Lütfen bekleyin..

"Kırım Tatar Türkleri"

04 Mart 2014, 15:16

MAZLUM VE MAĞDUR BİR HALK: KIRIM TATAR TÜRKLERİ

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Karadeniz’in kuzeyinde yer alan Kırım yarımadası uzun yıllar Tatar Türklerinin egemenliğinde kalmış bir vatan parçasıdır.

   Bölgede uzun yıllar hüküm sürmüş olan  Kıpçak Altın Orda devletinin toprakları üzerinde kurulmuş   dört hanlığın en uzun yaşayanı olan Kırım Tatar Hanlığı 1441-1783 yılları arasında hüküm sürmüştür.Bu dönem içerisinde 1475 tarihinden itibaren Osmanlı Devletine bağlı  olarak yaşamış olan Kırım Tatar Hanlığı 1774 Küçük Kaynarca anlaşmasına kadar Osmanlı devletine bağlı  kalmış,1783 yılında da  Ruslar tarafından ilhak edilmiştir.. 1917'de Kırım Türkleri bağımsızlıklarını ilân edip devlet kurdularsa da 1920 sonlarında Sovyet kuvvetleri gelince durum değişmiş, 1. Dünya Savaşından sonra 19 Ekim 1921'de muhtar Sovyet cumhuriyetleri arasına katılmıştır. 

   Rus işgali döneminde büyük katliamlara maruz kalan Kırım Tatar Türkleri belli dönemlerde Kırım’dan göç etmek zorunda  bırakılmışlardır.Kırım’dan göçen muhacirlerin ekseriyeti o dönem Osmanlı toprağı olan bugünkü Romanya’ya yerleştirilmişler,daha sonra Romanya bölgesinin de elimizden çıkması üzerine her türlü zorlukları aşarak önemli bir kısmı Türkiye’ye göç etmiş, az bir kısmı da Romanya’da kalmayı tercih etmişlerdir.

   Kırım Türklerinin makus talihi Sovyetler Birliği döneminde de değişmemiştir.2.Dünya savaşında  Alman işgaline uğrayan Kırım’da bir kısım Kırım Türk’ünün Alman ordusu saflarında savaşmasını bahane eden Stalin tarafından çıkartılan bir emirle Kırım’da kalan Kırım Türklerinin tamamı    18 Mayıs 1944 tarihinde  kendi öz vatanlarından  bir gece içerisinde hayvan taşıma vagonlarına konularak Sibirya  bozkırlarına sürgün edilmişlerdir.Bu sürgün sırasında kadın,yaşlı,çoluk-çocuk binlerce Kırım Türk’ü vagonlarda açlık ve hastalıktan hayatlarını kaybetmiştir.

   Uzun süren sürgün yılları sonrası Kırım Türkleriyle birlikte sürgüne yollanılan diğer Müslüman Kafkas halklarının ülkelerine dönmelerine izin verildiği halde Kırım Türkleri ile Ahıska Türklerine bu izin verilmemiştir.

   Sovyetler Birliğinin dağılmasından sonra kendi imkanlarıyla Kırım’a geri dönmeye çalışan Kırım Türklerinin önemli bir kısmı parasızlık yada bürokrasi engeline takılmıştır.

Bütün bu olumsuzluklara rağmen Kırım’a geri dönebilen Kırım Türkleri ,efsanevi liderleri Mustafa Cemil Kırımoğlu önderliğinde diğer soydaşlarının da Kırım’a dönmesi için gayret sarfetmişlerdir.Bugün nüfusunun ekseriyeti(%60) Rus olan Kırım’da ,%20-25 civarında Ukranya’lı yaşamaktadır.Nüfusun geri kalan kısmı ise Kırım Tatar Türk’üdür.

