Lütfen bekleyin..

Öcalan'a 'dokunulmazlık'

06 Temmuz 2013, 00:47

Terörist Öcalan’ın soruşturma dosyası açılım zarar görmesin diye 3 yıldır sümen altı

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan hakkında şüphesini 3 yıldır gideremeyen İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, açılmış soruşturma dosyası hakkında ne dava açtı ne de takipsizlik kararı verdi.

Öcalan hakkında, İmralı Cezaevi’nden avukatlarına verdiği talimatlarla “terör örgütü yöneticiliği” nden açılan soruşturmanın, açılım zarar görmesin diye 3 yıldır açık tutulduğu ortaya çıktı. 2010 başlarında, yetkili savcılık tarafından başlatılan soruşturma dosyasının işlem görmeden, savcı Emin Aydinç’in önünde 2010/521 hazırlık sayı ile bekletildiği öğrenildi. Özel görevli savcıların dahi dokunamadığı Öcalan, üstüne üstlük kanuna aykırı olarak nereden aldığı bilinemeyen “özel yetkilerle” donatılmış olarak MİT Müşteşarı ve milletvekillerinden oluşturulmuş heyetlerle görüştürülüyor, devletle pazarlık yapıyor, anayasa ve yasa önerilerinde bulunuyor.

Açılım zarar görmesin
 
İddianın sahibi Avukat Vural Ergül, “Savcılar 3 yıldır hükümetin ‘PKK açılımı zarar görmesin’ diye hiçbir işlem yapmadan Öcalan hakkındaki soruşturma dosyasını öylece bekletiyor. Savcılar bugüne dek soruşturma dosyasında hangi işlemleri yaptılar, niçin soruşturma dosyasını sonuçlandırmadılar. Görevlerini mi ihmal ettiler, yoksa Başbakanlık veya Adalet Bakanlığı’ndan talimat mı aldılar” diye sordu. Yeniçağ'daki habere göre Ergül, Öcalan’ın tehdit ettiği siyasetçi, yazar ve sanatçılara polis koruması verildiğini ama terörist başı hakkında işlem yapılmadığını kaydederek, şöyle konuştu:

Dokunulmazlığı var

“Öcalan, KCK örgüt şemasının tepesinde gösterilmesine rağmen soruşturmaya dahil edilmemiş. Tehdit ettiği iddiasıyla Anayasa Komisyonu Başkanı AKP’li Burhan Kuzu, gazeteci Emre Uslu, yazar Önder Aytaç ve sanatçı Rojin’e polis koruması verildi. Ama bunları tehdit ettiği öne sürülen Öcalan’a açılım politikaları çerçevesinde verilen sözler gereği soruşturma açılamıyor. Çünkü AKP ile PKK arasındaki açılım mutabakatlarının ön koşulları hep Öcalan’ın ağırlaştırılmış müebbet cezasını çektiği koşulların iyileştirilmesi üzerine. Bu yüzden Türkiye’nin en ayrıcalıklı, en dokunulmaz, en özel mahkumu teröristbaşı Öcalan’dır.

İyi hal kılıfı

Ergül, uygulanması gereken yasa hükümleri ortada iken kimin talimatıyla olursa olsun keyfi uygulamaların yasadışı olacağını belirterek, “Hükümete PKK’nın dayattığı açılımın ön şartı Öcalan’ın koşullarının iyileştirilmesi. Ona açılacak herhangi bir dava iyi hal durumunu ortadan kaldıracak. Bunun için iyi hal kılıfı uydurma yoluna gidiliyor ve soruşturmalar sonuçlandırılmıyor. 1978-1999 yılları arasında 6 bin 36 saldırı, 3 bin 71 bombalama, 388 gasp, bin 46 adam kaçırma olayında, 4 bin 412 vatandaş, 3 bin 874 asker, 241 polis, bin 225 korucunun öldürülmesi ve şehit edilmesiyle, 5 bin 620 vatandaş, 8 bin 118 asker, 909 polis, bin 655 köy korucusunun yaralanmasından sorumlu olduğu için ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkum olduğu unutturulmaya çalışılıyor” dedi.
 
Yasalar ne emrediyor?
 
Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasının bazı hükümleri şöyle: “Hükümlü, tek kişilik odada barınır, günde bir saat açık havaya çıkma ve spor yapma hakkı tanınır. Hükümlü, idarenin uygun göreceği sanat veya meslek etkinliğini yürütebilir. Hükümlü, idarenin uygun gördüğü hallerde 15 günde bir kez olmak üzere 10 dakika telefonla görüşebilir. Hükümlüyü, eşi, altsoy ve üstsoyu, kardeşleri ve vasisi, belirlenen gün ve koşullar içerisinde onbeş günlük aralıklarla ve günde bir saati geçmemek üzere ziyaret edebilir. Hükümlü, idarece belirtilenlerin dışında herhangi bir spor faaliyetine katılamaz, cezasının infazına ara verilemez. Sağlık tedbirleri, tıbbî tetkik hariç ceza infaz kurumlarında, mümkün olmadığı takdirde tam teşekküllü devlet ya da üniversite hastanelerinin tek kişilik koğuşlarında uygulanır.”

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
halit
1719 gün önce
Türkiyeyi satan erdoğan geçen gün Pkk tarafindan şehit edilen askerimizi yandaş medyan sayesinde kapatti.Bunun karşısında ozgur basindanda duyulunca hemen vali yalanlama yoluna gitti ve örtbas ettiler.Sen halkina zerre kadar kiymet vermiyorsun sadece sana verilen amaclar icin yakip yikip satip vatni bölmeye calisiyorsun Sana ne misirda darbe olmus seni ne ilgilendiriyor? sen niye gürleyip duruyor ve hava atayırsun.orada kan dökülüyor barış beraberlik ve kardeşlik tavsiyesinde bulunacağına kalkıp taraf oluyor.fitne ve fesadın başı oluyor yine.aslında başbakan dikkatleri üzerinden atmaya çalışıyor.çünkü şimdi güneydoğuda yönetimi pkk ya vermiş.şehir merkezlerinde pkk dolaşıyor ve yollarda artık onlar kontrol yapıyor.işte başbakan bu ihanetini mısırla kapatmak istiyor
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz'a ..
TSK ve ÖSO unsurlarının terörden tamamen temizlediği Afrin'in Raco beld..
Afrin'e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'nın 41. gününde böl..
Terör örgütü YPG'den tamamen temizlenen Afrin'in Bülbül Kasabası gö..
"Tartışmaya gerek yok, bırakalım..."
Zeytin Dalı Harekatı'nın başlangıcından etkisiz hale getirilen terörist..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=