Lütfen bekleyin..

Avukatlar adliyeyi bastı!

12 Haziran 2013, 18:49

Gezi Parkı'na destek vermek isteyen arkadaşlarına yapılan sert müdahaleyi kınayan binlerce avukat yurt genelinde eylem yaptı.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

İkinci haftasına giren Taksim Gezi Parkı eylemlerine destek için açıklama yapmak isteyen avukatlar dün Çağlayan Adliyesi’nde toplanmış ancak açıklama yapma fırsatı bulamadan yaka paça göz altına alınmışlardı. Dün yaşananları gören yüzlerce avukat Çağlayan Adliyesi’nde yaşananları protesto etti.

Yüzlerce avukat adliyede toplandı. Önce adliyenin içinde toplanan avukatlar, bir süre burada slogan attı.

‘Her yer Taksim her yer direniş’ sloganları atan avukatlar daha sonra adliyenin karşısındaki meydana geçti. Avukatlar ‘Savcı istifa’,’Savcı baksana kaç kişiyiz saysana’ ve ‘Avukatlar yerlerde sürüklenemez’ şeklinde sloganlar attı.

YURT GENELİNDE AVUKATLAR EYLEMDEYDİ

BALIKESİR
Balıkesir Barosu’na kayıtlı avukatlar, Adliye Sarayı’nın önünde toplanarak dün Çağlayan Adliyesi’nde meydana gelen olayları protesto etti. Avukatların İstanbul Taksim Gezi Parkı’ndaki olaylara ilişkin tepkileri ortaya koymak isterken özel güvenlik güçleri ve çevik kuvvet tarafından yerlerde sürüklendiğini, kelepçelendiğini, yaka paça otobüslere götürüldüğünü anımsatan Yaşar Meyvacı, yaşananlara tepki gösterdi.

ANTALYA
Antalya Barosu’na bağlı avukatlar, İstanbul’daki Çağlayan Adliyesi’nde dün gözaltına alınıp 6 saat sonra serbest bırakılan 49 meslektaşı için adliye önünde bugün eylem yaptı.

Antalya Baro Başkanı Alper Tunga Bacanlı, 300 avukatla birlikte bugün öğle saatlerinde Antalya Adliye Sarayı önünde toplandı. Avukatların cübbeleriyle hazır bulunduğu destek eyleminde konuşan Baro Başkanı Bacanlı, “Hiçbir rejimde kabul edilemeyecek, görmezden gelinemeyecek şekilde meslektaşlarımızın yaşam ve görev alanı olan adliyede yakapaça gözaltına alınmaları hukuka aykırı bir şekilde yükselen polis şiddetinin son duraklarından birisi olmuştur. Sokaklarda çivili sopalarla korku salan zihniyet, nihayet adalet saraylarına kadar elini uzatmıştır. Bu uygulamaya göz yumanlar, bir gün aynı şiddete maruz kalabileceklerini unutmamalıdır” diye konuştu.

ADANA
Çağlayan Adalet Sarayı’nda Gezi Parkı protestosu yapan avukatların, polis tarafından sert biçimde yaka paça gözaltına alınması Adana’da meslektaşları tarafından protesto edildi.

Adana Adliyesi yanında toplanan yaklaşık 300 avukat, ‘Savunma susmadı, susmayacak’, ‘İnsanlık onuru işkenceyi yenecek’, ‘Kurtuluş yok, tek başına; ya hep beraber, ya hiç birimiz’ sloganları eşliğinde basın açıklaması yaptı. Avukatların cübbelerini giyerek katıldığı eylemde konuşan Adana Barosu Başkanı Mengücek Gazi Çıtırık, Çağlayan Adalet Sarayı’nda avukatların gözaltına alınmasının ardından, adliye binalarında kimsenin güvenliğinden bahsedilemeyeceğini söyledi.

BURSA
Avukatlar, İstanbul Çağlayan’daki Adalet Sarayı’nda meslektaşlarının gözaltına alınmasını protesto etmek için Adalet Sarayı içerisinde basın açıklaması yaptı. ‘Her yer Çağlayan’ sloganı atan avukatlar, daha sonra alkışlarla meslektaşlarına destek verdi.

DENİZLİ
Denizli Barosu’na bağlı bir grup avukat, İstanbul Çağlayan Adliyesi’nde Taksim Gezi Parkı denişçilerine destek vermek isteyen meslektaşlarının gözaltına alınmasını protesto etti.

KONYA
Bir grup avukat, İstanbul Adliyesi’nde Gezi Parkı eylemcilerine polisin müdahalesini protesto eden meslektaşlarının gözaltına alınmasına tepki gösterdi.

Konya Adliyesi önünde toplanan yaklaşık 50 avukat, dün İstanbul Adliyesi’nde Gezi Parkı eylemcilerine müdahaleyi protesto eden arkadaşlarının gözaltına alınmasına tepkilerini dile getirdi. Grup adına konuşan avukat Umut Olcay,’Orantısız güç kullanılarak adalet dağıtıldığına inandığımız bir kurum içerisinde avukatların yaka paça gözaltına alınması, bir kara leke olarak hukuk tarihimize geçecektir’dedi. Olcay, adliyle binasında güvencesi olmayan avukatların var olduğu bir ülkede artık hiç kimsenin güvenliğinden söz edilemeyeceğini belirtti. Grup, alkışlı protestolarını bir süre daha devam ettikten sonra sessizce dağıldı

Avukatların eylemi devam ederken, çevik kuvvet polisi ise adliyenin başka bir köşesinde hazır bekletildi.

Sözcü

Etiketler : geziparkı
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, TSK içinde 3 bin kişilik bir yapıyı ..
Eski MHP Milletvekili, emekli büyükelçi Deniz Bölükbaşı, tedavi gördüğü has..
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz'a ..
TSK ve ÖSO unsurlarının terörden tamamen temizlediği Afrin'in Raco beld..
Afrin'e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'nın 41. gününde böl..
Terör örgütü YPG'den tamamen temizlenen Afrin'in Bülbül Kasabası gö..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=