Lütfen bekleyin..

Deniz Baykal Çankaya'ya göz kırptı

14 Mart 2014, 22:15

CHP eski Genel Deniz Baykal, Karşıyaka Belediyesi'nin yaptığı '100'üncü Yıl Meydanı'nın açılışı için geldiği İzmir'de basın toplantısı düzenledi.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Deniz Baykal, Karşıyaka Belediyesi'nin yaptığı '100'üncü Yıl Meydanı'nın açılışı için geldiği İzmir'de basın toplantısı düzenledi. Deniz Baykal, Karşıyaka Belediyesi Kent Restoran'da düzenlediği basın toplantısında Türkiye'nin yüksek gerilim tuzağının içine çekildiğini belirterek, şunları söyledi:

"Hepimiz bir süreden beri açıkça görüyoruz ki Türkiye çok önemli bir yeni aşamanın içindedir. Ülkemiz bir süreden beri bir yüksek gerilim tuzağının içine çekilmektedir. Ülkenin her geçen gün çok kaygı verici bir ayrışmanın kamplaşmanın giderek kutuplaşmanın etkisi altına sürüklendiğini üzüntü ile görüyoruz. Bunun bir an önce geride bırakılmasına ihtiyaç var. Türkiye bu gerilim tuzağından kendisini mutlaka kurtarabilmelidir. Türkiye'yi kuşatmaya başladı. Ülkenin zaman zaman çeşitli dış faktörlerden kaynaklanan husumetlere tehditlere maruz kalması doğaldır, biz de ülke olarak sıkıntılı dönemleri yaşadık ama tablo ülkemize yönelik dışardan kaynaklanan bir tehdit olmanın ötesindedir. Maruz kaldığı tehdit ana karakteri itibariyle ülkenin kendi içinden şekillendirilmiş ve zaman içinde hızla yükseltilmiş bugünkü tehlikeli aşamalarına gelmiş olan bir gerilim sürecidir."

"BU SÜRECE MÜDAHALE ETMEK LAZIM"

CHP Antalya Milletvekili Baykal, tehlikeli sürece milletin el koyması gerektiğini vurgulayarak, şunları söyledi:

"Türkiye buraya uzun süredir izlenen politikalar sonucunda geldi. Bunun temelinde ülkenin ayrıştırılması kamplaştırılması ve kutuplaştırılması bugünkü aşamalara bizi getirdi. Eğer müdahale edilmezse bu gelişmenin sonu hiç iyi değildir. Artık sokağın hareketlenmesinin ötesine geçtik kan akıyor. Bu hiçbir şekilde seyirci kalamayacağımız bir durumdur. Daha evlatlarımıza yönelik üzüntülerimizi ifade edebilir noktada olmadığımızı görüyorum. Bu çok acı bir manzara. Bu sürece müdahale etmek lazım değiştirmek lazım. Daha da artan bir hırsla ülkeye buraya getiren sürece sebep olan uygulamaların anlayışların söylemlerin devam ediyor olması sürdürülebilir ve kabul edilebilir değildir."

" NEFRET ŞIRINGA EDİYORUZ"

CHP eski Genel Başkanı, Antalya Milletvekili Baykal, siyasi söylemlerle nefretin şırınga edildiğini öne sürerek, şöyle konuştu:

"Bunu değiştirmek lazım. Seçimler olmalıdır, olmak zorundadır. Karmaşaya yüksek bir otoritenin müdahale etmesi lazım. En yüksek otorite milli iradenin kendisidir. Tek umut kapısı milli iradenin bu tablo karşısında bu gidişatı onaylamadığını ortaya koymalıdır. Milletimiz Türkiye'yi buraya getirmiş olan zihniyetin böyle devam etmesine 'dur' demesi halinde ben inanıyorum Türkiye'de taşlar yerine oturmaya başlar. Buna ihtiyaç var. Bu seçimden sonra sürdürülemez, sürdürülememelidir. Birbirimizle uğraşıyoruz. Çok uzun süredir Türkiye olarak kendi tarihimizle uğraşıyoruz. Ben senden daha iyiyim demeyi anlıyorum, ama insaf ediniz Türkiye'de tanık olduğumuz siyasi söylemlerin durmuş oturmuş demokraside yeri olabilir mi? Birbirimize nefret şırınga ediyoruz. Düşmanlıkları tahrik ediyoruz. Bir siyasi yarar elde edebilir miyim hesabı kabul edilebilir değildir. Kendi kendimizi suçlamayı bıraktık tarihimizi suçluyoruz. Sağduyuya akla mantığa ihtiyaç var. Bu siyaset tablosundan kalıcı bir demokrasi çıkmaz. Bu hastalığı aşmamız lazım. Bu hastalığı millet aştırır. Bazen görev milletin kendisine düşer. Milletin kendisine görev düştüğü tarihin kritik anlarından birini yaşıyoruz. Vatandaş bu gerilimi reddetmelidir."

"CUMHURBAŞKANLIĞI ONUR VERİCİ"

Deniz Baykal, adının cumhurbaşkanı adaylığı için geçmesini soran basın mensuplarına bu görevden onur duyacağını, yerel seçimden sonra değerlendirme yapılacağını söyledi. Baykal, şöyle konuştu:

"Cumhurbaşkanlığı konusu Türkiye'nin önündeki konu değil. Hepimiz yerel seçim için görevlerimizi yapmaya çalışıyoruz. Yerel seçim sonrası konu gelecektir ve orada elbette toplumun etkin siyasi güçleri siyasi partiler başta olmak üzere bu konudaki anlayışlarını ifade edeceklerdir. Böyle bir düşünceyi değerli bir gazetecinin gündeme getirmesi benim için onur vericidir. Bu konu kişilerin kendi tercihleri ile şekillendirileceği bir konu değildir. Bu bir toplumsal olaydır. Taleple, iyi niyetli gözlemcilerin yaptığı değerlendirmelerle sonuçlanmaz, yaşar görürüz ama mesele yerel seçimlerde ülkenin gidişatıyla ilgili temel anlayışı ortaya koymasıdır. Bu yapıldıktan sonra en doğru çözümler ortaya çıkar. Hepimizde Türkiye'ye yakışan cumhurbaşkanı için çalışır ve destek veririz."

Etiketler : deniz baykal, chp
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler
İYİ Parti’nin seçime katılıp katılamayacağına ilişkin tartışmalar, dün CHP’..
İYİ Parti sözcüsü Aytun Çınar, "Yargıtay'ın verdiği listede İYİ Pa..
İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Koray Aydın Best FM'de Ufuk Karcı'..
"İYİ Parti’nin seçimlere girmek için hiçbir şartı eksik değildi. Eğer ..
MHP lideri Bahçeli'den erken seçim açıklaması
İYİ Parti'nin seçime katılıp, katılamayacağıyla ilgili sorulara yanıt v..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=