Lütfen bekleyin..

Cumhurbaşkanlığı seçimi ne zaman? YSK kesin tarih verdi

15 Nisan 2014, 10:33

Yüksek Seçim Kurulu'nun cumhurbaşkanlığı seçimine ilişkin kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

YSK’nın Resmi Gazete’de yayımlanan cumhurbaşkanlığı seçimine ilişkin kararına göre ilk oylama 10 Ağustos’ta, seçimin ikinci oylamaya kalması durumunda ise ikinci oylama 24 Ağustos’ta yapılacak

Kararda, 2709 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 101 ve 102. maddeleri ile 6271 sayılı Cumhurbaşkanı Seçimi Kanunu’nun 3. maddesi uyarınca cumhurbaşkanının görev süresinin 5 yıl olduğu, 6271 sayılı kanunun geçici 1. maddesi uyarınca, on birinci Cumhurbaşkanının görev süresinin ise 7 yıl olduğu hatırlatıldı.

Cumhurbaşkanı seçiminin, cumhurbaşkanının görev süresinin dolmasından önceki 60 gün içinde tamamlanacağının hüküm altına alındığının belirtildiği kararda, şunlar kaydedildi:

“2709 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 101 ve 102. maddeleri ile 6271 sayılı Cumhurbaşkanı Seçimi Kanunu’nun 3. maddesi uyarınca Cumhurbaşkanının görev süresi beş yıl olup, (6271 sayılı Kanunun geçici 1. maddesi uyarınca, on birinci Cumhurbaşkanının görev süresi yedi yıldır.) Cumhurbaşkanı seçiminin, Cumhurbaşkanının görev süresinin dolmasından önceki altmış gün içinde tamamlanacağı hüküm altına alınmıştır.

Hâlen görev yapmakta olan Cumhurbaşkanının görev süresinin 28 Ağustos 2014 tarihinde dolacak olması nedeniyle, 2709 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 5678 sayılı Kanun’un 4. maddesiyle değişik 101. maddesi ve 6271 sayılı Cumhurbaşkanı Seçimi Kanunu’nun 2. maddesi uyarınca halk tarafından seçilecek olan Cumhurbaşkanının seçim tarihi, Yüksek Seçim Kurulu tarafından ilk oylama 10 Ağustos 2014, seçimin ikinci oylamaya kalması durumunda ise ikinci oylama 24 Ağustos 2014 olarak, yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın bulundukları ülkede oy kullanma tarihleri ise, ilk oylama 31 Temmuz – 3 Ağustos 2014, seçimin ikinci oylamaya kalması durumunda ise, ikinci oylama 17 – 20 Ağustos 2014 tarihleri olarak belirlenmiştir.

Bu nedenle, 2014 yılında yapılacak Cumhurbaşkanı seçiminde yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın bulundukları ülkelerde oy kullanmaları amacıyla ihtiyaç duyulan mal ve hizmet alımları ile seçimlerle ilgili yurt dışındaki diğer harcamalarda uygulanacak usul ve esasları belirlemek üzere, Yüksek Kurulumuzun 12/03/2014 tarihli ve 2014/725 sayılı kararı ile oluşturulan komisyon çalışmalarını tamamlamış olmakla, konu incelenerek;

GEREĞİ GÖRÜŞÜLÜP DÜŞÜNÜLDÜ:

Bu Genelge ile;

2014 yılında yapılacak Cumhurbaşkanı seçiminde yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın da bulundukları ülkelerde oy kullanmaları amacıyla, seçim iş ve işlemleri için ihtiyaç duyulan mal ve hizmet alımlarına yönelik harcamaların usul ve esaslarına ilişkin düzenlemeler yapılmıştır.

Kurulumuzca Cumhurbaşkanlığı seçiminde uygulanacak esas ve ilkeler dikkate alınarak komisyonca hazırlanan ve 2014 yılında yapılacak Cumhurbaşkanı seçiminde yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın da bulundukları ülkelerde oy kullanmaları amacıyla, seçim iş ve işlemleri için ihtiyaç duyulan mal ve hizmet alımlarına yönelik harcamalarda kullanılmak üzere Örnek: 200 sayılı Genelge’nin yürürlüğe konulması uygun bulunmuştur.

S O N U Ç:

1- İlk oylaması 10 Ağustos 2014 Pazar günü, seçimin ikinci oylamaya kalması durumunda ikinci oylamasının 24 Ağustos 2014 Pazar günü, yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın bulundukları ülkede oy kullanma tarihleri ise, ilk oylaması 31 Temmuz – 3 Ağustos 2014, seçimin ikinci oylamaya kalması durumunda, ikinci oylaması 17 – 20 Ağustos 2014 tarihleri arasında yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçiminin düzen içinde ve dürüstlükle yönetilip, sonuçlandırılması ve uygulamada birliğin sağlanması amacıyla 2014 yılında yapılacak cumhurbaşkanı seçiminde yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın bulundukları ülkelerde oy kullanmaları amacıyla ihtiyaç duyulan mal ve hizmet alımları ile seçimlerle ilgili yurt dışındaki diğer harcamalarda uygulanacak usul ve esasları gösterir örnek: 200 sayılı genelge’nin kabulüne ve Genelge’nin bu kararın eki sayılmasına,

2- Karar örneğinin ve eki Genelge’nin;

a) Yüksek Seçim Kurulu İdari ve Mali İşler Daire Başkanlığı’na,

b) Yurt Dışı İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı’na,

c) Dışişleri Bakanlığı’na,

gönderilmesine,

3- Karar örneği ve eki Genelge’nin Resmî Gazete’de yayımlanmasına,

12/4/2014 gününde oybirliği ile karar verildi.”

Etiketler : cumhurbaşkanı, ysk
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
gezer_tr
1439 gün önce
11 NCİ CUMHUR BAŞKANI KİM?
gezer_tr
1439 gün önce
''6271 sayılı kanunun geçici 1. maddesi uyarınca, on birinci Cumhurbaşkanının görev süresinin ise 7 yıl olduğu hatırlatıldı''. BU NE DEMEK OLUYOR YSK YASA DIŞIMI SEÇİM YAPMAYA ÇALIŞIYOR.
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
Eski MHP Milletvekili, emekli büyükelçi Deniz Bölükbaşı, tedavi gördüğü has..
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz'a ..
TSK ve ÖSO unsurlarının terörden tamamen temizlediği Afrin'in Raco beld..
Afrin'e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'nın 41. gününde böl..
Terör örgütü YPG'den tamamen temizlenen Afrin'in Bülbül Kasabası gö..
"Tartışmaya gerek yok, bırakalım..."
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=