Lütfen bekleyin..

Sanayi bölgelerine güneş enerjisi

07 Temmuz 2013, 12:15

Elektrik faturalarından bıkıp usanan sanayici güneş enerjisine yöneliyor. Kayseri’de 40 bin metrekare alana kurulu bir şirket 500 kw’lık güneş enerjisi sistemi kuruyor.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Yüksek gelen elektrik faturaları, yalnız aileleri değil, şirketleri de rahatsız ediyor. Sanayici ve iş adamları, tesis ve fabrikaları için güneş enerjisi sistemi kurmak üzere harekete geçti.

 Türkiye pazarındaki verimliliği değerlendirmek ve doğa dostu enerji projelerini global alana yaymak için Türkiye’de yatırıma geçen Alman menşeli B&W Enerji, ilk önemli projesine Kayseri’de başladı.

Mobilya fabrikası
 

Ofis mobilyaları üretimi üzerine faaliyet gösteren Gürkan Mobilya’nın yüksek oranlarda gelen elektrik faturasını azaltmak için anahtar teslimi sistem kuracak olan B&W’nin bu projesini diğer projelerden ayıran özellik, 500 kw’a kadar enerji üretecek olması. Şimdiye kadar en fazla 350 kw’lık projelerin devreye alındığını ifade eden B&W  Enerji Türkiye Ortağı Mehmet Eresin, başvuruların olduğunu, ancak, ilk izin alınıp projeye başlayanın kendileri olduğunu ifade etti.

Eresin, 40 bin metrekarelik alan üzerine kurulu Gürkan Mobilya’da kurulacak sistemle üretilecek 500 kw’lık enerjinin 125-150 dairenin enerjisine eşdeğer olduğunu söyledi. Eresin, ayrıca anahtar teslimi projenin maksimum bir ay içinde kurulumun tamamlanıp kullanılmaya başlayacağını ifade etti.  

B&E Enerji, Türkiye’deki yapılacak projelerde firmalara finansman desteği sağlamak için ise Denizbank ile anlaştı. Enerji Verimliliği Kredi protokolü, Denizbank Bölge Müdürü Süleyman Şanlı ve B&W Enerji Türkiye’nin ortağı Mehmet Eresin tarafından imzalandı.

Mehmet Eresin, banka ile uzun süredir sürdürdükleri çalışmanın sonuna geldiklerini belirterek, “Bu sadece ticaretin ötesinde sosyal sorumluluk isteyen ve ciddî anlamda Türkiye’nin ihtiyacı olan, Türkiye’ye bir şeyler kazandıran projenin sonuna geldik. Sistemi anahtar teslim olarak yani etüd, projelendirme, montaj ve üretim olarak sunuyoruz. Bu konuda Denizbank bize büyük kolaylık sağlıyor. Kısmet olursa, 10, 15, 20 yıl ne kadar devam ederse Türkiye’nin güneş ve rüzgâr gibi yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanması için hep beraber bu yolda yürüyeceğiz” diye konuştu.
 

Doğa dostu proje

B&W Enerji’hakkında bilgi veren  Eresin, “1998 yılında kurulup rüzgâr ve güneş projeleriyle Almanya piyasasına girerek enerji sektöründe hızlı bir yükseliş grafiği yakalamıştır. 15 yıldır Almanya’da rüzgâr parkları ile başladıkları doğa dostu enerji projelerine, daha sonra gelişen teknoloji ile birlikte güneş panelleri sistemlerini ekleyen B&W enerji, böylece doğa dostu enerjinin en büyük destekçilerinden biri olmuştur. B&W Enerji sayısız başarılı projeye imza atarak yenilenebilir enerji sektöründe aranan isim haline geldi.  B&W Enerji’nin sunmuş olduğu hizmetler arasında;  farklı ölçeklerdeki rüzgâr ve fotovoltaik sistem kurulumlarının yanı sıra elektrik depolaması, elektrikli su pompaları, taşınabilir elektrik ve smart (akıllı) enerji bulunmakta” dedi.
 
Tükenmeyen bir kaynaktan geliyor
 
Türkiye’de, güneş enerjisinden faydalanmak için her türlü şart mevcut. En başta, ülkemiz bir güneş ülkesi. Güneş enerjisinin en önemli yönü, tükenmeyen bir enerji kaynağı olmasıdır. Bu enerjinin diğer özellikleri ise şöyle: Temiz enerji türüdür. Doğabilecek ekonomik bunalımdan etkilenmez. Mahalli uygulamalara elverişlidir. Çok sayıdaki ülkede faydalanılabilir. Karmaşık teknolojiye ihtiyaç duyulmamaktadır. İşletme masrafı çok azdır. Güneş enerjisinin gaz, duman, kükürt veya radyasyon gibi zararlı artıkları hiç yoktur.-YeniÇağ

Etiketler : güneş, güneş enerjisi
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler
Cari işlemler açığı Ocak ayında beklentilerin üzerinde geldi.
Türkiye, daha önce et ithalatı gerçekleştirdiği Polonya, Fransa ve Bosna He..
Şeker fabrikalarının özelleştirilmesi hakkında konuşan MHP Grup Başkanvekil..
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından..
İller Bankası, borcu olan belediyelerin listesini açıkladı. Listenin ilk be..
Yurt dışına beyin göçünün araştırılması için Meclis’e araştırma önergesi ve..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=