Lütfen bekleyin..

Hava Kuvvetleri'nde büyük istifa dalgası....

11 Nisan 2014, 14:49

2 bin 119 subay ve astsubay istifa etti!..

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, Hava Kuvvetleri Komutanlığından 2010, 2011,2012 yıllarında emeklilik veya istifa nedeniyle ayrılan, Subay ve Astsubay sayısının 2 bin 119 olduğu söyledi.

Kart, TBMM'de basın toplantısı düzenledi. Hava Kuvvetleri Komutanlığı'ndaki istifalara değinen Kart, "Silahlı Kuvvetlerimizde, Hava Kuvvetleri Komutanlığı ağırlıklı olarak 'özel hayatlar, etnik kökenler ve mezhepler' üzerinden sürdürülen tasfiye sürecini Şubat 2013 tarihinden bu yana somut belge ve bilgileriyle dile getiriyoruz. Kararlı takiplerimiz üzerine Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz'ın önerge cevabına göre, Hava Kuvvetleri Komutanlığından 2010, 2011,2012 yıllarında emeklilik veya istifa nedeniyle ayrılan, Subay ve Astsubay sayısının 2 bin 119 olduğu anlaşılmıştır. Bu sayı, ciddi bir olguyu göstermektedir. Vakıa şudur. Hava Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde, Hava Kuvvetleri personelini mesleğinden ayrılmaya zorlayan bir yapı ve iklim oluşmuştur. Milli Savunma Bakanı da bu olguyu mealen kabul ve itiraf durumunda kalmıştır. Sorun şudur, Hava Kuvvetleri gibi prestiji ve statüsü yüksek olan bir kurumda, insanlarımız neden mesleklerinden ayrılmak zorunda kalırlar? Milli Savunma Bakanı kronik bir hal alan bu olguya karşı neden sessiz kalır? Neden tepki vermez ya da veremez hale gelir? Bu temel soruyu analiz etmek, sebep ve sonuçlarını irdelemek zorunluluğu vardır.Bu insanların, hangi yasal dayanakla görevlerine son verilmektedir?" dedi.


"2013' TE BENZERİ TASFİYE SÜREÇLERİ ACIMASIZCA DEVAM ETTİRİLMİŞTİR"

Kart, sözlerini şöyle sürdürdü: "Milli Savunma Bakanı, tüm bu gerçekleri görmezden geliyor, bilgi kirliliği ve karartma yaratarak, tasfiye ve kıyım sürecini himaye etmeye devam ediyor. Tarafımıza ulaşan yeni bilgi ve bulgulara göre, 2013 yılı içinde de, benzeri tasfiye süreçleri acımasızca devam ettirilmiştir. Özel hayatlar üzerinden ve karalamalar yapılarak istihbarat birimi tarafından ve özellikle Astsubaylar tasfiye edilmektedir. Sorgulanan insanların etnik kimlikleri, mezhepleri ve eşlerinin aidiyetleri üzerinden ayırımcı yaklaşım varlığını 2013 ve 2014 yıllarında da sürdürmüştür. Bir diğer kritik konu şudur. Haklarında tasfiye işlemi uygulanan personel, genellikle kritik konumlarda görev yapan, istihbarı alanlarda yetkin olan ve haklarında disiplin soruşturması bulunmayan kişilerden oluşmaktadır. Bir başka ifadeyle Hava Kuvvetleri Komutanlığı, MİT vasıtasıyla sürdürülen bir tasfiye operasyonuyla karşı karşıyadır. MİT ile ilgili yasal düzenlemelerin yapıldığı bir dönemde, bu kritik vakıayı kamuoyunun dikkat ve takdirlerine sunuyoruz. Hava Kuvvetleri Komutanlığında bu tasfiye yapılırken, Genel Kurmay Başkanı ve Milli Savunma bakanı ne yapıyor? Kendi sorumlulukları altında görev yapan personellerinin, hak ve hukukuna neden sahip çıkamaz hale gelmişlerdir?"

Etiketler : chp, atilla kart, mit,
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Ah Vatan
1474 gün önce
PKK ordusunu güçlendirirken AKP TSK yı tasfiye ediyor.Karakolları kapatıyor .Askerlik şubelerini kapatıyor.Bilin ki Altından sarayın olsa kapında bekcisi yoksa o saray senin sarayın olamaz. Bu ülke çok güzel bir ülkedir. Tabiki Ordusu sayesinde yaşanılır bir ülkedir. Ordu yoksa bu ülkede yoktur. Beleşten çalıp çarptığın haram yollarla elde ettiğinde düşmanın malı olacaktır.
ibrahim
1474 gün önce
Konu tüm TSK leri için ele alınması gerekli konu. Kahraman ordumuzun güzide assubay ve uzman erbaşları sosyal , ekonomik ve uygulanan baskılar neticesinde istifa ve emekliliğini istemektedirler. Emeklileri ise ekonomik kayıpları nedeniyle borç batağında yaşamaktadırlar. Her ay beş altı emeklimiz intihar etmektedir.
kadir meydan
1474 gün önce
bir teknisiyen assubat kaç senede yetişir .bu paralarla sen uçak uçuramazsin görmemezlikten gelirsen ,kaçırırsın ama bir uçağın düşmesi arti pilotun yetişmesi ve en önemliside can kayp sen hala küçük hesapların peşındesın yazıktır
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
YSK, İYİ Parti dahil 10 siyasi partinin 24 Haziran'daki seçimlere katıl..
Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, TSK içinde 3 bin kişilik bir yapıyı ..
Eski MHP Milletvekili, emekli büyükelçi Deniz Bölükbaşı, tedavi gördüğü has..
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz'a ..
TSK ve ÖSO unsurlarının terörden tamamen temizlediği Afrin'in Raco beld..
Afrin'e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'nın 41. gününde böl..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=