Lütfen bekleyin..

Erdoğan'dan Mısır açıklaması

05 Temmuz 2013, 15:27

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, TÜBİTAK Kurultayı'nda konuşma yaptı.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Erdoğan, TÜBİTAK Kurultayı kapanış oturumunda Mısır'da gerçekleşen darbe hakkında konuştu. Mursi yönetimine karşı yapılan darbeyi kınayan Erdoğan, "Mısırlı bürokratlar Türkiye'nin yakın tarihine baksın, darbeciler er ya da geç hesap verecektir" açıklamasında bulundu.

İşte Erdoğan'ın konuşmasından satır başları,

Türkiye bu bölgedeki en köklü medeniyetlerden biridir. Mısır da aynı Türkiye gibi eski bir devlet geleneceğine sahiptir. Ortak tarihlerimiz de çok eskiye dayanır.

MISIRLI BÜROKRATLAR TÜRKİYE'YE BAKSIN

Mısırlı bürokratlar Türkiye'nin yakın tarihini mutlaka okumalı, yakından takip etmelidir. Demokrasinin standartlarını her geçen gün yükselten bir ülke olarak Türkiye, hem Mısır hem de bölge ülkeleri için çok büyük bir referanstır.

DARBECİLER HESAP VERECEK

Her askeri darbe Türkiye ekonomisini felç etmiştir. Her askeri darbe, özellikle de genç nesillere çok ağır bedeller ödetmiştir. Fakat darbeciler er ya da geç hesap verecektir, vermiştir.

Dünyanın neresinde olursa olsun, seçimle gelmiş iktidara karşı yapılan darbeler kötüdür. Darbelerin hedefi halktır, gelecektir ve demokrasidir.

Ben şu an Batı'ya şaşırıyorum. Batı hala bu olaya darbe diyememiştir. Afrika Birliği'ni de tebrik ediyorum, çünkü Mısır'ın üyeliğini askıya almıştır.

Hani Batı demokrasiden yanaydı. Hani Batı demokrasiyi ülkelerde uygulanabilir haline gelmesini istiyordu. Bu samimiyet testidir ve Batı bu samimiyet testinde sınıfta kalmıştır. Yaşam ile ölüm ne kadar zıt ise, demokratik darbe, olumlu darbe kavramları da o kadar saçmadır.

"AMA, ANCAK YOK, DARBE KÖTÜDÜR"

"Darbeler kötüdür ama" diye cümle kuranlar var. Aması, ancağı yok; darbeler kötüdür. Mursi'nin hataları varmış. Kardeşim hatasız insan var mı? Bu hatanın bedelini ödettirecek olan Mısır halkıdır, sandık gelir hataları varsa hata yapanları da halk en iyi şekilde kantarda ölçer geri gönderir. Memnunsa devam eder. Ama kalkıp da siz 30 yıl tek partili bir dönem yaşayacaksınız, ilk defa çok partili bir dönemle bir siyasetçi seçilecek ve ona 1 yıl daha tahammül edemeyeceksiniz. Bir kere demokrasi ile ters olan bir yaklaşım tarzıdır.

Burada ordunun yaklaşımı, asla demokrasi ile ve sivil yönetim anlayışıyla tanımlamanaz. Darbeleri mazur göstermek isteyenler de en az darbeciler kadar sorumludur, kötüdür. Darbe Mısır'da değil de bir başka ülkede olsa, aynı şekilde konuşuruz. Darbe muhaliflere karşı yapılmış olsa biz bunu yine de kınarız.

Özellikle Batılı ülkelere sesleniyorum: Mısır'da olan bitenler karşısında amalı, ancaklı cümleler kuranlar, vicdanlarına da halklarına da tarihe de hesap veremezler. Bugün Mısır'da yapılanlara sessiz kalanlar, başka bir yerde yapılanlara ses çıkaramayacaklar.

Şu sandık konusuna da değinmek istiyorum. Sandık demokrasinin namusudur. Sandığa saygısı olmayanın kendisine, halkına ve tarihine de saygısı olamaz. Demokrasilerde yönetmenin, sandık dışında bir kuralı yoktur. demokrasiyi yok etmeye çalışmak için, darbe yapmak yetmez. Çoğunluğu, çoğunluğun tercihlerini seçimlerini aşağılamak da bir darbedir. "Sandık her şey değildir" sözünün arkasına sığınıp hiç kimse demokrasi dışı yollara kapı aralamaya çalışamaz.

MISIR'A KİMSE DESTEK OLMADI

Dünya, Mursi'nin bulunduğu 1 yıl içinde Mısır'a hiçbir destek vermemiştir. Katar ve Türkiye hariç. Açık konuşacağım, aynı şekilde Yunanistan'a 100 milyar euroluk yardım yapmıştır. Birinin nüfusu 80, diğerinin ise 10 milyon. Ve tüm bunlara rağmen Yunanistan hala ayakta duramıyor. Mısır'a desteği vermeyenler, Mursi'nin ipini çektiler. Şimdi de getirdikleri darbe yönetimi ile iş yapacaklarını düşünüyorlar. Bu çifte standarttır.

Sandıkta yenilen kendini gözden geçirir. Sonrada milletin teveccühünü kazanmaya çalışırsın. Sen silahın arkasına saklanırsan bu ahlaksızlık olur.

Türkiye darbe ahlaksızlığına uğramıştır. Türkiye'deki darbeye alkış tutanlar Mısır'daki darbeyi alkışlayan zavallılardır.

Türkiye'de sandıkrtan değil başka türlü yollardan medet umanlar Mısır'da da aynı şekilde medet umuyorlar. çoğunluğun azınlığına zulmetmesine hayır. Çoğunlupun azınlığına tahakküm etmesine de hayır.

