Lütfen bekleyin..

Kılıçdaroğlu: Hesap Sormak İçin Bana Yetki Verin

16 Mart 2014, 15:25

Karaman'da halka seslenen CHP lideri, yolsuzlukların hesabını sormak için halktan yetki istedi.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

 CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "17 Aralık Şeb-i Arus günü, Mevlana'nın hakka yürüdüğü gün bütün bir Türkiye değişti ve yeni bir tablo çıktı ortaya. Türkiye Cumhuriyeti'nde hükümet koltuğunda oturanların devleti nasıl soydukları ortaya çıktı, Allah büyük ya çıktı ortaya.Türkiye Cumhuriyeti'nde bir bakanın koluna 700 bin liralık saati paralel devlet mi taktı?Kul hakkı yiyenden hesabını soracağım. Ama bunun için bana izin, bana yetki vermeniz lazım." dedi.

Kılıçdaroğlu, partisinin Karaman Ak Tekke Meydanı'nda düzenlenen mitinginde konuştu. Kılıçdaroğlu, sözlerine, "Bugün aynı dili konuşuyorsak, Türkçeyi konuşuyorsak, Türkçeyi yaşatıyorsak Karaman'ın, Karamanlı Mehmet'in sayesindedir. O, "Dergahta da, sokakta da Türkçe konuşacaksınız, Türkçeyi unutmayacaksınız' dedi. Unutmayacağız, Türkçeyi sonuna kadar yaşatacağız" diyerek başladı.

"HORTUMCULARIN HORTUMUNU KESECEĞİM, BU ÜLKENİN İNSANINA VERECEĞİM"

17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonu üzerinden eleştirilerini sıralayan Kılıçdaroğlu, "Esnaf, çiftçi hayatından memnun değil. İşsizlik, yoksulluk var. Bunları aşmanın yolu var, temiz siyasetle aşacağız. Bir şeyi unutmayın, siyasetçi zenginleşirse halk fakirleşir. Rüşvetin, yolsuzluğun boyutlarını gördünüz. Kimin malı götürdüğünü gördünüz. "Karamanlı Çiftçi hayatından memnun değil, mazotu 1.5 lira yapacağım' dedim. "Kaynağı nereden bulacaksın?' dediler. Son yapılan rüşvet ve yolsuzluk operasyonun Mali boyutu 85 milyar avro, 247 milyar lira. Bununla ömür boyu çiftçilere arzu ederseniz bedava mazot verebilirsiniz. Hortumcuların hortumunu keseceğim bu ülkenin insanına vereceğim" diye konuştu. Aile Sigortası uygulamasıyla da kadının banka hesabına her ay para yatırılacağını kaydeden Kılıçdaroğlu, "Hiçbir aileyi namerde muhtaç etmeyeceğiz, sözünü veriyorum" dedi.

"SÖZDE HÜKÜMETE DARBE YAPILMIŞ"

Kılıçdaroğlu sözlerine şöyle devam etti:

"Türkiye'de para çok ama kirli siyasetçi var. Siyasetçi kendisi için, çocukları, ailesi için çalışıyor. Halk için çalışmıyor. Halka gelince din iman edebiyatı, köşeyi dönünce han hamam ona, vatandaşa laf. 30 yıl, 40 yıl prim ödeyen emekli aldığı aylıkla geçinemiyor.

"700 BİN LİRALIK SAATİ, PARALEL DEVLET Mİ TAKTI?"

