Lütfen bekleyin..

MHP'nin seçim sonucu: Başarı gibi

03 Nisan 2014, 12:47

"Kilikya"da zafer...

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

MHP ve Ülkücü Hareket üzerine kitapları ve makaleleri bulunan Tanıl Bora aljazeera için yazdığı seçim değerlendirmesinde MHP'yi analiz etti...

İşte o değerlendime:

Milliyetçi Hareket Partisi 30 Mart yerel seçimlerinde, belediye başkanlıkları için verilen oylara göre yüzde 15 oy aldı; il genel meclislerinde, yani 'partiye' verilen oylarda ise oranı  yüzde 17,6. Bu rakam 2011 genel seçimlerinde aldığı oyun da (yüzde 13), 2009 yerel seçimlerinde il genel meclisi üyelikleri için aldığı oyun da (yüzde 15,9) üzerinde. Dahası, 1999 genel seçimlerinde aldığı oya (yüzde 17, 98) yaklaşıyor ki, bu, MHP'nin tarihinde aldığı en yüksek oydu. Böyle bakınca, kendi rekorunu tekrarlayan MHP'yi başarılı saymak gerekir.

Oysa MHP yönetimi, bu sonuçtan özgüvenli bir iyimserlik çıkarmakla, onu olsa olsa teselli ikramiyesi saymak arasında salınıyor. Dahası, yüksek sesli bir hoşnutsuzluğa dönüşmemekle beraber, ülkücülerin katıldığı internet forumlarında "Bahçeli istifa etmelidir" diyenlere bile rastlanıyor. Aslında pekâlâ başarı sayılacak bir sonucun pek tadına varılamayışının ardında, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve AKP'nin farklı galibiyetinin yarattığı hayal kırıklığı var. Zira hem rutin iktidar yıpranması, hem son aylardaki sarsıcı yolsuzluk 'alâmetleri' ve tartışmaları, hem de başbakanın husumeti koyultan söylemi, bütün muhalefet gibi MHP'yi de daha kuvvetli bir çıkış için ümitlendirmişti.

http://www.haberfedai.com/upload/dosya/20317.jpg

Kampanyanın motifleri

Peki, seçim kampanyasında MHP bu zemini nasıl kullandı, elindeki malzemeyi nasıl işledi? Beklenebileceği gibi, yolsuzluk, işledikleri en canlı konuydu. Fazla dikkat çekmemiş olabilir, ancak Devlet Bahçeli, yolsuzluklarla yoksulluk meselesini eşlemeye özel önem verdi. En azından CHP'den daha fazla "fukara edebiyatı" yaptığı söylenebilir. MHP lideri 13 milyon insanın açlık sınırında yaşadığını, ülke nüfusunun yüzde 59'unun yoksul olduğunu birçok yerde tekrarladı. Herkese "namerde muhtaç olmadan, helal bir gelir seviyesi" şiârını dillendirdi. Yozgat gibi, Orta Anadolu'nun iktisaden 'kaybeden' küçük illerinde, yoksulluk temasına özellikle abandı. Buna karşılık "Anadolu kaplanlarının" yuvalarında, örneğin Kayseri'de, Kayserililiğin para kazanma hevesinin ve uyanıklığın 'markası' olarak işlenmesine karşı, 'ahlak' vurgusu yaptı.

“Parti yönetiminin 'provokasyonlara karşı' düzenli uyarılarına mukabil, MHP bünyesinde, kendisini gayrınizami harp cihazının parçası olarak görmeye yatkın bir damar hep canlıdır. Önümüzdeki dönemde de, "Çözüm Süreci" ve "Demokratik Özerklik" gündemine bağlı olarak bu damar kabaracak, kabartılacaktır.”

Beri yandan bazı yerlerde MHP, tabandaki propagandada dindarların 'hassasiyetlerini' gözetmeye devam ederken, dindar olmayanların da daha rahat edeceğine (sözgelimi içki içilen mekanların açılabileceğine) dair bir vaat ve beklenti oluşturmaya çalıştı. Böylece, milliyetçilik-ulusalcılık zemini dışında da, laik seçmen potansiyeline açılma imkanını yokladı.

Geçen yerel seçimlerdeki gibi, 'projecilik' imajına yüklenmeye çalıştığını eklemek gerekir. Siyasi sermayelerinin milliyetçilik hamasetinden ibaret olmadığı izlenimini uyandırmayı önemsedi.

Özellikle Orta ve Doğu Anadolu'nun milliyetçi-muhafazakar ortamında MHP, Gülen hareketinin desteğini aldı. Örneğin Adana ve Erzurum büyükşehir adayları, AKP iktidarının artık yer tahsis etmeyeceğini söylediği Türkçe Olimpiyatları'na en geniş imkanlarla ev sahipliği yapacakları sözünü verdi.