Azınlığın yönetimi ele geçirmesine demorkasi denmez. Mısır halkı Türkiye'nin kardeşidir. Bugün darbeyle iş başına gelenler sayın Mursi'yi içeri atmanın peşindeler. Biz bütün halklara eşit mesafdeyiz.

Biz 25 Ocak devrimini destekliyoruz. Bu kazanımların kaybedilmesini istemeyiz. Mısır'da seçimle iş başına gelmiş liderlerin tutuklanmanın ileride nasıl bir travmaya döneceğini biz biliriz.

500 tane siyasiyi tutuklamanın geriye gideceği aşikardır. Halka dayanmayan her irade dikatörürlüktür.

Nerede kime karşı olursa olsun darbeler kötüdür Demokrasinin düşmanıdır.

Mısır'daki kardeşlerime sabırlar diliyorum.  Siz değerli bilim adamlarımızın da iyi gelişmelere basamak oluşturacağınızı biliyorum.

Bu kurultayın hayırlara vesile olmasını diliyorum.

Etiketler : mısır, mursi, erdoğan
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Osman S
1710 gün önce
- Erdogan darbenin yaptigi hedefe yardim ediyor, bu konusmayla, hedef Misirda ilimli islam'in temsilcisi olan ve Amerika tarafindan Misirda iktirdara gecirilen 'Musluman' Kardesler'i Amerika tarafindan duzenlenmis bir darbeyle, sanki Amerika onlara karsiymis gibi gozukup, 'Musluman' Kardeslerin itirbarini ve halkin onlara olan destegi arttirmak.

- Erdogan bu darbede Amerika ve Batiya rest cekiyormus gibi gozukup, Mursiyi destekleyerek, bu darbeden kendi payini da aliyor.

- Erdogan darbeler kotudur diyor ama, kendisi Amerika tarafindan duzenlenmis bir darbe sayesinde Iktidara geldi. Partisi de darbeden dogan bir parti.

- Erdogan, sandik bir ulkenin namusudur diyerek, ulkemize buyuk ve serefsiz bir hakarette bulunmustur. Osmanli zamaninda biz Namussuz muyduk?, sandikta yaptigin hileleri unuttun mu? Bir ulkenin namusunu bu kadar ucuz birsey olarak tanimlanir mi, serefsiz kopek. Namus ulkemizin ve milletimizin en onemli degerlerinden biridir, ugruna (sehit Kamil gibi) olunur, ve oldurulur.

- Erdoganin kafirligi ve munafikligi ; olum ve yasam ne kadar zit sa... lafinda saklidir.
Murat Altekin
1718 gün önce
bAKIYORUZ MAŞALLAH eRDOĞAN Mursi için gürleyip duruyor.Kendisini kastederek Seçimle iş başına gelen herhangi birini silahla uzaklaştırılması alçaklıktır falan diye yine saçmalamaya ve hakaretler yağdırmaya başladı. bir zat nasıl olsa ben seçimle iş başına geldim ve istediğimi yapacağım demeye hakkı yok.Bunu söylediği ve yaptığı zaman otomatikman diktatörler kategorisine giriyor.Ona bakarsan,dünyadaki bir çok diktatörler de seçimle iç başına gelmişlerdi.Mesela; Hitler % 53,Stalin 95,Saddam %92,Kaddafi % 96,Zeynel bin Abidin % 83..Yani demek oluyor ki her şey ve demokrasi tek sandık değildir.
Ayrıca bu adam Mısırdaki şeyi kendisine karşı yapılmış gibi kabul edip zıplayıp duruyor.Yahu el alemin iç işlerinden sana ne?
şevket
1718 gün önce
Kimilerine göre darbe değil..Halkın büyük çoğunluğu tarafından askerlerin bu tavrı alkışlarla destekleniyor.Adı ne konulsa konulsun bize ne el alemin işinden..Erdoğnın Türkiyesinde danki her şey güllük gülistanlık da bir Mısır kalmış..Maşallah Erdoğan asasıyla oarayıda düzeltecek ya..Erdoğan Türkiyeyi bölünme eşiğine getirmiş,bugün güneydoğuda PKK çarşıda ve sokakta silahıyla geziyor,karakollar PKK için boşaltılıyor bey efendi kalkıp Mısırın iç işlerine karışıp erkeklik taslayarak hava atıyor ve demokrasi havarisi kesiliyor.Madem öyle Çindekiler müslüman değil mi? Niye oradan bahsetmiyor ve el alemin evindeki işine karışıyorsun? Bir kere senin Mısırdaki işlere karışman İslama göre haramdır.Çünkü orası senin babanın çiftliği ve tapulu maLIN DEĞİLDİR.Oradaki kalk kendine en iyisini seçecek kadar zeki ve akıllıdırlar.Senden alacakları bir dersleri yok.aslan kesiliyorsun sayın başbakan çin doğu türkistanda katliam yaparken nerelerde saklandınız?hiç sesiniz çıkmadı onlar Türk olduğu için ilgi alanınıza girmedi sanırım.Mısır,Mursi falan bunlar Mısırın ve oradaki halkın iç meselesidir.Bizim buna karışmamız sadece fesatlık ve ispiyonculuk olur.Seni neden bu kadar ilgilendirdiğini anlaya bilmiş değiliz.
Ata BASBUG
1718 gün önce
Kendi geleceginden korkuyor.Panik atak sözleri
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz'a ..
TSK ve ÖSO unsurlarının terörden tamamen temizlediği Afrin'in Raco beld..
Afrin'e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'nın 41. gününde böl..
Terör örgütü YPG'den tamamen temizlenen Afrin'in Bülbül Kasabası gö..
"Tartışmaya gerek yok, bırakalım..."
Zeytin Dalı Harekatı'nın başlangıcından etkisiz hale getirilen terörist..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=