Lütfen bekleyin..

AKP kamuda kadrolaşıyor

06 Temmuz 2013, 19:30

Torba yasanın detayları...

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Meclis Genel Kurulu’nda görüşmeleri devam eden torba kanun teklifi ile üç ay görev yapan vekil Kur’an kursu eğitimcisine, vekil imama, vekil müezzine kadro veriliyor.

Ücretli öğretmenler, 4/C’liler, taşeron işçileri, aile sağlığı çalışanları gibi yıllardır kadro mücadelesi veren kesimler ise yine yok sayılıyor.

Meclis Genel Kurulu’nda görüşmeleri devam eden torba kanun teklifi ile üç ay görev yapan vekil Kur’an kursu eğitimcisine, vekil imama, vekil müezzine kadro veriliyor. Ücretli öğretmenler, 4/C’liler, taşeron işçileri, aile sağlığı çalışanları gibi yıllardır kadro mücadelesi veren kesimler ise yine yok sayılıyor.

TBMM’de görüşmeleri devam eden torba kanun teklifinin kamuda çalışan 100 bin sözleşmeli personelin devlet memurluğu kadrosuna geçirilmesini öngören düzenlemesi Genel Kurul’da kabul edildi.

Başta 96 bin 500 olarak belirlenen kadro sayısı, teklifin görüşülmesi sırasında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik imzasıyla verilen önergeyle artırıldı. Çelik tarafından verilen önergeyle torba kanun teklifinin belediye, il özel idareleri ile Sağlık Bakanlığı’nda çalışan sözleşmelilerin kadroya alınmasını öngören maddesinde değişikliğe gidilerek, 20’ye yakın kurumda çalışan 3 bin 500 kurumsal sözleşmeli personelin de kadroya alınması düzenlemesi getirildi. Kurumsal kadroluların kadroya alınması isteklerine bağlı olacak.

Torba kanun teklifinin bu haliyle yasalaşması durumunda ortalama 100 bin 4/B’li çalışan ve kurumsal kadrolu, 4/A statüsüne, yani sözleşmeliden kadroluya geçirilecek.

Öğretmene kadro yok, vekil imama var

Kadro düzenlemesinde en dikkat çeken noktalardan biri vekil Kur’an kursu öğreticisi olarak 4 Mayıs 2005 ile 30 Haziran 2013 tarihleri arasında en az üç ay süreyle görev yapanların kadroya geçirilmesi düzenlemesi oldu. Yedinci maddenin görüşmeleri esnasında verilen önergeyle bu değişiklik kabul edilirken, aynı maddeye ilişkin verilen vekil öğretmenlerin kadroya alınması önergesi ise reddedildi.

Güvencesizleştirme halen gündemde

Kanun teklifinde vekil imamlara, vekil müezzinlere, vekil Kur’an kursu öğreticilerine kadro verilmesi öngörülürken, taşeron işçilerin, ücretli öğretmenlerin, 4/C’lilerin dikkate alınmaması tepki uyandırdı. Hükümetin “sözleşmelileri kadroya aldık” propagandasının diğer tarafında ise aynı hükümetin uzun vadede kadroluların tüm güvencesini ortadan kaldırma yönündeki çalışmaları yer alıyor. AKP iktidarının kamu istihdamına ilişkin dönüşüm planlarının arasında, kamu emekçilerinin iş güvencesinin kaldırılmasının ve kamunun topyekün güvencesizleştirilmesinin yer alması, uzun süredir sendikalarla hükümet arasındaki en önemli tartışma başlıklarından birini oluşturuyor.

Hangi kurumdakiler kadrolu olacak?

Kurumsal kadrolu olanların kadroya geçirilmesine ilişkin verilen önergeye göre,

Atatürk Dil Tarih Yüksek Kurumu, MGK Genel Sekreterliği, TOKİ, Başbakanlık, Savunma Sanayii Müsteşarlığı, Spor Genel Müdürlüğü, Hazine Müsteşarlığı, Türkiye Adalet Akademisi, Türk Patent Enstitüsü, Gelir İdaresi Başkanlığı, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, SGK, Kamu Düzeni ve Müsteşarlığı, TRT, Yurt Dışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı, Türkiye Yazma Eserler Kurumu Başkanlığı, ÖSYM, GAP İdaresi Başkanlığı, Doğu Anadolu, Doğu Karadeniz ve Konya Ovası Projesi bölge kalkınma idari başkanlıkları, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Türk İş Birliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı, Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun kapsamında çalışanlar ile kamu kurum ve kuruluşlarının merkez teşkilatlarının büyük ölçekli bilgi işlem birimlerinde, bilişim hizmetlerini yürütenler istemeleri durumunda kadroya alınacak.

Etiketler : faruk çelik, memur
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, TSK içinde 3 bin kişilik bir yapıyı ..
Eski MHP Milletvekili, emekli büyükelçi Deniz Bölükbaşı, tedavi gördüğü has..
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz'a ..
TSK ve ÖSO unsurlarının terörden tamamen temizlediği Afrin'in Raco beld..
Afrin'e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'nın 41. gününde böl..
Terör örgütü YPG'den tamamen temizlenen Afrin'in Bülbül Kasabası gö..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=