Ülkede para var, ülkenin imkânı var, her imkânı halka sunmak mümkün, bir tek eksiğimiz var dürüst ve namuslu siyasetçinin iktidara gelmesi lazım. Diyorlar ki, 17 Aralık'ta darbe yapıldı, sözde hükümete darbe yapılmış. Karaman'ın vicdanına, özellikle Adalet Ve Kalkınma Partisi'ne oy veren saygıdeğer yurttaşlarıma sesleniyorum; ayın 30'unda sandığa gideceğiz, elinizi vicdanınıza koyun ve oyu öyle kullanın. Türkiye Cumhuriyeti'nde bir bakanın koluna 700 bin liralık saati paralel devlet mi taktı? 4 bakanın çocuklarının yatak odalarına 7 para kasasını, milyonlarca doları avroyu paralel devlet mi koydu? Bir bankanın genel müdürünün evinde ayakkabı kutusuna 4,5 milyon doları paralel devlet mi koydu? Bir başbakanın oğlunun evine 1 milyar dolar parayı paralel devlet mi koydu?

Eğer kul hakkı yemek haramsa, kul hakkı yemek en büyük günahsa Karamanlı kardeşim, haram ortak olma, helale ortak ol."

"SANDIĞA BÖLÜNMEDEN GİDECEĞİZ"

Siyasete girdiği gün mal varlığını açıkladığını söyleyen Kılıçdaroğlu, "1971 yılından bu yana, parlamentoya girdiğim tarihe kadar Erdoğan'ın aldığı aylığın en az iki katını aldım. Ama benim çocuğumun evinden 2 milyar dolar para çıkmadı. Benim çocuklarım 6 gemi sahibi olmadı, benim bir değil, 2 değil, 5 değil, 10 değil havuzlu villalarım olmadı. Kazandığım her kuruşu alnımın teridir. Ayın 30'unda sandığa gideceğiz, omuz omuza, kol kola, bölünmeden, ayrışmadan, kavga etmeden gideceğiz ve haramilerin iktidarını yıkıp halkın iktidarını kuracağız" dedi.

"HESAP SORMAK İÇİN BANA YETKİ VERMENİZ LAZIM"

Bu eleştirileri yaparken Adalet Parti'ye oy veren yurttaşları hedef almadığını söyleyen Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

"Sizin oylarınız analarınızın ak sütü kadar helaldir. Siz oylarınızı demokrasinin gereği olarak kullandınız. Onlar size dediler ki "Biz yolsuzluğu, yoksulluğu önleyeceğiz, yasakları kaldıracağız' dediler, siz de oy verdiniz. Ama 17 Aralık Şeb-i Arus günü, Mevlana'nın hakka yürüdüğü gün bütün bir Türkiye değişti ve yeni bir tablo çıktı ortaya. Türkiye Cumhuriyeti'nde hükümet koltuğunda oturanların devleti nasıl soydukları ortaya çıktı, Allah büyük ya çıktı ortaya. O nedenle sandığa giderken elinizi vicdanınıza koyun, halktan yana, dürüstlükten yana oy kullanın. En büyük arzum, hedefim bu, bu ülkede işsizlik olmasın, huzur, barış olsun. Bu ülkede herkesin geliri olsun, her aile mutlu olsun en büyük hedefim bu. Bu hedefi gerçekleştirmek için yola çıktı. Kul hakkı yiyenden hesabını soracağım. Ama bunun için bana izin, bana yetki vermeniz lazım. Umuyorum, Türkiye'nin kaderini değiştireceğiz.

Kılıçdaroğlu konuşmasında, partisinin Karaman Belediye Başkanı Adayı Merih Ünver'i kürsüye çağırırken, "Tornacı Mehmet Amcanın bir kızı var, adı Merih Sizin çocuğunuz, sizin evladınız, ona sahip çıkın" ifadelerini kullandı. Kılıçdaroğlu, Ünver için özellikle kadınlardan destek istedi. Daha sonra Ünver'le birlikte CHP'nin ilçe belediye başkan adaylarının tanımı yapıldı.

Etiketler : kılıçdaroğlu
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler
Bahçeli'nin yeniden genel başkan seçildiği MHP'nin 12 Olağan Kurult..
Bahçeli yineledi: Adayımız Erdoğan...
İYİ Parti’nin hazırladığı ‘FETÖ ile Acil Eylem Planı’nda yer alan tespitler..
MHP kongresi ayarlı Bahçeli’ye ‘jest’ mesaisi
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=