Lütfen bekleyin..

Ergenekon'da bomba tahliyeler

10 Mart 2014, 16:31

Tahliye dalgası...

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Hükümetin, tutukluluk süresini 5 yıla indiren yasal düzenlemesinden sonra mahkemeler, 19 Ergenekon sanığı hakkında art arda tahliye kararları verdi. Kararlardan önce mahkemeler arasında yetki karmaşası yaşandı. Davayı karara bağlayan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, tahliye taleplerini reddettiğini açıkladı.  HSYK’nın devreye girerek 13. Ağır Ceza’nın yetkisiz olduğunu açıklamasıyla hüküm yeni yasayla yetkilendirilmiş mahkemelere kaldı. İlk karar, Tuncay Özkan, Levent Göktaş ve Sedat Peker hakkında 21. Ağır Ceza Mahkemesi’nden geldi.

Dünün en dikkat çekici kararını Danıştay cinayeti faili Alparslan Arslan hakkında 6. Ağır Ceza Mahkemesi verdi. Kararda Arslan’ın 5 yıllık tutukluluk süresinin 21 Mayıs 2011’de dolduğu belirtildi. Yasa değişikliğinden dolayı derhal salıverilmesi gerektiği vurgulandı. Mahkeme, adlî kontrol şartı ve yurtdışına çıkma yasağı koyarak Arslan’ın tahliyesini kararlaştırdı.  

İstanbul 20. Ağır Ceza Mahkemesi, Hasan Iğsız, Şener Eruygur, Alaattin Sevim, Mehmet Ali Çelebi ve Merdan Yanardağ’ın;  1. Ağır Ceza Mahkemesi, İbrahim Şahin’in; 8. Ağır Ceza Mahkemesi de Yalçın Küçük’ün tahliyesine hükmetti.  2. Ağır Ceza Mahkemesi’nin tahliye ettiği Kemal Kerinçsiz,  “Kaldığımız yerden aynen devam.” açıklamasını yaptı. Mahkeme, aralarında Veli Küçük’ün de bulunduğu 7 sanığın talebini ise reddetti.

AK Parti’nin çıkarttığı yeni yargı paketiyle özel yetkili mahkemelerin (ÖYM) kapatılması, azami tutukluluk süresinin de 5 yıla indirilmesinin ardından mahkemelere tahliye talebi yağdı. Ergenekon davasında müebbet hapis cezasına çarptırılan eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ hakkında tahliye kararı verilmişti. Hrant Dink davasında tutuklu bulunan Erhan Tuncel ile Zirve katliamı sanıkları da geçtiğimiz cuma gecesi salıverilmişti. Ergenekon davasında hüküm yiyen ve 5 yılı aşkın isimler de uzun tutukluluk hallerini gerekçe göstererek tahliye taleplerini içeren dilekçe sundu. Bunlar arasında en dikkat çeken isim Danıştay saldırısının faili Alparslan Arslan oldu. 2 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan Arslan tahliyesini istedi.

Ergenekon davasına bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesinin başvuruları reddetmesine rağmen 19 hükümlü hakkında tahliye kararı çıktı. İlk olarak İstanbul 21. Ağır Ceza Mahkemesi’ne tahliye talebinde bulunan gazeteci Tuncay Özkan, emekli Albay Levent Göktaş ve Sedat Peker’in tahliyesine karar verildi. Sedat Peker ile ilgili herhangi bir adli kontrol uygulamadı.

İstanbul 2. Ağır Ceza Mahkemesi de avukat Kemal Kerinçsiz’i  tahliye etti. Eski polis müdürü İbrahim Şahin’in başvurusunu değerlendiren İstanbul 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nden de tahliye çıktı. İstanbul 8. Ağır Ceza mahkemesi Yalçın Küçük’ün, İstanbul 20. Ağır Ceza Mahkemesi de emekli orgeneraller Hasan Iğsız ve Şener Eruygur ile Alaattin Sevim, Mehmet Ali Çelebi ve Merdan Yanardağ hakkında tahliye kararı verdi.

    Şok tahliye kararı akşam saatlerinde İstanbul 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nden geldi. Mahkeme, Ergenekon davası kapsamında tutuklu olan Danıştay cinayetinin faili Alparslan Arslan’ın tahliye başvurusunu kabul etti. Ancak Arslan’ın serbest kalamayacağı öğrenildi. Arslan’ın başka bir davada kesinleşen 4 yıl 2 aylık cezası sebebiyle serbest kalamayacağı ileri sürüldü. İstanbul 20. Ağır Ceza Mahkemesi de İrtica ile Mücadele Eylem Planı belgesinin altında imzası olan emekli Albay Dursun Çiçek’i de tahliye etti. Mahkeme kararından, İlker Başbuğ hakkında verilen tahliye kararını gerekçe gösterdi. Fakat Çiçek, Balyoz davasında hükümlü olduğu için cezaevinden çıkamayacak.

