Lütfen bekleyin..

MİT, CIA ve FBI tipi yetki istiyor

22 Şubat 2014, 22:00

İT, Afganistan'da Bin Ladin operasyonu yapan CIA ve finansal bilgilere ulaşma yetkisine sahip FBI gibi operasyonel yeteneklere sahip bir istihbarat örgütü olması yönünde yasal zeminin oluşturulmasını istiyor.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Meclis İçişleri Komisyonu'na bugün sunulan ve MİT'in taleplerini içerdiği belirtilen bilgi notu, Türk istihbarat örgütünün yeni hedefleri konusunda fikir verici özellik kazandı. Buna göre; MİT, Afganistan'da Bin Ladin operasyonu yapan CIA ve finansal bilgilere ulaşma yetkisine sahip FBI gibi operasyonel yeteneklere sahip bir istihbarat örgütü olması yönünde yasal zeminin oluşturulmasını istiyor.

TBMM İçişleri Komisyonu'nda MİT'e olağanüstü yetkiler getiren teklif görüşülürken, uluslararası istihbarat mevzuatı ile MİT teklifinin karşılaştırılmasına ilişkin bilgi notu dağıtıldı. Notta, teklifte yer alan düzenlemelerin ABD'deki düzenlemelere yakınlığı dikkati çekti.

Notta, bankalar başta olmak üzere her türlü kamu ve özel kuruluşların MİT'in istediği bilgi ve belgeleri vermesi, ayrıca istediği dinleme alt yapısından yararlanma hakkı düzenlemesi ayrıntılı irdelendi. Notta, "Bürokratik engellerin ortadan kalkması ve çağın koşullarının gerekli kıldığı dinamik istihbarat çarkının işletilmesi hedeflenmiştir" gerekçesi dikkati çekti. İngiltere, Hollanda, İspanya, Fransa ve ABD'den benzer düzenlemelerin bulunduğu vurgulanan bilgi notunda, özellikle ABD'de FBI'ın finansal kurumlar ve kredi bürolarından herhangi bir müşteriye ait istediği her bilgiyi alabildiğine dikkat çekildi. 11 Eylül saldırısından sonra çıkarılan Vatanseverlik Kanunu'nda FBI'a verilen yetkinin oldukça genişletildiği, tüm özel şirketlerin sahip olduğu ticari kayıtları vermek zorunda olduğu ifade edildi.

Ankesör dinlemesi de ABD'den...

MİT'in telekominikasyon kanallarından geçen siber güvenlik verilerini toplaması düzenlemesinde ise yine ABD'deki düzenlemenin göz önüne alınması dikkati çekti. ABD'de, yabancı bir güç adına eylem hazırlığında veya içinde olması halinde bir kişinin tüm iletişimini denetleme hakkı bulunduğu vurgulandı. Fransa ve Hollanda'da da her türlü teknik yöntemle şahıs, grup ya da kurumlar hakkında bilgi toplanmasına ilişkin düzenlemelerin bulunduğu anlatıldı.
Bilgi notunda, MİT müsteşarının onayı ile hâkim kararı alınmadan ankesörlü telefonlarla konuşmalar, yurtdışında veya yabancıların yaptığı görüşmelerin takibi konusunda ise ABD ve Hollanda örnekleri verildi. Notta, ABD'de NSA'ın iletişimin içeriğinin yabancı güçler arasında geçen ifadelere ilişkin olması halinde, her türlü iletişimin denetlenmesi özgürlüğüne sahip olduğu vurgulandı.

Basına ceza daha ağır

Teklifte, MİT belgelerini ifşa edenlere 10 yıl, bunu yayınlayan medya organları ve çalışanlarına 12 yıl hapis cezası düzenlemesi konusu ise, notta en geniş irdelenen maddelerin başında geldi. ABD, Fransa, İngiltere, Kanada, Romanya ve Rusya'da benzer düzenlemelerin bulunduğu ifade edilen notta, CIA bilgi ve belgelerinin ifşa edilmesi halinde belgenin önemi doğrultusunda ömür boyu hapis, bu belgenin ifşasıyla bir ölüm gerçekleşmesi halinde ise ölüm cezası verildiği anımsatıldı. Notta, bilgi ve belgenin önemine göre değişik oranlarda hapis cezalarının uygulandığına da değinildi. Notta, MİT'e şirket kurması düzenlemesi yetkisi verilmesi konusunda Hollanda, İspanya ve İtalya'da aynı düzenlemelerin bulunduğu dile getirildi.

Hollanda da savcılar MİT'e bilgi veriyor

Bilgi notunda, cumhuriyet savcılarının MİT'in görev alınana ilişkin ihbar veya şikayet aldıklarında kuruma bilgi vermesi düzenlemesinin Hollanda da bire bir uygulandığı vurgulandı. Savcıların MİT'in görev alınana girdiği anlaşılmasının ardından herhangi bir işlem ve koruma tedbiri uygulamayacağı düzenlemesinin ise İngiltere, Hollanda'da örnekleri bulunduğu belirtildi.

MİT mensuplarının yargılanması

Teklifte, MİT mensuplarının yargılanması konusunda Ankara Ağır Ceza Mahkemesi'nin yetkili kılınmasına örnek olarak Hollanda, İngiltere, Rusya, İsrail, ABD, örnek gösterildi. Bu ülkelerde de adlı farklı da olsa MİT mensuplarının belli ihtisas mahkemesinde yargılandığına dikkat çekildi.

Yurtdışı operasyon

MİT'e; Bakanlar Kurulu tarafından yurtdışı operasyon yapma yetkisi verilmesi konusunda ise İspanya ve İngiltere'de aynı uygulamalar bulunduğu anlatıldı. Hollanda, İngiltere, İspanya ve ABD'de istihbarat kuruluşunun yurtdışında espiyonaj faaliyetlerini yürütmeleri için görevlendirildiği ve istihbarat operasyonları gerçekleştirdiği kaydedildi.

gazetevatan

Etiketler : mit
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
KOÇAK
1485 gün önce
TABİİ Kİ MİT ÇOK ÖNEMLİ BİR KURUM. HATTA YAPILAN DÜZENLEMELER AZ BİLE . KONU ÜLKE GÜVENLİĞİ İSE GERİSİ TEFERRUATTIR. AMA TEK ŞARTLA İHANET ÇEMBERİNİN İÇERİSİNDE HABER KAÇAKCILIĞI YAPMAYACAK VE BAŞBAKANIN POSTASI OLMAYACAK
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz'a ..
TSK ve ÖSO unsurlarının terörden tamamen temizlediği Afrin'in Raco beld..
Afrin'e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'nın 41. gününde böl..
Terör örgütü YPG'den tamamen temizlenen Afrin'in Bülbül Kasabası gö..
"Tartışmaya gerek yok, bırakalım..."
Zeytin Dalı Harekatı'nın başlangıcından etkisiz hale getirilen terörist..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=