Lütfen bekleyin..

AKP'den devlet geleneğini yıkan kare!

18 Mart 2014, 14:21

AKP seçim otobüsüyle valiliğe gelen Erdoğan, Başbakan sıfatıyla tören mangasını selamladı

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

CHP Manisa Milletvekili Sakine Öz, Manisa’ya seçim mitingi için gelen Başbakan Erdoğan’ın Valilik ziyaretine parti otobüsüyle gitmesinin ve otobüsün Valilik önünde bekleyen tören mangasının yanında tutulmasının vahim bir durum olduğunu belirtti, Manisa Valisinin facebook sayfasında paylaştığı bu fotoğrafların “parti-devlet” diktasının resmi olduğunu söyledi.

Milletvekili Sakine Öz, olayın ayrıntısını İçişleri Bakanı Efkan Ala’ya soru önergesiyle sordu. CHP Milletvekili Öz’ün açıklaması şöyle:

Manisa Valisi Sayın Abdurrahman Savaş’ın sosyal medya hesabından paylaştığı bir fotoğraf, yaşadığımız şu süreçte devlette kuralların ve geleneklerin tümüyle yıkıldığı, adil şartlarda seçim sürecinin tümüyle göz ardı edildiğinin resmi belgesi gibidir.

16 Mart Pazar günü, partisinin seçim mitingi için Manisamıza gelen Recep Tayyip Erdoğan, meydana çıkmadan önce Valiliğe geliyor…

http://i.sozcu.com.tr/wp-content/uploads/2014/03/erdogan11.jpg

“Valinin Facebook Şovu, ‘Parti-Devlet’in ‘Selfie’ Fotoğrafıdır”

Geliyor ama ne geliş! Valilik binasının önüne kadar parti seçim otobüsüyle getiriliyor, otobüs binanın girişine park ediliyor. Parti otobüsü, tören mangasının dibine yanaştırılıyor ve araçtan inen Erdoğan, polisleri selamlıyor.

http://www.haberfedai.com/upload/dosya/19602.jpg

“Otobüs-polislerin tören mangası ve Erdoğan…” Vali Abdurrahman Savaş da bu üçlüyü aynı karede yakalayınca, bir hevesle fotoğrafını çektirip kendi facebook’unda paylaşıyor…

Yaşanan bu skandal, ancak demokrasi dışı ülkelerde görülen “parti-devlet” bütünleşmesinin resmidir.

Tören kimin için yapılıyor?

Kasım ayında çıkan Başbakanlık Genelgesi çok açık, “Cumhurbaşkanı, TBMM Başkanı ve Başbakanın karşılama ve uğurlama törenleri dışında polis tören mangası çıkarılmayacaktır” diyor. Demek ki, Genelgede Başbakan sıfatıyla geldiği törenlerden bahsediliyor. Erdoğan, Manisamıza sadece bir seçim mitingi için gelmiştir, yani partisinin siyasi çalışmasına katılacaktır. Gelin görün ki, burada Valilik ziyaretine Başbakan sıfatıyla katılıyorsa, Valilik binası önüne parti otobüsüyle gelmenin, parti otobüsünü bina girişine ve polisin tören mangasının dibine park ettirmenin ne anlamı vardır!

Genelgede sayılan devlet protokolünün gerektirdiği hassasiyeti dışlayarak, Valilik binasındaki resmi karşılama törenine resmi araçla değil, parti otobüsü ile gidilmesi, birçok yurttaşımız tarafından tepkiyle karşılanmıştır.

Seçim sürecinde Valiliklere tarafsızlık adına çok büyük görev düşerken, Valinin bu olaya seyirci kalması, hatta parti otobüsü ile törende görevli polislerin fotoğraflarını paylaşması, vatandaşlarımızı derinden üzmüştür.

Özellikle seçim süreçlerinde tarafsız konumunu daha fazla koruması beklenen Valilik makamını zor durumda bırakan, birçok yurttaşımızın gözünde demokrasi dışı bir “parti-devleti”nin örneği sayılan bu olay, siyasal partiler ile kamu otoriteleri arasındaki ilişkiye dair sorunları gözler önüne sermiştir.

Vatandaşlar da tepkili

Birçok vatandaşımızdan bu konuyla ilgili tepki telefonu aldım, üzüntülerini belirttiler… Söyledikleri aynen şudur: “Erdoğan ya otobüsten erken inecek ve Valiliğe bir zahmet yürüyecekti ya da parti otobüsü, tarafsızlık beklediğimiz Valilik binasının önüne park ettirilmeyecekti..! Valiliğin siyasi amaçların maşası olmasına biz Manisalılar izin vermeyiz. Vali Bey, temsil ettiği koltuğun ne işe yaradığını bilsin” dediler.

İşte Vali Savaş’ın kendi hesabında yayınladığı o fotoğraflar :
Şimdi İçişleri Bakanı Efkan Ala’ya, Valilikteki bu skandal üzerine soruyorum:

Bakanlığınız, yayımlanan bahse konu Başbakanlık Genelgesi ile bahse konu partinin uygulaması karşılaştırıldığında; Valilik binasına iktidar partisinin seçim otobüsü ile gelinmesini ve tören mangasının yanında bu otobüsün bekletilmesini, illerde “seçim sürecinin tarafsız yönetimi” ve “idarenin tarafsızlığı” bakımından nasıl değerlendirmektedir?

Recep Tayyip ERDOĞAN, 2004 ve 2009 yerel seçimleri, 2007 ve 2011 genel seçimleri ile 2010 yılı Anayasa Referandumu kapsamındaki mitinglerinde, hangi Valiliklere parti seçim otobüsüyle ulaştırılmıştır; hangi illerde resmi makam otomobili ya da Başbakanlık otobüsü kullanılmıştır?

30 Mart yerel seçimleri sürecinde, Recep Tayyip ERDOĞAN, hangi Valiliklere resmi makam aracıyla, hangilerine partisinin araçlarıyla ulaştırılmıştır?

Recep Tayyip ERDOĞAN’ın, partisinin seçim otobüsüyle Valilik binası önüne gelineceğine dair kararı kim vermiştir; Manisa programının hazırlık sürecinde bu karar önceden verilmiş midir; Başbakanlık makam aracı Manisa’ya getirilmiş midir?

Parti otobüsünün Valilik binası önüne ve tören mangasının yanına park ettirilmesi kararını kim vermiştir; alanda park ettirilecek başka bir yer belirleme olanağı yok mudur?

Parti otobüsüyle Valilik törenine katılınacağı yönündeki program, Valiliğe ne zaman bildirilmiştir?

Manisa’daki AKP mitingine katılmak üzere, ilimizde görevli kamu çalışanlarına ve özelde Valilik personeline talimat verilmiş midir?

sözcü

Etiketler : akp, erdoğan, manisa
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
ismail
1493 gün önce
Neye katilirsa katilsin unutmayalim ki o bir basbakan.
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, TSK içinde 3 bin kişilik bir yapıyı ..
Eski MHP Milletvekili, emekli büyükelçi Deniz Bölükbaşı, tedavi gördüğü has..
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz'a ..
TSK ve ÖSO unsurlarının terörden tamamen temizlediği Afrin'in Raco beld..
Afrin'e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'nın 41. gününde böl..
Terör örgütü YPG'den tamamen temizlenen Afrin'in Bülbül Kasabası gö..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=