Lütfen bekleyin..

‘Komiser’ önünde CHP'lilerle AKP'liler tartıştı

07 Temmuz 2013, 14:49

İktidar ve muhalefet Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri önünde tartıştı. AKP’li İyimaya, CHP’li Kart’a “Şikayet ediyorsunuz?” diye çıkıştı

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Nils Muiznieks’in, Gezi protestoları ve polisin orantısız güç kullanımı konusunda görüşlerini almak üzere Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nu ziyareti, AK Partili ve CHP’li üyeler arasında gerilime sahne oldu.

Hafta içinde TBMM İnsan Hakları Komisyonu Başkanı AK Partili Ayhan Sefer Üstün ile de görüşen konuk heyet önceki gün de Uzlaşma Komisyonu’nu ziyaret ederek, komisyon üyelerinin Gezi protestoları ve polisin orantısız güç kullanımı konusundaki değerlendirmelerini sordu. Muiznieks’in olaylar ve iddialara ilişkin herhangi bir yorum yapmadan daha çok üyeleri dinlemeyi tercih ettiği basına kapalı görüşmede CHP’li Atilla Kart şu görüşleri dile getirdi:

Ayrımcılık yapılıyor

“Açık şekilde Türkiye’de temel hak ve özgürlükler tehdit altında. Hükümet personel yapılanmasında, kamu yönetiminde inançlar üzerinden ayrımcılık yapıyor. Beraberinde toplumsal ayrışmayı getiren hükümetin bu tavrı bugün Türkiye’nin en temel sorunu haline gelmiştir. Evet Türkiye’de İnsan Hakları Kurumu, Kamu Denetçiliği Kurumu gibi anayasal ve evrensel pek çok mekanizma bulunmaktadır ancak hükümetin tavrı nedeniyle bu kurumların içi boşaltılmış durumdadır.

Yasadışı dinleme ve görüntüleme yoluyla kişi güvenliği tehdit altındayken, bu olayların faili ve sorumluları bulanamaz hale gelmiştir. Bu yolla seçim öncesi muhalefete yönelik operasyonlar da gerçekleştirilmiştir. Ayrımcı yapılanma özellikle emniyet ve mülki idare başta olmak üzere tüm kamuda egemen hale gelmitir.”

İyimaya’dan tepki

Muiznieks, Kart’ın açıklamalarını büyük bir dikkatle dinlerken, AK Partili Komisyon üyesi Ahmet İyimaya’dan AK Parti iktidarına yöneltilen ağır eleştirilere tepki geldi. Kart’ın çizdiği tablonun gerçeği yansıtmadığını savunan İyimaya, “Güçlü ülkemiz biz dönemimizde daha da güçlenmiş, çağ atlamıştır” dedi. İyimaya, CHP’li Kart’a tepkisini “Bizi şikayet mi ediyorsunuz?” sözleriyle sürdürdü.

Kart ise İyimaya’ya, “Avrupa Konseyi üyesiyiz. Üyesi olduğumuz Avrupa Konseyi ile bu konseyin resmi bir organı ile istişare edip, müzakere yapıyoruz. Şartları doğduğu takdirde şikayet hakkımızı da, dava hakkımızı da kullanırız. Bunlar yasal evrensel meşru haklarımız” karşılığını verdi.

Gezi olaylarında Türk polisine soruşturma çağrısı

Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Nils Muiznieks, Gezi Parkı eylemleri sırasında polis tarafından kullanılan orantısız güç hakkında soruşturma başlatılması gerektiğini bildirdi. Muiznieks, polisin müdahalelerinin soruşturulmasını ve aşırı güç hakkında cezai işlem yapılması gerektiğini belirtirken, Türkiye’de sağlıklı bir iyileşme ve demokrasi süreci için protesto gösterilerinde polis şiddetine maruz kalan kurbanların da dahil edildiği, bağımsız, tarafsız ve etkili bir soruşturmanın başlatılması gerektiğini ifade etti. Doktorlar, avukatlar, gazeteciler ve akademisyenlere karşı uygulanan otorite baskısına da dikkat çeken Muiznieks, onlarca yaralıya ve şikayete rağmen sadece üç polisin görevden uzaklaştırıldığını vurguladı.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz'a ..
TSK ve ÖSO unsurlarının terörden tamamen temizlediği Afrin'in Raco beld..
Afrin'e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'nın 41. gününde böl..
Terör örgütü YPG'den tamamen temizlenen Afrin'in Bülbül Kasabası gö..
"Tartışmaya gerek yok, bırakalım..."
Zeytin Dalı Harekatı'nın başlangıcından etkisiz hale getirilen terörist..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=