Lütfen bekleyin..

Bü­yük­şe­hir yasası hangi partilere yaradı?

01 Nisan 2014, 14:06

Nüfusu 750 binin üzerindeki illeri büyükşehir yapan yasa değişikliği AK Parti ve BDP’ye yaradı. 30 büyükşehirden 18’ini AK Parti, 6’sını CHP, 3’ünü MHP, 2’sini BDP, 1’ini de bağımsız aday kazandı.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

AK­P’­nin 2012 yı­lın­da yap­tı­ğı de­ği­şik­lik­le nü­fu­su 750 bi­nin üze­rin­de­ki şe­hir­ler bü­yük­şe­hir be­le­di­ye­si­ne dö­nüş­tü­rül­müş­tü. Ya­sa de­ği­şik­li­ği­nin ar­dın­dan 30 Mar­t’­ta ya­pı­lan se­çim­de bü­yük­şe­hir olan 14 il­de AK Par­ti 6, CHP 4, MHP 2, BDP 1 ve Mar­di­n’­de de ba­ğım­sız aday Ah­met Türk baş­kan­lı­ğı ka­zan­dı.

FARK YEDİĞİ YERLERİ ALDI

Son­ra­dan bü­yük­şe­hir olan De­niz­li, Kah­ra­man­ma­raş, Şan­lı­ur­fa, Ma­lat­ya ve Trab­zo­n’­da oy­la­rı­nı ar­tı­ra­rak ka­za­nan AKP Ba­lı­ke­si­r’­i MHP’­den, da­ha ön­ce bü­yük fark ye­di­ği Or­du­’yu CHP’­den al­dı.

AKP bü­yük­şe­hir olan Mar­di­n’­i ba­ğım­sız aday Ah­met Tür­k’­e ve Ada­let es­ki Ba­ka­nı Sa­dul­lah Er­gi­n’­in aday ol­du­ğu Ha­ta­y’­ı da CHP’­ye kap­tır­dı. Va­n’­da BDP ada­yı ka­zan­dı. AKP Kon­ya, Kay­se­ri, Ko­ca­eli, Ga­zi­an­tep, Er­zu­rum, Sam­sun ve Sa­kar­ya’da da 2009’da­ki oy oran­la­rı­nı ko­ru­ya­rak ka­zan­dı.   


MA­RAŞ VE MA­LAT­YA­’DA OY­LAR ART­TI

AK Par­ti, Kah­ra­man­ma­raş ve Ma­lat­ya­’da oy­la­rı­nı ar­tı­ra­rak ka­zan­dı. Ya­sa Ma­ni­sa­’da AK Par­ti­’nin oyu­nu ar­tır­dı.

AY­DI­N’­DA YE­TER­Lİ OL­MA­DI

Ay­dı­n’­da bü­yük­şe­hir ya­sa­sı da AK Par­ti­’ye ye­ter­li ol­ma­dı. Mev­cut CHP’­li baş­kan Öz­lem Çer­çi­oğ­lu, yüz­de 43,4 ile se­çi­mi ka­zan­dı. AK­P’­li Mus­ta­fa Sa­vaş, yüz­de 28 oy al­dı.

Ya­sa MHP’­nin oy­la­rı­nı yüz­de 22’ye dü­şür­dü. Ya­say­la AK Par­ti ada­yı Ba­lı­ke­sir Mil­let­ve­ki­li Ah­met Edip Uğur yüz­de 38,5 oy ala­rak baş­kan­lı­ğı MHP’­den al­ma­yı ba­şar­dı. Ya­sa son­ra­sı bü­yük­şe­hir olan De­niz­li­’de de ben­zer du­rum ya­şan­dı.

MARDİN’İ BDP KAZANDI

Büyükşehir Yasası Mardin’de AK Parti’ye kaybettirdi. Bağımsız Milletvekili Ahmet Türk, yüzde 51,9’la seçimi kazandı. 2009’a göre AK Parti’nin oy oranı düşerken, adayı Mehmet Vejdi Kahraman yüzde 37,5 oy aldı. Yasa sonrası büyükşehir olan Muğla’da ise CHP yine kazanan oldu.

Şanlıurfa’da 2009’da yüzde 39’luk oy alan AK Parti oylarını yüzde 60’ın üzerine taşıdı. Trabzon’da da AK Parti oyunu yüzde 47’den yüzde 58’e çıkardı. CHP’nin oyu yüzde 40’tan yüzde 25’e düştü.

AK Parti Tekirdağ’da da oyunu artırdı ancak başkanlığı kazanmasına yetmedi. Yasanın etkisi en fazla Ordu’da hissedildi. DSP’li belediyenin yönettiği kent yüzde 52,7 oyla AK Parti yönetimine geçti. Büyükşehir yasası Van’da da AK Parti’ye değil BDP’ye yaradı. Van’ı 2009’da olduğu gibi BDP adayı Bekir Kaya yüzde 53,5 ile kazandı. AK Partili Osman Nuri Gülaçar ise yüzde 41,8’de kaldı.

Etiketler : akp, yerel seçim
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Hıdır
1480 gün önce
MHP de Artık parti organlarının radikal kararlar alması şart taban giderek dağılıyor kararsız oyları kucaklayacak siyasetci bir LİDER şart..
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler
"İYİ Parti’nin seçimlere girmek için hiçbir şartı eksik değildi. Eğer ..
MHP lideri Bahçeli'den erken seçim açıklaması
İYİ Parti'nin seçime katılıp, katılamayacağıyla ilgili sorulara yanıt v..
İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, "An itibarıyla seçim çalışmalar..
Erken seçim tarihi belli oldu.
Koray Aydın “erken seçim” tartışmalarına manidar bir şekilde dahil oldu...
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=