   Sovyetler zamanında bir jest olarak Ukrayna Sosyalist Cumhuriyetine bağlanan  Kırım, bugünlerde önemli sıkıntılar yaşamaktadır.Ukranya’da meydana gelen son siyasi gelişmeler sonucu Rusya Ukranya’da yaşayan Rus kökenli Ukranya’lıları nasıl kışkırtıyorsa aynısını da Kırım’da yaşayan Rus kökenli Ukranya vatandaşlarına yapmaktadır.Nüfus yapısına göre doğal olarak Rus kökenlilerin çogunluğunu oluşturduğu Kırım Özerk Parlementosu  bir oldu bitti kararla Rusya federasyonuna  bağlanma kararı almıştır.Bu karara bu bölgede yaşaya Ukrayna asıllılar kadar bölgenin gerçek sahibi olan Kırım Tatar Türkleride şiddetle karşı çıkmaktadırlar.Rus işgalinin ve yönetiminin ne olduğunu en iyi bilen Kırım Tatarları günlerden beri Kırım Parlamentosu önünde gösteriler yapmakta ve tepkilerini ortaya koymaktadırlar.Bütün bunlar olurken silahlı Rus milisleri ve Rus ordusu Kırım’da ve Ukrayna sınırında gövde gösterisi yapmaktadırlar.

   Burada acı olan asıl olay şudur.Yüzyıllarca yaşadıkları topraklarda katliamlara uğratılarak,göç ve sürgünlere tabi tutularak adeta yok edilmeye çalışılan Kırım Tatar Türkleri kendi anavatanları ile ilgili alınacak kararlarda yok farzedilmektedirler.Bugün Ukrayna ile Rusya arasında çekişmeye sebebiyet veren Kırım ne Ukranyalıların nede Rusların vatanıdır.Kırım yüzyıllardır bir Türk yurdudur.

   Kırım Türkleri vatanlarının Rusya’ya bağlanmasına kesinlikle karşıdırlar.Rus zulmünden ve mezaliminden çok çekmiş olan Kırım Türk’leri Rusya’ya göre ehven-i şer konumundaki Ukrayna ile Kırım Özerk Bölgesinin siyasi birlikteliğinin devam etmesinden yanadırlar.Bölgeye olabilecek bir Rusya müdahalesinin bölgede bir savaşa sebebiyet verme ihtimali çok büyüktür.Böyle bir savaş ta olan yine Kırım Tatar Türklerine olacak,Allah muhafaza belki de Kırım Tatar Türkleri yeni acılar yaşayacaktır.

   Kırım ülke olarak bizim arka bahçemiz olmakla birlikte Kırım ile olan tarihi,coğrafi,dini ve  milli ilişkilerimiz ülkemizin ve milletimizin Kırım’da yaşanılan ve yaşanabilecek olaylara kayıtsız kalmamasını gerektirmektedir.Kırım Türkleri bizim kardeşlerimizdir,soydaşlarımızdır,millettaşlarımızdır.Onların yaşayacağı her acı bizleri de üzmelidir ve üzecektir.Onların uğrayacağı her mağduriyet bizlerin uğrayacağı magduriyet olmalıdır ve olacaktır.Onlara  batırılacak her iğne bizim kalbimize saplanacak bir ok olmalıdır ve olacaktır.

   Kırım Tatar Türkleri Türkiye’den ‘’beyanat vermek’’dışında çok ciddi diplomatik destek beklemekte,bu zor günlerde Türkiye’yi yanlarında görmek istemektedirler..Kırım Tatar Türkleri de Türkiye Türklerinden dua ve destek beklemekte,kardeşlerini  bu zor günlerinde onları da yanlarında görmek istemektedirler.Türkiye’nin ‘’ne yapalım yani Rusya ile savaşalım mı’’ yada ‘’Rusya ile olan ticaretimizi Kırım Türkleri için tehlikeye mi sokalım’’ demek  garip bahaneler üretme hakkı ve lüksü olamaz ve de olmamalıdır.

   Kırım Tatar Türklerine yardım devlet ve millet olarak bizlerin boynunun borcudur.Onlara şimdi yardım etmeyeceksek,onlara şimdi destek vermeyeceksek,onların şimdi yanlarında olmayacaksak ne zaman olacağız?

Orhan Şen - 21. Dönem MHP Bursa Milletvekili

Etiketler : orhan şen, kırım
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
MEDYA Kategorisindeki Diğer Haberler
Yeniçağ Gazetesi Ankara Temsilcisi Ahmet Takan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ..
Erdoğan cephesinden Saadet'i aşağılayıcı ifadeler...
Alişan Satılmış yöneticilerin vefasızlığına dikkat çekti...
flaş iddia: PKK'ya karşı verdiği mücadeleyle tanınan Osman Pamukoğlu..
"MHP'li üst düzey bir yönetici..."
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=