İktidarın Gülen hareketini devlet içindeki illegal paralel yapı olarak tanımlamasına karşı MHP sözcüleri, devlet için esas tehdit oluşturan 'paralel yapının' KCK olduğunu işledi. Kürt siyasal hareketinin Güneydoğu'da 'paralel devlet' oluşumuna hazırlandığını, BDP'nin demokratik özerklik programıyla fiilen özerk devlet oluşturup 'toplam' Kürdistan'a dahil etmeyi tasarladığını söyleyerek, AKP iktidarının buna göz yumup 'bölücülerle' işbirliği yaptığı suçlamasını sürdürdü.

Milliyetçi hamasetin yanı sıra, MHP 'liberal' bir çehre de takınmaktan geri kalmadı. Berkin Elvan, Ali İsmail Korkmaz cinayetleri gibi, sol ve liberal kamuoylarının hassas olduğu konularda şerhsiz tepkiler gösteren Tuğrul Türkeş, yerel seçim gündeminin paralelinde, bu misyonu üstlenmiş gibiydi. İki Ermeni'nin Bakırköy'de belediye meclis üyeliğine aday gösterilmesi de liberal bir göz kırpış sayılmalı. (2009'da da bir aday göstermişlerdi.)

Selçuklu, Kilikya

MHP 30 Mart yerel seçimlerinde Manisa büyükşehirle beraber Bartın, Karabük, Osmaniye, Isparta il belediyelerini korudu. Balıkesir, Uşak, Gümüşhane ve dört dönemdir yönettiği Kastamonu'yu kaybetti. Kars'ı ve asıl önemlisi iki büyükşehir belediyesini, Adana ve Mersin'i kazandı.

'Eski' kalelerinin olduğu Orta ve Doğu Anadolu'da oylarını artırmayı başarsa da ikinci parti olarak kaldı. Kahramanmaraş, Erzurum gibi AKP'yi zorlayabileceğini düşündüğü büyükşehirlerde hayal kırıklığına uğradı. Yine de 'Selçuklu coğrafyası' olarak tanımlanan bu bölgede AKP ile arasındaki pragmatik oy geçişkenliği, pusudaki MHP'nin ümitlerini korumasını sağlıyor.

“MHP, AKP'yle müşterek nitelikteki milliyetçi-muhafazakar taban profilini markaja almak için 'bölücülük tehlikesi' motifini canla başla işleyecek; bu da kendisini gayrınizami harp cihazının parçası olarak gören damarı canlı tutacaktır.”

MHP'nin bu yerel seçimdeki gözde coğrafyası Kilikya: Adana-Mersin-Osmaniye. Osmaniye zaten Devlet Bahçeli'nin memleketi. Adana'yı, 1999'dan sonra ikinci kez kazandı (burada, adaylıktan feragat eden BBP kadrolarının da desteğini aldı). İlk kez kazandığı Mersin'in özel bir önemi var. Hem Türk-Arap-Kürt topluluklarının etno-kültürel kimliklerinin, hem de dört belli başlı partinin birden (AKP-MHP-CHP-BDP) kanlı canlı olduğu, son derece heterojen bir yer Mersin. (Nitekim bu seçimde de dört merkez ilçelerden ikisini CHP, birini BDP kazandı.) Tam da bu nedenle, 1990'lardan beri, 'etnik çatışma' kaygısının en fazla duyulduğu yer. MHP'li yerel yönetimin Mersin'deki çizgisi, bilhassa önemli ve ilgiye değer olacak.

Gerilim ve denge

MHP Genel Başkan Başdanışmanı Şükrü Alnıaçık, Ortadoğu gazetesindeki seçim değerlendirmesinde, MHP'nin 30 Mart'ta aldığı oyu "tüm zamanların en kutsal oy yüzdesi" olarak kutluyor. Çünkü MHP, "AKP iktidarı tarafından benimsenen 'ılımlı İslam ve liberal demokrasi' söylemlerinin" Türkleri mecazen "kadınlaştırması, eşcinselleştirmesi ve kısırlaştırması" tehdidine karşı direniş misyonunu temsil ediyor ona göre. Alnıaçık, seçimlerden üç hafta önce Aksaray'da HDP'lilere dönük kitlesel linç girişimine polisin aldığı önlemi lüzumsuz sert bularak eleştirmişti. "PKK'nın batıya huruç hamlesi" saydığı HDP'nin "ülkücü yurdu, bozkurt yuvası Aksaray'a gelmesine" 'itiraz' edenlerin polisten 'çok sert tepki' ve 'zulüm' görmesine tepki gösteriyor; idarenin bu uygulamasını, "Güneydoğu'nun bazı noktalarında asayiş adına Türk bayrağı indirme şerefsizliğine tahammül etmesi" ile kıyaslıyordu.

