Lütfen bekleyin..

Erdoğan: Benim de yanlışlarım olabilir!

05 Temmuz 2013, 20:07

"her şeyi ben bilirim" diyen Erdoğan Mısır'daki darbeyi görünce "Benim de yanlışlarım olabilir!" noktasına geldi...

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Erdoğan  ve Tayland Başbakanı Yingluck Shinawatra, Dolmabahçe'deki Başbakanlık Ofisi'nde yaptıkları görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Toplantıda bir gazetecinin,  "Kahire'de Mursi destekçilerine ateş açıldığı ve 3 kişinin öldüğü, Mursi'ye Türkiye'ye ya da Katar'a sığınma hakkının verildiği ancak Mursi'nin bunu kabul etmediği" yönündeki iddiaları hatırlatması üzerine Erdoğan, konuyla ilgili Yurt Dışındaki Türk Bilim İnsanları 2. Kurultayı'nın kapanışında yaptığı konuşmada, demokrasi mücadelesinin, halkın iradesine saygı veya halkın iradesine saygısızlık neticesini doğurabileceğini ortaya koyduğunu belirtti.

Halkın iradesine saygının, anayasal meşruiyet içinde kalması koşuluyla ortaya konulabileceğini ifade eden Erodoğan, şunları söyledi: 

"Yani 4 yılda bir eğer seçim yapılıyorsa ki 2 yıl öncesine kadar Mısır'da adeta tek partili dönem vardı ve orada bir dikta, otokratik bir rejim söz konusuydu ve 30 yılı aşkın bir süre Mısır bununla yaşadı. Bu süre içinde yaşananlar belliydi. Fakat burada, 1 yıl önce yapılan bir seçimle, yüzde 52 gibi bir oyla seçilen bir cumhurbaşkanı var. Halkın iradesi neticesinde seçilen bir cumhurbaşkanı var. 1 yılın sonunda bakıyorsunuz, bazı gruplar 'Beğenmedik' diyorlar ve bu defa ordu devreye giriyor. Orası da tabii çok enteresan; ordunun başındaki Genelkurmay Başkanı aynı zamanda Cumhurbaşkanı'nın Milli Savunma Bakanı. Genelkurmay Başkanlığına, Milli Savunma Bakanlığına getiren o (Mursi). Aynı zamanda bir diğer durum da ilginç; şu anda Cumhurbaşkanlığı görevine getirilen zat da Sayın Mursi'nin göreve getirdiği kişi. Şimdi, işbirliği yapmak suretiyle böyle bir darbe gerçekleşiyor. Bu darbenin demokrasi tarihinde, darbeler zinciri içinde yeri vardır ama demokratik bir yaklaşım olarak yeri yoktur, olmayacaktır. Darbeciler halkası içinde yer alacaklardır." 

- "Her siyasetçinin yanlışları vardır"

Mursi için, "Hataları vardır, şöyledir böyledir" gibi yaklaşımların dürüst yaklaşımlar olmadığını kaydeden Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Her siyasetçinin, her siyasi liderin yanlışları olabilir. Benim de yanlışlarım olabilir. Diğer siyasetçilerin de yanlışları olabilir. Bunun cezasını vermek veya siyasetten men etmek, bazı egemen güçlerin görevi değildir. O halkın iradesiyle tecelli eder. Halk bir kenara koyar, dersini verir. O dersini almışsa tekrar halkın karşısına çıkar veya köşesine çekilir. Dolayısıyla bizim demokrasi deneyimini, çok defalar darbelerle kesintiye uğrayarak, tokadını yemiş bir ülke olarak bunları olumlu karşılamamız veya alkışlamamız mümkün değildir. Ne yazık ki ülkemizde bunları alkışlayanlar da var. Biz alkışlayanlardan olmayacağız. Bu sürece de biz olumlu bakamıyoruz, bakamayız. Mümkün değil."  

- Sığınma iddiası

Başbakan Erdoğan, Mursi'ye yapıldığı ileri sürülen sığınma teklifi konusunda ise şunları kaydetti:

