Lütfen bekleyin..

Meclis'te "Fezleke" Satrancı

16 Mart 2014, 13:41

30 Mart'ta yapılacak yerel seçimler nedeniyle ara tatile giren TBMM, 19 Mart Çarşamba günü 4 eski bakan hakkındaki fezleke için olağanüstü toplanacak.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

 TBMM, 19 Mart Çarşamba günü 4 eski bakan hakkındaki fezleke için olağanüstü toplanacak.

CHP, 132 milletvekilinin imzasıyla 4 eski bakan hakkındaki fezlekelerin okunması ve genel görüşme açılması için Meclis'in olağanüstü toplanması çağrısında bulundu. CHP'nin başvurusu üzerine TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Meclis'i 19 Mart Çarşamba günü saat 15.00'te olağanüstü toplantıya çağırdı.

-GÖZLER ÇARŞAMBA GÜNÜ TOPLANACAK GENEL KURUL'A ÇEVRİLDİ-

İçtüzüğe göre 19 Mart Çarşamba günü olağanüstü toplantının başlayabilmesi için birleşimin başında yapılan açılış yoklamasında en az 184 milletvekilinin Genel Kurul'da hazır olması gerekiyor, aksi takdirde çağrı düşüyor.

-184 MİLLETVEKİLİ SALONDA OLURSA BAŞKAN ÇAĞRI YAZISINI OKUTACAK-

Birleşim yeterli çoğunlukla açılabildiği takdirde, Başkan, ilk önce çağrı yazısını okutacak ve bu toplantıyı gerektiren konu görüşülecek. Konu üzerinde gerekli işlemler tamamlanınca, Türkiye Büyük Millet Meclisi çalışmalarına devama karar vermediği takdirde, aravermeye devam olunacak.

-184 İÇİN MUHALEFETİN MİLLETVEKİLİ SAYISI YETERLİ-

CHP, olağanüstü toplantı çağrısı yapmadan önce muhalefet partileri ve bağımsız milletvekillerinin desteğini aradı. CHP'nin Meclis'teki sandalye sayısı 134. MHP'nin sandalye sayısı 52, BDP'nin 26, HDP'nin 4. Bağımsız milletvekillerinin sayısı ise 14. Meclis'te muhalefetin ve bağımsız milletvekillerinin toplam sandalye sayısı 230.

-CHP, FEZLEKELERİN MİLLETVEKİLLERİNİN İNCELEMESİNE AÇILMASINI İSTİYOR-

Meclis Genel Kurulu 19 Mart günü 4 eski bakan hakkındaki fezleke için toplanacak. Ancak fezlekelerin milletvekillerinin incelemesine açılmayacağı ifade ediliyor. Olağanüstü toplantı isteyen CHP, dosyaların da milletvekillerinin incelemesine açılmasını istiyor. "Soruşturmanın gizliliği" konusundaki görüşlere de CHP, Meclis soruşturmasının milletvekillerinin denetim yollarından biri olduğunu belirterek, belgelerin milletvekillerinin bilgisine sunmamanın milletvekillerinin denetim hakkını engellemek olduğunu ifade ederek karşı çıkıyor.

-CHP TAM KADRO KATILACAK-

CHP, 19 Mart Çarşamba günü yapılacak olağanüstü toplantı için milletvekillerini yakın markaja aldı. CHP, milletvekillerinden yurt içi ve yurt dışı programlarını iptal ederek,19 Mart Çarşamba günü saat 15.00'te Genel Kurul'da olmalarını istedi.

CHP, Çarşamba günü yapılacak olağanüstü toplantıda oturumu yönetecek olan Meclis Başkanvekilinin tutumuna göre usul tartışması açılmasını da isteyecek.

-ARA TATİLE FEZLEKE MOLASI-

19 Mart'ta olağanüstü toplantının ardından Türkiye Büyük Millet Meclisi çalışmalarına devama karar verilmediği takdirde Meclis seçim sonrasına kadar tekrar tatile girecek.

-CHP SORUŞTURMA ÖNERGESİ VERMEYİ PLANLIYOR-

CHP, Başbakan hakkında verilmek üzere iki ayrı soruşturma önergesi vermeyi planlıyor. Soruşturma önergelerinden birincisi MİLGEM ihalesiyle ilgili "ihaleye fesat karıştırma" iddiasıyla verilecek. Diğer önerge de "yargı görevini yapanı etkilemeye teşebbüs" iddiasını içeriyor.

CHP ayrıca olağanüstü toplantının ardından 4 eski bakan hakkındaki fezlekelere ilişkin de soruşturma önergesi vermeyi planlıyor.

-SORUŞTURMA ÖNERGESİ İÇİN 55 İMZA YETERLİ-

Meclis İçtüzüğüne göre, görevde bulunan veya görevinden ayrılmış olan Başbakan ve bakanlar hakkında Meclis soruşturması açılması, Türkiye Büyük Millet Meclisi üye tamsayısının en az onda birinin vereceği bir önerge ile istenebiliyor.

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına verilen Meclis soruşturması önergesi gelen kâğıtlar listesine alınıyor ve Genel Kurul'da okunuyor. Okunan önergenin bir örneği, Başkanlıkça hakkında soruşturma açılması istenen Başbakan veya bakana gönderiliyor.

Meclis soruşturması açılıp açılmaması hakkında yapılacak görüşmelerin günü, önergenin verilişinden itibaren bir ay içinde görüşülüp karara bağlanacak şekilde, bir özel gündem halinde Danışma Kurulu'nun teklifi üzerine Genel Kurulca tespit ediliyor.

-MECLİS SORUŞTURMASI AÇILIP AÇILMAMASI HAKKINDA GENEL KURULCA GİZLİ OYLA KARAR VERİLİYOR-

Sırasıyla, önergeyi verenlerden ilk imza sahibinin veya onun göstereceği bir diğer imza sahibinin, şahısları adına üç milletvekilinin ve o sırada görevde bulunsun veya bulunmasın, hakkında soruşturma açılması istenen Başbakan veya bakanın konuşacağı bir görüşmeden sonra, Meclis soruşturması açılıp açılmaması hakkında Genel Kurulca gizli oyla karar veriliyor.

-YÜCE DİVANA SEVK KARARI ANCAK ÜYE TAMSAYISININ SALT ÇOĞUNLUĞU İLE ALINIYOR-

Soruşturma açılmasına karar verilmesi halinde, soruşturmanın yürütülmesi görevi, Anayasanın 100'üncü maddesi hükümlerine göre, Başkanlıkça Genel Kurul'da yapılacak ad çekme suretiyle kurulacak on beş kişilik bir komisyona veriliyor.

Görüşmeler tamamlandıktan sonra komisyon raporu Genel Kurulca gizli oyla karara bağlanıyor. Yüce Divana sevk kararı ancak üye tamsayısının salt çoğunluğu ile alınıyor.

Etiketler : chp, tbmm
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
Eski MHP Milletvekili, emekli büyükelçi Deniz Bölükbaşı, tedavi gördüğü has..
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz'a ..
TSK ve ÖSO unsurlarının terörden tamamen temizlediği Afrin'in Raco beld..
Afrin'e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'nın 41. gününde böl..
Terör örgütü YPG'den tamamen temizlenen Afrin'in Bülbül Kasabası gö..
"Tartışmaya gerek yok, bırakalım..."
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=