7 HÜKÜMLÜNÜN TAHLİYE TALEBİNE RET

İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesi de Muzaffer Tekin, Mehmet Demirtaş, Oktay Yıldırım, Hikmet Çiçek, Hasan Atilla Uğur ve Doğu Perinçek’in tahliyesine karar verdi. Mahkeme, Veli Küçük, Hasan Ataman Yıldırım, Levent Ersöz, Mehmet Bedri Gültekin, Erkan Önsel, Serdar Öztürk ve Turhan Özlü’nün tahliye taleplerini ise reddetti. Buna gerekçe olarak tutukluk sürelerinin 5 yılı doldurmamaları gösterildi.

‘ERGENEKON’DAN ÇIKTIK, MÜCADELEYE KALDIĞI YERDEN DEVAM EDECEĞİZ’

Silivri Cezaevi’nden ilk çıkan Tuncay Özkan oldu. Cezaevi çıkışında basın açıklaması yapan Özkan, 6 yıldır suçsuz yere tutuklu kaldığını anlattı. Kerinçsiz de cezaevi çıkışında yaptığı açıklamada, “Kaldığımız yerden mücadelemize aynı kararlılıkla devam edeceğiz.” dedi.

    Tahliyesinin ardından “Yaşasın cumhuriyet” diye sözlerine başlayan Yalçın Küçük, “31 Mart’tan önce Türkiye’de meşruti krallık kuruldu. Bundan sonra meşruti demokrasi, şartlı demokrasi kurmak zorundayız. Öyle al oy, bilmem neyi, kulların demokrasisi olmaz. Aydınların demokrasisi olacak. Yüzde 34’le gelip de bir gece 40 kanun çıkartmaya demokrasi denmez.” diye konuştu. Tahliye olan bir diğer isim İbrahim Şahin de, “Türkiye, Kurtuluş Savaşı yıllarını yaşıyor. Bugüne kadar nasıl mücadele yaptıysak, bugünden sonra da o mücadeleye devam edeceğiz. Buna emin olun.” ifadelerini kullandı.

    Tahliye olan Perinçek de şunları dile getirdi: “Bizleri Ergenekon’a hapsettiler, Türkiye’yi bölmek için. Ve şimdi Ergenekon’dan çıkıyoruz. Türkiye’yi birleştireceğiz. Cemaatlerin, tarikatların kökünü kazıyacağız. Cumhuriyet’i ayağa kaldıracağız.”


İşte tahliye olanlar

Tahliye olan 19 hükümlünün Ergenekon davasında aldığı cezalar şöyle: Alparslan Arslan: 2 kez ağırlaştırılmış müebbet ile 90 yıl 3 ay hapis. Emekli Yüzbaşı Muzaffer Tekin: 2 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 117 yıl hapis. İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek: Ağırlaştırılmış müebbet. Emekli Albay Dursun Çiçek: Ağırlaştırılmış müebbet. Avukat Kemal Kerinçsiz: Ağırlaştırılmış müebbet. Tuncay Özkan: Ağırlaştırılmış müebbet. Emekli Org. Hasan Iğsız: Müebbet. Emekli Org. Şener Eruygur: Müebbet. Eski Özel Harekat Dairesi Başkan Vekili İbrahim Şahin: 49 yıl 4 ay. Oktay Yıldırım: 33 yıl 10 ay. Emekli Albay Hasan Atilla Uğur: 29 yıl 3 ay. Yalçın Küçük: 22 yıl 6 ay. Emekli Albay Levent Göktaş: 20 yıl 9 ay. Emekli Astsubay Mehmet Demirtaş: 22 yıl. Hikmet Çiçek: 21 yıl 9 ay. Teğmen Mehmet Ali Çelebi: 16 yıl 6 ay. Sedat Peker: 10 yıl. Emekli Tuğamiral Alaattin Sevim: 10 yıl. Merdan Yanardağ: 10 yıl 6 ay.

Etiketler : ergenekon,
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
mahmut çakır
1505 gün önce
Apo da çıkacak mı vatan haini bunlar ne din be vatanı bölme satma politikası provakasyonu.
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
YSK, İYİ Parti dahil 10 siyasi partinin 24 Haziran'daki seçimlere katıl..
Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, TSK içinde 3 bin kişilik bir yapıyı ..
Eski MHP Milletvekili, emekli büyükelçi Deniz Bölükbaşı, tedavi gördüğü has..
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz'a ..
TSK ve ÖSO unsurlarının terörden tamamen temizlediği Afrin'in Raco beld..
Afrin'e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'nın 41. gününde böl..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=