAD: BİZ SİYASET YAPMIYORUZ DEMOKRASİYİ KONUŞUYORUZ

TÜSİAD YİK Başkanı Erkut Yücaoğlu’nun konuşmasının öne çıkan yönleri şöyle:

*Seçimlerdeki kutuplaştırıcı unsur ve basını baskı altına alma çalışmaları ileri demokrasi ile bağdaşmıyor.

*Her türlü derin devlet girişimleri engellenmelidir

*Su­ri­ye ko­nu­sun­da­ki po­li­ti­ka­la­rın bi­zi ulus­la­ra­ra­sı ca­mi­adan uzak­laş­tır­dı­ğı yö­nün­de­ki al­gı­la­rın art­tı­ğı­nı his­se­di­yo­ruz.

*Oto­mo­tiv ve in­şa­at gi­bi sek­tör­ler­de dur­gun­luk var. Aca­ba bü­yü­me ih­ra­ca­tın ar­tı­şıy­la mı sağ­la­na­cak?

*Çö­züm sü­re­ci­nin ol­gun adım­lar­la iler­le­me­si ge­re­ki­yor.

*Anayasa Mahkemesi’nin yaptığı son düzenlemeler ve özel mahkemelerin kaldırılması son derece olumlu karşılandı

TÜSİAD Başkanı Muharrem Yılmaz, toplantıda yaptığı konuşmada, yerel seçimlerin sert siyasi çatışmalar, keskin kutuplaşmalar, vahim yolsuzluk ve devlet içi örgütlenme iddiaları ile hayli yıpratıcı geçtiğini dile getirdi. “Önümüzdeki dönemi de böyle geçirirsek demokrasimizi geliştirme konusunu tartışmaya toplumca mecalimiz kalmayacak korkusundayım” diyen TÜSİAD Başkanı Yılmaz, "Yargı kurumunun toplumun mutlak güvenine sahip olarak çalışması şarttır. Gelişmiş demokrasiler, demokratik kurumları ve ilkeleri güçlendirmek, bireysel hak ve özgürlükleri genişleterek garanti altına almak, daha katılımcı sistemleri oluşturmak için yoğun çaba sarf ediyorlar. Merkezi yönetimleri, yerel yönetimlerle desteklemenin yollarını arıyorlar. Siyaset kültürünü geliştirmeyi, siyasi ahlakı yaygınlaştırmayı, yolsuzluklarla mücadeleyi gönüllü davranış kodları benimseyerek ve benimseterek sağlıyorlar. Türkiye'nin de buna ihtiyacı olduğuna itiraz edebilir miyiz?" dedi. 

Kutuplaşma bitmeli

Zaman zaman TÜSİAD'ın ‘siyaset üzerine çok konuştukları için eleştirildiğini’ belirten Yılmaz, siyaset ve ekonominin aynı gerçekliğin iki farklı yüzü olduğunu söyledi. Kendilerinin siyaset yapmış olmak için siyaset yapmadıklarını, demokrasiyi konuştuklarını anlatan Yılmaz şunları söyledi: “Yavaş ya da istikrarsız demokratikleşme hızlı büyümek ve refahı yaygınlaştırmak isteyen ülkeleri bu hedeflerine ulaşmakta kısıtlamaktadır. Bu tespit, Türkiye neden yakın geçmişindeki ortalama yüzde 5 gibi büyüme bandından yüzde 2,4 bandına indi ve neden bir süre daha orada kalabileceği şüphesinin cevabını da belki içinde barındırıyor. Ekonominin geleceğini, toplumun refahını piyasa ekonomisinde görüyorsak, bunu ancak küresel ekonomiye entegre olarak sağlayabileceğimizi de görmemiz lazım. Demokrasisi oturmuş, çevresiyle ilişkilerini normalleşmiş, demokratik ve ekonomisi değerler üreterek büyüyen bir Türkiye'ye dünyanın ihtiyacı olduğunu düşünüyoruz. Kutuplaşmanın yerini toplumsal mutabakatın almasını sağlamak, diyalog yollarını açarak enerjimizi kalkınmaya, demokrasimizi derinleştirmeye harcamak zorundayız. Seçim barajının düşürülmesinin de toplumsal uzlaşmaya katkı sağlayacağını düşünüyoruz."

Kılıçdaroğlu: Yeni Kenan Evren’e İhtiyacımız Yok

TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi toplantısı çıkışında gazetecilerin sorularını cevaplayan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın tam yetkiyle Köşk’e çıkmak istediğini açıklamasını değerlendirdi. 12 Eylül darbesini gerçekleştiren eski Cumhurbaşkanı Kenan Evren örneğini verdi. Evren’in 1982 Anayasası’na dayanarak aktif bir cumhurbaşkanlığı yaptığının hatırlatılması üzerine CHP lideri, “Yeni bir Kenan Evren’e ihtiyacımız yok arkadaşlar.” dedi.

Ayrıca, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün ‘Herkes işine baksın’ sözüne katıldığını ifade etti. Kılıçdaroğlu, “Ama hukukun üstünlüğünün ihlal edildiği bir toplumda, iş dünyası endişe taşıyorsa bu endişelerini de dile getirecek. O endişeleri giderecek olan yapı şu anda Türkiye’de yok. Hukukun üstünlüğünü sağlamak, dış politikada Türkiye’yi yalnızlığa iten sürecin ortadan kalkması, yargının bağımsızlığı ve tarafsızlığı konusundaki endişeler bunlar hâlâ taşınıyor. Eğer bir paralel devlet varsa devlet içinde, onunla da hukuk içinde kalınarak mücadele edilmeli.” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanlığını kimsenin cebinde görmemesi gerektiğini vurgularken “Sonunda halkın kararı olacak ve hepimiz halkın kararına saygı duyacağız.” dedi.

Radikal/Bugün/Zaman

Etiketler : abdullah gül, tüsiad
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
Eski MHP Milletvekili, emekli büyükelçi Deniz Bölükbaşı, tedavi gördüğü has..
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz'a ..
TSK ve ÖSO unsurlarının terörden tamamen temizlediği Afrin'in Raco beld..
Afrin'e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'nın 41. gününde böl..
Terör örgütü YPG'den tamamen temizlenen Afrin'in Bülbül Kasabası gö..
"Tartışmaya gerek yok, bırakalım..."
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=