Lütfen bekleyin..

Öğrenci ve velilerin kafası fena halde karıştı

05 Temmuz 2013, 17:37

Bakan Avcı’nın SBS yerine merkezî sınavların getirileceğini açıklaması kafaları karıştırdı.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Yıl içinde okulda yapılan Türkçe, matematik ve fen gibi yazılıların bakanlık tarafından hazırlanıp değerlendirilmesi, liseye yerleştirilmede bu sonuçların etkili olması eleştirileri beraberinde getirdi.

Yeni sınav sistemiyle ilgili açıklamaları ikna edici bulmayan eğitimciler, daha fazla sınavın, öğrenci için daha fazla stres anlamına geleceği konusunda hemfikir. Merkezî sınavların, okullar arasındaki uçurumu derinleştireceğine dikkat çeken uzmanlar şu uyarılarda bulundu:

SBS KALKMADI, 48’E ÇIKTI (Yönetim Bilimi Uzmanı Doğan Ceylan): Öğrenci bir yılda 12 kez olmak üzere ortaokul boyunca 48 kez ortak sınava katılıyor. Bu imtihanlar, merkezî sistemle yapılırsa öğrenci sınav cenderesinde kalacak. Ayrıca köy okulu öğrencisi ile Çankaya’da eğitim almış çocuğun seviyesi aynı değil. Bu çocuklara aynı eğitimi veremez ve aynı sınava sokamazsınız. Bu sistemin uygulanması için öğretmen niteliği de aynı olmalı. Öğretmenler arasında başarı farkı olduğu gerçek.”

DERSHANEYİ KALDIRMAK SORUNU ÇÖZMEZ (Türkiye Eğitim Derneği Başkanı Selçuk Pehlivanoğlu): “Bakanlıktan çok daha detaylı açıklama bekliyoruz. Eminim ki milyonlarca ailenin kafası bulandı. Biz sorunun kaynağını kaldıracağımıza adını, şeklini ve sayısını değiştiriyoruz. Önemli olan çözümün niçin, nasıl ve hangi yöntemle yapılacağının söylenmesi. Sorunun kaynağı hâlâ ortada duruyor. Dershane olayın sonucudur. Önemli olan sorunun kaldırılması. Dershaneler hukuki bir kurumdur. Meclis tatile giriyor, bununla ilgili kanun çıksa bile ancak eylüle yetişir. Bunun bu şekilde olması doğru değil.”

DOĞU İLE BATI ARASINDAKİ UÇURUM BÜYÜR (Özel Okullar Birliği Derneği Başkanı Cem Gülan): “Dershaneler kapanıyor, dershaneler kalkıyor gibi bir şey mümkün değil. ‘Dershanelere olan ihtiyacın azalması için çalışmalar yapıyoruz’ daha doğru bir ifade olurdu. Dershaneler sistemin bir gereği. Bu kadar öğrenci, az okul ve bir tane sınav var. Bu sınavın sonucunda dershanelere ihtiyaç oldu. Doğu ile batı arasında eğitim farkı dershaneler kapanırsa artabilir. Batıdaki özel okullarda çok fazla sayıda öğrenci öne çıkar. Kısıtlı imkânların olduğu yerdeki öğrenciler hak kaybına uğrar.”

DERSHANE KAYITLARI YÜZDE 70 DOLDU (Anafen Dershaneleri Rehberlik Koordinatörü Recep Uysal): “Sınavları kim yapacak? Kim değerlendirecek? Ya da mevcudu 50 olan bir sınıfla 20 kişi olan bir sınıfın aynı yazılıya girmesi ne kadar doğru? Bir de bunun için tüm öğretmenlerin müfredatı aynı düzeyde ve aynı hızla anlatması gerekir. Ayrıca şu an dershanelerin yüzde 70’inin kayıtları doldu. Kamuoyunun bu konuda çok iyi bilgilendirilmesi gerekiyor.”

YOL HARİTASI BİR AN ÖNCE AÇIKLANMALI (GÜVENDER Genel Müdür Yardımcısı Eyüp Kılcı): “SBS kaldırılacak ama merkezî sınavların devamlılığını görüyoruz. Öncelikle bununla ilgili altyapı sağlanmalı. Bakanlık net bir yol haritası açıklamadı. Bu, aslında geciktirilmemesi gereken bir konu. Milyonlarca öğrenciyi ilgilendiriyor. Dershanelere ihtiyacı ortadan kaldırmak için merkezî sınavları tartışmaya açmak bazı sorunları da beraberinde getirebilir.”-Shaber

Etiketler : sbs, dershane, nabi avcı
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler
Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) 2017 Faaliyet Raporu’nda kendi belirle..
Öğrencileri liselere otomatik yerleştirecek simülasyondaki son iki kriteri ..
Cumhurbaşkanı Erdoğan, katıldığı Marmara Üniversitesi 135. Kuruluş Yıl Dönü..
ÖSYM başkanı açıkladı! Son 10 yılda yapılan sınav sonuçlarına yönelik detay..
Yükseköğretim Kurulu'nca (YÖK), daha önce tek günde yapılacağı duyurula..
TEOG'un yerine adrese en yakın, sınavsız mahalli yerleştirme uygulaması..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=