Lütfen bekleyin..

Çankaya senaryoları

05 Nisan 2014, 16:30

AKP kulislerinde Gül, Erdoğan, Köşk, erken seçim ve 3 dönem üzerine konuşulan senaryolar...

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

İktidar kulislerindeki senaryolar:

Bülent Abi formülü.

Gül, ekimde parti lideri.

Üç dönem kalkacak.

Gülsüz eşbaşkan modeli.

Erdoğan Köşk'e çıkmaz.

Sandıktan çıkan sonuçlar Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı Çankaya Köşkü’ne bir adım daha yaklaştırmış görülüyor. İktidar cephesi Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığını kafada bitirmiş gibi. Kafaları kurcalayan Erdoğan sonrası parti liderliği, Başbakanlığını ne olacağı konusu. Köşk yolu aynı zamanda erken seçim ve 3 dönem kuralının önünü de açıyor. Önce tarihleri bir hatırlayalım.

CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ NE ZAMAN YAPILACAK?

Cumhurbaşkanlığı seçimi 10 ve 24 Ağustos’ta iki turlu olacak. Adaylık başvurusu için son tarih 28 Haziran. Erdoğan Köşk’e çıkarsa Başbakanlıktan ve partisinden ayrılmış olacak. Hükümet düşecek. Yeni hükümeti kurma görevini Erdoğan verecek. AK Parti kurultayı 45 gün içinde yeni liderini seçecek. Genel seçimler ise Haziran 2015 tarihinde

AK Parti kulislerinde Gül, Erdoğan, Köşk, erken seçim ve 3 dönem üzerine konuşulan senaryolara gelince…

BÜLENT ABİ FORMÜLÜ: Cumhurbaşkanı Gül ile Başbakan Erdoğan’ın rakip olması beklenmiyor. Erdoğan isterse Köşk’e aday olur. Erdoğan’ın seçilip istifa etmesiyle hükümet düşmüş oluyor. Başbakan Erdoğan, kabineden bir isme ‘hükümeti kurma görevi’ verir. Bu isim muhtemelen Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç olur. Böylece AK Parti’nin kurucu triosundan Arınç da Gül ve Erdoğan’dan sonra Başbakanlık makamına oturmuş olur. AK Parti’de Arınç’ın alternatifi olarak Erdoğan’ın partideki vekili Mehmet Ali Şahin’in de adı geçiyor. “Abi” Başbakan 4 aya yakın görev yapar.

GÜL, EKİM DE AK PARTİ LİDERİ: Cumhurbaşkanlığı partiyle bağın kopması yani istifa anlamına da geliyor. Erdoğan hem başbakanlıktan hem de genel başkanlıktan ayrılacak. İstifanın ardından 45 gün içinde AK Parti Büyük Kongresi’nin olağanüstü toplanması gerekiyor. Beklenti Abdullah Gül’ün genel başkan seçilmesi.

KASIM DA ERKEN SEÇİM: Abdullah Gül ‘ün genel başkan seçilmesi başbakan olmasına yetmiyor. Milletvekili seçilmesi gerekiyor. Gül’ün bu durumda 1 yıl beklemeyeceği ve erken seçimin kaçınılmaz olacağı tahmin ediliyor. Kış bastırmadan kasım ayında bir erken genel seçim beklentisi yaygın.

3 DÖNEMİ GÜL KALDIRACAK: Başbakan Erdoğan’ın prensip olarak karşı çıktığı 3 dönem kuralı yeni genel başkan Abdullah Gül tarafından kaldırılır. Bunun için MKYK kararı yeterli olduğu gibi Anayasa Mahkemesi’ne götürülecek bir başvurunun tıpkı TOBB Yasası’nda olduğu gibi iptal sonucu doğuracağı söyleniyor. Gül’ün Bülent Arınç, Ali Babacan, Hüseyin Çelik gibi isimlerin ‘devam’ında ısrarcı olacağı tahmin ediliyor

GÜL’SÜZ EŞBAŞKAN MODELİ: AK Parti’de cılız bir şekilde Gül’süz AK Parti formülü de konuşulmuyor değil. Sayıları azalsa da bir grup AK Partili Abdullah Gül’ün iç siyasete dönmesini doğru bulmuyor. Uluslararası görev almasının doğru olacağını düşünüyor ve yeni isimler ya da Erdoğan’ın işaret edeceği başbakanla yola devamı savunuyor. Hatta, demokratikleşme paketine konan ‘eş başkanlık’ modelinin Erdoğan sonrası için uygulanabileceği savunuluyor. Bu formüle göre Başbakan ve genel başkan iki ayrı isim olacak. Bu formülün ‘caydırıcı’ olacağı için Abdullah Gül’ün iç siyasete dönmeyeceği fısıldanıyor

ERDOĞAN KÖŞK ADAYI OLMAZ: Şu sıralar en zayıf seçenek bu görülüyor. Erdoğan’ın Köşk’ün yetkilerini yetersiz bulduğu ve partisinin geleceğini düşündüğü için aday olmayacağını söyleyenler savunuyor bu görüşü. Onlara göre Abdullah Gül, ikinci kez cumhurbaşkanı adayı gösterilir. Erdoğan ‘paralel yapı’ ile hesaplaşmasını tamamlar. 2015’te bir seçim zaferi daha kazanır. Anayasa değişikliğiyle ‘Başkanlık Sistemi’ni hayata geçirir. 2019 yılında Türkiye’nin ilk başkan adayı olarak sandığa gider.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
turan
1444 gün önce
Ya da MERAL AKŞENER Cumhurbaşkanı olur...Bunlarda avucunu yalar..
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz'a ..
TSK ve ÖSO unsurlarının terörden tamamen temizlediği Afrin'in Raco beld..
Afrin'e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'nın 41. gününde böl..
Terör örgütü YPG'den tamamen temizlenen Afrin'in Bülbül Kasabası gö..
"Tartışmaya gerek yok, bırakalım..."
Zeytin Dalı Harekatı'nın başlangıcından etkisiz hale getirilen terörist..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=