Lütfen bekleyin..

MHP ve Mareşal Fevzi Çakmak…

10 Nisan 2014, 10:58

Bugün 10 Nisan... Mareşal Fevzi Çakmak'ın 64. ölüm yıldönümü...

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Bugün Ülkücü camiada çoğu kimsenin pekte bilmediği bir konu: MHP ve Mareşal Fevzi Çakmak…

Cumhuriyet dönemine gelindiğinde Türk Ocakları, Türk Yurtları ve çeşitli milliyetçi dernek ve kuruluşlarla sürdürülen milliyetçi fikirler, Millet Partisi (MP) ile müstakil anlamda partileşmeye adım atmıştır.

Türk milliyetçiliğini siyaset anlayışının öznesi haline getiren ve fikirden aksiyona dönüştüren Milliyetçi Hareket Partisi’ne gelinceye kadar, bu partiye öncü partilerinin ilk halkası Millet Partisi’dir. MHP’nin öncü partilerinin ikinci halkası Millet Partisi’nin kapatılmasıyla devamı niteliğinde kurulan Cumhuriyetçi Millet Partisi (CMP) ve üçüncü halkası ise Türkiye Köylü Partisi’nin Cumhuriyetçi Millet Partisi’ne katılmasıyla ortaya çıkan Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi (CKMP) olmuştur.

Millet Partisi, 20 Temmuz 1948 tarihinde Ankara’da Demokrat Parti’den (DP) ayrılan isimler tarafından kurulmuştur. Parti kurucuları arasında Mareşal Fevzi Çakmak, Enis Akaygen, Hikmet Bayur, Kenan Öner, Mustafa Kentli, Osman Bölükbaşı, Osman Nuri Köni ve General Sadık Aldoğan yer almıştır.

Cumhuriyet, adalet ve milliyetçilik esaslarına bağlı olduğu programında belirtilen Millet Partisi’nin, din kurumlarına ve milli geleneklere karşı hürmetkâr olduğu, komünizme ve nazizme karşı olduğu belirtilmektedir. Partinin, ben Türküm diyen ve kendisini Türk sayan herkesi Türk olarak kabul ettiği, ilk ve orta öğretime din dersleri konulmasını, şehit çocuklarının devlet okullarında parasız okuması gerektiğini savunduğu ifade edilmiştir.

Demokrat Parti’nin muhalefeti sürüklemesi ve en önemlisi Onursal Genel Başkan Mareşal Fevzi Çakmak’ın 1950 seçimlerinden yaklaşık bir ay önce ölmesi, Millet Partisi’nin 14 Mayıs 1950 seçimlerinde başarısız olmasına zemin hazırlamıştır.Millet Partisi, 27 Ocak 1954 tarihinde Ankara Asliye Ceza Mahkemesi tarafından, kapatılmıştır.Millet Partisi’nin kapatılma gerekçesi olarak “inkılâp ve rejim aleyhtarı faaliyetler içinde olması”gösterilmiştir. 10 Nisan 1950 tarihinde vefat eden Fevzi Çakmak, Türkiye Cumhuriyeti tarihinin Atatürk’ten sonra tek mareşalidir.Kapatılıncaya kadar Millet Partisi, siyasi mücadele hayatında, sert muhalefetin temsilcisi olmuştur.

Cumhuriyet döneminde 3 ana fikir etrafında kurulan  ve gelişen 3 önemli siyasal parti çizgisinin arkasında, Türk İstiklal Savaşı’nın 3 önemli kahramanı yer almaktadır.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü bütün partilerin ortak değeri olarak dikkate alıp bu süreçten ayrı değerlendirdiğimizde; Cumhuriyet Halk Partisi’nin arkasında İsmet İnönü, Demokrat Parti’nin arkasında Celal Bayar yer almaktadır. Millet Partisi’nin ve dolayısıyla bu günkü Milliyetçi Hareket Partisi’nin arkasında bulunan tarihi şahsiyet ise hiç kuşkusuz Mareşal Fevzi Çakmak’tır.

Genç kuşak ülkücüler tarafından pek bilinmese de; Mareşal Fevzi Çakmak MHP’nin kurucu genel başkanı Başbuğ Alparslan Türkeş tarafından,  MHP ve Ülkücü Hareket’in önemli bir değeri olarak görülmüş ve gösterilmiştir. Alparslan Türkeş’in 1965 yılında Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi Genel Başkanı olarak parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısına ait bu fotoğraf aslında her şeyi özetliyor:

http://www.haberfedai.com/upload/dosya/20740.jpg

Kaynak: HABER FEDAİ / Fedai ALP

Etiketler : fevzi çakmak
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
halim avcul
1440 gün önce
Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun
cCc MHP cCc
1440 gün önce
MİLLİYETÇİ-ÜLKÜCÜ HAREKETİN MENSUBLARI OLARAK BUNUN FARKINDA VE GURURUNDAYIZ!
SİZE DE TEŞEKKÜRLERİMİ SUNARIM.SELAM VE DUA İLE..
ömer ökten
1441 gün önce
haber fedayıye bu duyarlılıgına teşekkürler doğrular aynen boyledır
Mustafa AYIK
1441 gün önce
TBMM vermiştir
Mustafa Ayık
1441 gün önce
Mareşal Fevzi ÇAKMAK dünyadaki 3 mareşalden birisidir. 1 çörçil 2tito 3 Fevzi Çakmak Atamızada maraşallık nişanını
YMM
1441 gün önce
Şuan aynı düşünce ve dava mücadelesi ile Millet Partisi mücadelesine devam etmektedir. Lakin kuvvetini yitiren bu parti şuan için sadece fikir adamlarının olduğu bir topluluk gibidir. Genç nesillerin o fikir adamlarından pek çok kazanacağı kanaatindeyim. Mareşal Fevzi Çakmak huzur içinde yatsın Ruhu şad olsun.
MEDYA Kategorisindeki Diğer Haberler
Yeniçağ Gazetesi Ankara Temsilcisi Ahmet Takan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ..
Erdoğan cephesinden Saadet'i aşağılayıcı ifadeler...
Alişan Satılmış yöneticilerin vefasızlığına dikkat çekti...
flaş iddia: PKK'ya karşı verdiği mücadeleyle tanınan Osman Pamukoğlu..
"MHP'li üst düzey bir yönetici..."
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=