Lütfen bekleyin..

AİHM, Abdullah Öcalan Kararını Açıkladı

18 Mart 2014, 12:25

Öcalan tutukluluk koşullarını Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne taşımıştı. Mahkeme kararı verdi: Türkiye bazı noktaları ihlal etti, bazılarını etmedi.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

 Abdullah Öcalan'ın, tutukluluk koşullarının Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ne aykırı olduğu iddiasıyla Ankara'ya karşı 2003 yılında Strasbourg Mahkemesi önünde açtığı davanın kararı bugün açıklandı.

AİHM, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin insanlık dışı ve aşağılayıcı muameleyi konu eden 3'üncü maddesiyle ilgili Türkiye'nin bazı noktaları ihlal ettiğine bazılarını ise ihlal etmediğine karar verdi.

Mahkeme kararında birçok noktada yargıçların birbirinden farklı görüşleri dikkat çekti.

"CEZAEVLERİ CEHENNEM OLMAMALI"

Kararda İtalyan yazar Dante’nin “Siz ki, buraya girenler, bütün umutlarınızı geride bıraktınız” sözlerine gönderme yapılarak, “Cezaevleri, cehennem olmamalıdır” denildi.

Kararda şöyle denildi:

1. Mahkeme oy birliğiyle zehirleme girişimi iddialarını kabul edilemez bulmuştur.

2. Dörde karşı üç oyla, tutukluluk koşullarıyla ilgili olarak Sözleşme'nin 3'üncü maddesinin ihlal edildiğine karar verilmiştir.

3. Altıya karşı bir oyla, cezaevi koşullarıyla ilgili olarak Sözleşme'nin 3'üncü maddesinin ihlal edildiğine karar verilmiştir.

4. Dörde karşı üç oyla cezaevi ziyaretleriyle ilgili olarak Sözleşme'nin 8'inci maddesinin ihlal edilmediğine karar verilmiştir.

5. Oybirliğiyle Sözleşme'nin 7'nci maddesinin ihlal edilmediğine karar verilmiştir.

6. Şartlı tahliye olasılığı olmaksızın ömür boyu hapis cezası verilmesiyle ilgili olarak Sözleşme'nin 3'üncü maddesinin ihlal edildiğine oybirliğiyle karar verilmiştir.

7. Sözleşme'nin 5, 6, 13 ve 14'üncü maddeleri uyarınca yapılan şikayetler hakkında hüküm vermeye gerek olmadığına oybirliğiyle karar verilmiştir.

KARAR, NE ZAMAN SERBEST KALACAĞINA DAİR TARTIŞMALARI DA TETİKLEYEBİLİR

AİHM kararının, Abdullah Öcalan'ın ne kadar sürelik bir mahkumiyetin ardından serbest kalabileceğine dair tartışmaları tetikleyebileceği belirtiliyor.

"AİHM KARARI ÖZGÜRLÜK DEMEK"

Bağımsız Milletvekili Leyla Zana, Bingöl'de düzenlenen Nevruz mitinginde, AİHM'in Öcalan için verdiği karar için "Bu karar barış demek, özgürlük demek." dedi.

Leyla Zana, mitinge katılanlara hem oy kullanma hem de oylarına sahip çıkma çağrısı da yaptı. Zana, konuşmasını bitirdikten bir süre sonra Abdullah Öcalan hakkında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin verdiği karara ilişkin haber ulaştı. Yeniden mikrofonu alan Leyla Zana meydanda toplananlara seslendi, "Bu karar barış demek, özgürlük demek. Bunun 21 Mart Nevruz'unda gerçekleşmesini umuyoruz." dedi.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
kelleci
1496 gün önce
bırakın kellesini alan bulunur elbette ahim türk dostu deyil dir.
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, TSK içinde 3 bin kişilik bir yapıyı ..
Eski MHP Milletvekili, emekli büyükelçi Deniz Bölükbaşı, tedavi gördüğü has..
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz'a ..
TSK ve ÖSO unsurlarının terörden tamamen temizlediği Afrin'in Raco beld..
Afrin'e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'nın 41. gününde böl..
Terör örgütü YPG'den tamamen temizlenen Afrin'in Bülbül Kasabası gö..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=