"Türkiye'ye sığınma gibi talep, bir teklif oldu mu? Hayır, bize şu ana kadar teklif gelmiş değil. Böyle bir teklif, şu ana kadar söz konusu da değil. Temennim odur ki, başta Sayın Mursi olmak üzere şahıslarına yönelik şu anda duyduklarımız inşallah doğru değildir. Nedir? Çok çirkin yaklaşımlarla, farklı ülkelerle istihbari anlaşmalarda bulunmak suretiyle gibi böyle bir yaklaşımdan hareketle 48 saat içinde yargılanacağına dair bazı şeyler kulağımıza geliyor. Bu bir defa tarihi bir yanlış olur, çok çok yanlış bir adım olur. Şu anda attıkları adımın meşruiyeti anayasal değildir. Bundan sonraki süreçte, dünyada da çok tartışılır hale gelecektir, Mısır'daki mevcut yönetim. Yapmaları gereken en önemli şey, en kısa zamanda Mısır'da bir seçime gitmeleridir ve başta Mursi olmak üzere siyasette yer almış olan bu insanları, cezaevlerine tıkmak suretiyle değil, eğer bu noktada dürüst hareket ediyorlarsa açsınlar sandığı ve halk sandığa mahkum eder veya sandıktan çıkarıyorum derse halk tekrar çıkarır. Bu işin tek yolu sandıktır. Sandıktan başka yol demokrasilerde olmaz." AA

Etiketler : mursi, mısır, erdoğan
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
tahir
1720 gün önce
Türkiyede her şey hallolmuşta Mısır mı kaldı yani? Türkiyenin her yerinde zaten rahatsızlık ve yangın var,önce biz kendimize bakalım.Mısır halkını seven,kan dökülmesini istemeyen hele aklı selim sahibi vatandaş madem Mısırla ilgili konuşacak veya yazacaksa kimseye taraf olmadan onlara itidal,barış,birliktelik ve kardeşlik tavsiyesinde bulunmalıdır.Birisine taraf olmak Mısır halkını sevmek demek değildir.mesela başbakanın gürleyip mursiyi desteklemesi oradaki kanın akmasını hızlandırmak ve ikilik çıkarmaktan başka bir işe yaramayacaktır.Yani Mursiyi sevmeyenler sanki mülüman değillermiş,Abd veya Siyonist taraftarıymış gibi lanse etmek,olaya bu şekilde yaklaşmak Mısırdaki müslümanları birbirine kırdırtmaktan başka bir yararı olmaz.Orada bir ihtilaf ve fitne var.Tıpki Sahabilerin cemel ve Sıffin savaşlarında olduğu gibi.
SALİH KAPLAN
1721 gün önce
TÜRKİYEYİ KURTARDI DA ŞİMDİ SIRA MISIRA GELDİ ÖYLE Mİ? SEN G.DOĞUYU PKK'A PEŞKEŞ ÇEKTİN.AYRICA SENİ ABD İŞ BAŞINA GETİRMİŞTİ.HAL BÖYLE İKEN SENİN BAŞKASINA ABD'Cİ DEMEYE HAKKIN VAR MI? YAHU MISIRDAN SANA NE? ORADAKİ HALK KENDİNE EN UYGUNU BULACAK.AYRICA MISIR HALKI KİMİ SEÇİP SEÇEMEYECEĞİNİ SANA SORACAK DEĞİL.SANKİ DÜNYANIN HAKİMİ VE TEK LİDERİYMİŞ GİBİ HER İŞE BURNUNU SOKUYOR VE HER ÜLKENİN İÇ İŞLERİNE KARIŞIYOR.OYSA ONU TAKAN VE DİNLEYEN DE YOK.RANT DEVŞİRMEK İÇİN DİNEN BAŞKALARININ İÇ MESELELERİNE KARIŞMAK HARAM,HEM ULUSLARARASI HUKUKA GÖRE DE BAĞIMSIZ BİR DEVLETİN İÇ İŞLERİNE MÜDAHALE ETMEK SUÇ VE YASAKTIR.BU NEDENLE SAYIN BAŞKANIN YAPTIĞI ŞOV VE HAVA ATMAK,YA DA FİTNE ÇIKARTMAKTAN BAŞKA BİR ŞEY DEĞİLDİR.SENİN TARAF OLMAN ÇOK YANLIŞ.EĞER MISIR HALKINI SEVSEYDİN,ONLARA İTİDAL VE BARIŞ TAVSİYESİNDE BULUNACAKTIN.SENİN YAPTIĞIN İSE ÖLÜM VE GÖZYAŞIYI DAHADA KÖRÜKLÜYOR.BU DA İSLAMDA HARAMDIR.
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
Eski MHP Milletvekili, emekli büyükelçi Deniz Bölükbaşı, tedavi gördüğü has..
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz'a ..
TSK ve ÖSO unsurlarının terörden tamamen temizlediği Afrin'in Raco beld..
Afrin'e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'nın 41. gününde böl..
Terör örgütü YPG'den tamamen temizlenen Afrin'in Bülbül Kasabası gö..
"Tartışmaya gerek yok, bırakalım..."
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=