Parti yönetiminin 'provokasyonlara karşı' düzenli uyarılarına mukabil, MHP bünyesinde, kendisini gayrınizami harp cihazının parçası olarak görmeye yatkın bir damar hep canlıdır. Önümüzdeki dönemde de, "Çözüm Süreci" ve "Demokratik Özerklik" gündemine bağlı olarak bu damar kabaracak, kabartılacaktır. MHP, AKP'yle müşterek nitelikteki milliyetçi-muhafazakar taban profilini markaja almak için 'bölücülük tehlikesi' motifini canla başla işleyecek; bu da söz konusu damarı canlı tutacaktır.

Bir yandan da, 30 Mart kampanyasında da teşhire sunmaya çalıştığı merkez partisi imgesinin bozulmamasını gözetmesi gerekecek. "Milli devlet tehdit altında" infialiyle, sağduyulu merkez partisi profili arasındaki gerilimin ayarını tutturmaya çalışacak. Bunu yaparken bir yandan da cumhurbaşkanlığı seçimi sathı mailindeki kamplaşma, müzakere ve pazarlıkların tazyiki altında olacak.

Tanıl Bora kimdir?

Ankara Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi mezunu. İletişim Yayınları’nda editör, Birikim Dergisi yayın koordinatörü. Radikal’de haftalık futbol yazıları yazıyor. Siyasal ideolojilerle ilgili yayınları dışında, futbola dair kitapları arasında Karhanede Romantizm (İletişim, 2006) ve Çizgi Açığı (Turgut Yüksel’le beraber, İletişim, 2013) bulunuyor.

Etiketler : tanıl bora, mhp, yerel seçim
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
BOZKUR
1479 gün önce
Bu aziz daya kaliteli hizmet edilseydi şuan mhp tabanını kaybetmezdi eğer bu aziz davayı mefaatsız koltuk aşkı olmadan yönetseydi yılların partisi 1 defada olsa iktidar olurdu şerefli yöneticiler şerefli il başkanları şerefli vekiller hepinizi saygı ile sevgi ile selamlıyorum üstünüze düşen görevi şerefinizleyapacaksınız sizlere güveniyoruz.Buradan ülke için milletiçin iş için aş için değişim şart diyorum.
KÜRŞAT
1481 gün önce
20 yıldır MHP nin başında olmasına rağmen sayın bahçeli bir başarı elde edemiyorsa ve hayla o koltukta oturuyorsa aklıma gelen tek soru.! sayın bahçeli MHP yi ve ülkücü hareketi bitirmek için mi geldi.? bençe sayın bahçelinin tek bir başarısı var oda MHP yi ülkücü harketi bitirmek oldu. MHP nin tabanı nerde ? iktidarın çözüm ihaneti, yolsuzluğu, dış politika başarısızlığı had sahfada iken neden MHP nin tabanı bu ihanetlere rağmen toplanamadı, güçlenemedi? MHP nin tabanı nerde ? hepsinin tek bir cevabı var.. MHP nin başında sayın bahçeli var.. bu seçimde küskün olan tanıdıklarımı zorla kolunda tuttum sandığa götürdüm Allah, Kuran aşkına dedim Ülkemiz, Vatanımız için sandığa gidelim dedim.. hemde şuan partiye üyeliğim olmadığı halde ..ve seçim akşamı tv ye baktığımda sanki dünyam başıma yıkıldı ve buna rağmen sayın genel başkanım çıkıp büyük başarı elde ettik diyor.! bence en büyük başarı MHP nin başarızlığı oldu bu seçimde.. tayyip çıkıp balkonda muhalefete düzen getireceğiz diyor sinsi ve akıllıca konuşuyor sayın Bahçeliyi burda tahrik etme girişiminde bulunuyor.. amaç halen Bahçeliyi teskilat başında tutup MHP nin tabanına oynamak. tayyib mitinglerinde EY Bahçeli sen hep 3 cü parti olmaya razısın sen bu partinin başında olduğun sürece ben hep iktidarım diyor..! resmen ülkü davasına gönül vermiş temiz yürekli insanların duygularıyla alay etmekdedir. ve bu liderimize yapılan bu ithamdan dolayı bizi çok üzmektedir. Bence MHP bu seçimde 3 cü parti bile olmadı.. çünkü az sayıda belediye alarak pkk nın partisininde gerisine düşerek 4 cü oldu.. burdan Haber fedai kanalıyla teşkilatımıza sesleniyorum özelikle sayın genel başkanıma lütfen artık erdoğanın laflarına itimat etmeyin gelin Ülkü aşkına Millet aşkına yerinizi sayın prof.dr. Ümit özdağ, Meral Akşener, Koray Aydın vb... gibi genç dinamik siyaset yapabilecek şahsiyetlere bırakın yerinizi.. Unutmayın ülkemizin kaderi sizin elinizdedir. Çünkü Ülkücüler bu ülkenin teminatıdır, bir ağaçın kollarıdır-dallarıdır, Ülkücler ülkenin can damarıdır...
SAYGILARIMLA..
fenasi söğüt
1481 gün önce
Sayın Genel Başkanım, BURSA teşkilatını da görev den alacak mısınız Bursa gibi bir büyük şehirde yıllar dır başarılı olamıyoruz,olamayız çünkü ben bursa ya gidiyorum, orda ailem oturuyor,akrabalarım var,osman gazi ilçe başkanını en az 15,20 tane kişiye sordum, tanıyan yok ,il başkanı ona keza onuda tanıyan yok,sadece daha önce teşkilatta görev yapan arkadaş lar tanıyor,bir kaç kişi oda bir elin parmağı ile sayılır,Bursa ya yeni kan lazım, bunları söylememin,tek nedeni başarılı olmak isteme mizdir.kimsey le bir düşmanlığımız yok.ve husumetimiz asla olamaz,saygılar
ilterreis
1481 gün önce
Kaybedilen ilçe belediyelerinin sayıları ve rakamlarla oynanarak yapılmış, yeni seçmen sayılarını göz ardı etmiş bir yazı.3,5 partili siyasette MHP'nin daha az oy alması zaten mümkün değil. Ayrıca 17 alınan il genel oyları 51 vilayeti yani seçmenin yalnızca 35'ini içine alıyor.
evrimtrabzon
1481 gün önce
Bence partinin başına Musavvat Dervişoğlu yada Sinan Ogan gibi yiğit biri geçm:-) eli.
misafir
1481 gün önce
ne başarısı ben kabul etmiyorum, şu anda arkadaşımın yanın da misafirliğe geldim,onun bilgisayar ından yazıyorum,kendisi markete gitti,haberi olmayabilir,ama ben kesinlikle dürüst kişilikli olduğuna inandığım sayın devlet bahçeli bey efendi,size saygımız hep sonsuz olacak bunu bilmenizi istiyorum,ama lütfen artık bırakmanızı istiyorum,inanın sadece ben değil,konuştuğum bütün ülkücü arkadaşlarımız bunu söylüyor,aklımız daki ilk kişi de sayın koray aydın,yada sayın meral Akşener olabilir,oda sizin kimi işaret edeceğinize bağlı birazda,,,, size saygılarımı sunuyorum,dürüst lüğünüz ve doğruluğunuz gerçek bir devlet adamı olduğunuzu göstermek tedir,saygılar
Ömer Arslan
1481 gün önce
Bu seçimlerde MHP biraz değil çok başarılı çıktı.Çünkü Genel Başkanımız ve Türkiye sevdalıları üç ay boyunca canla başla,gece gündüz çalıştılar.Hele Genel Başkanımız iyi bir seçim statüsü uygulayarak,sessiz sakin ve gerçek konuları halkımıza anlattı.AKP cemaatle başladı,cemaatle seçimleri tamamladı.CHP ise başbakana laf yetiştirmeye çalıştı.Her ikisi de literatürümüze bu seçimlerde çok fazla argo kelimeler kazandırdılar.
Hıdır
1481 gün önce
MHP de Artık parti organlarının radikal kararlar alması şart taban giderek dağılıyor kararsız oyları kucaklayacak siyasetci bir LİDER şart!
Muhammed
1482 gün önce
Bence tüm Türkiye'ye kucak açabilecek , sıcak kanlı , güleryüzlü, babacan diye tabir ettiğimiz her kesime hitab edebilen bir başkanımız olmadığı sürece biz % 15 leri çok zor geceriz. Devlet Bahçeli'nin kişiliğine karakterine saygı duyuyorum ama o koltukta oturmak partisinin enfazla yerinde saymasına sebeb olur diye düşünüyorum.
şamil
1482 gün önce
mhp nin dahada büyümesi için tek başına güçlü iktidarı kura bilmesi için iyi niyetli yorumculara kulak verilmeli..mhp tek başına iktidar olmadıktan sonra oy artmış ne fayda...
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler
İYİ Parti’nin seçime katılıp katılamayacağına ilişkin tartışmalar, dün CHP’..
İYİ Parti sözcüsü Aytun Çınar, "Yargıtay'ın verdiği listede İYİ Pa..
İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Koray Aydın Best FM'de Ufuk Karcı'..
"İYİ Parti’nin seçimlere girmek için hiçbir şartı eksik değildi. Eğer ..
MHP lideri Bahçeli'den erken seçim açıklaması
İYİ Parti'nin seçime katılıp, katılamayacağıyla ilgili sorulara yanıt v..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=