Lütfen bekleyin..

Başbakan'dan 'ayakkabı kutusu' açıklması !

11 Şubat 2014, 12:29

Başbakan: Ayakkabı Kutusundaki Paralar Halkbank'ın Değil

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Başbakan Erdoğan, rüşvet ve yolsuzluk operasyonuyla ilgili El Cezire'nin sorularını yanıtladı. Başbakan, Halkbank'ın Genel Müdürü Süleyman Aslan'ın evinde ayakkabı kutuları içinde bulunan paralarla ilgili olarak ''O paralar Halkbank'ın parası değil. Yolsuzluk dendiğinde şunu anlarım; devletin kasası soyuluyor mu soyulmuyor mu?'' dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Dolmabahçe'deki ofisinde El Cezire'den Jamal Elshayyal'e konuştu. Erdoğan, yolsuzluk ve rüşvet operasyonundan Gezi Parkı eylemlerine kadar pek çok konuda soruları yanıtladı.

İşte röportajdan çarpıcı bölümler:

"DEVLETİN KASASINDAN ALINAN VE ÇALINAN BİR ŞEY YOK İNANCINDAYIM"

"Aslında şu anda hükümetimiz art niyetlerle hazırlanmış bir senaryoyla karşı karşıya. Bu senaryo ne yazık ki tamamı ile hükümetimize bir darbe yönelimine ait bir senaryo ve bu senaryo tutarlı değil. Söylenenler, iftiralar... Hiçbirisinin devletin kasasından alınan ve çalınan herhangi bir şey olmadığına kesinlikle inancım var. Bizi şu ana kadar başarılı bir şekilde getiren süreç de budur.

"BU BİR İFTİRA"

İktidarımız, hükümetimiz, kesinlikle yolsuzlukların hükümeti değildir. Bu bir iftiradır. Bunun bedelini bu iftirayı atanlar ödeyeceği gibi, muhatap olanlar da yasalar içerisinde halleder.

"AYAKKABI KUTUSUNDAKİ PARALAR HALKBANK'IN DEĞİL"

Ben yolsuzluk dendiğinde şunu anlarım; devletin kasası soyuluyor mu soyulmuyor mu? Ayakkabı kutusu içerisinde söylenen olaylar, Halkbank'tan alınan ya da soyulan para değildir.
Bu Halk Bankası biz iktidara gelmeden önce görev zararı kaydeden bir bankadır. Şu anda ise Balkanlar'ın, Avrupa'nın kârlı bankalarından bir tanesidir. Bunları görmemezlikten geliyorlar.

"BDDK İNCELEDİ"

BDDK (Bankacılık Düzenlememe ve Denetleme Kurumu) gelmiştir, incelenmiştir. İncelemelerin neticesinde herhangi bir sıkıntının olmadığına dair raporunu vermiştir.
Biz buna mı inanacağız, yoksa iftiralara mı inanacağız? Bizim iftiralarla devlet yönetmek gibi bir derdimiz yoktur.

"POLİSTEKİ DOSYA İLE YARGIDAKİ BİRBİRİNİ TUTMUYOR"

Bakıyoruz ki, polisteki hazırlanan dosyalarla yargıdakiler birbirini tutmuyor.
Bir diğer taraftan da gizlilik kaydı olan bu dosyalar medyaya servis ediliyor. Bunlar yapılamaz. Bunların içerisinde çok itibarlı iş adamları, siyasiler var. Çünkü suç sabit oluncaya kadar insanlar suçsuzdur. Siz kalkıp da bir insanı suçlayamazsınız.

Diyelim ki bu insanlar Türkiye'nin en saygın iş adamları. Bu iş adamları hakkında suç sabit olmadığına göre böyle bir açıklama yapıldığı zaman bu insanların finans kuruluşları nezdindeki itibarı ne olacak? Bu itibarı geri iade edebilir misiniz? Yarın bu insanlar bu işleri yine alıp götürecekler.

Mesela ben bir örnek vereceğim: Üçüncü havalimanı 42 milyar dolara mal olacak bir havalimanı. Burada biz devlet olarak para ödemiyoruz. Yolsuzluk neresinde bunu göreceğiz. Bu havalimanı 20 yıl bunlar tarafından işletilecek. 20 sene sonra bu havalimanı, devlete teslim edilecek.

"BU BİR İHANET DEĞİL Mİ?"

42 milyar doları bu insanlar bulacaklar. İçerideki devlete ait, özele ait bankalardan kredi alarak bunu yapacaklar. Belki yurtdışından da kredi alacaklar. Ama siz bu girişimcileri böyle bir lekelemeyle, karalamayla yıpratırsanız bu insanların kredibilitesi sarsılmaz mı? Bu bir ihanet değil mi?

Bütün bu adımlar atılırken hukuk bize de hangi yetkileri verdiyse onu yapıyoruz.

"HUKUK BİZE YETKİ VERİYOR, YERLERİNİ DEĞİŞTİRİYORUZ"

Atamalarda insanların sadece yerleri değiştiriliyor. Bu insanların mesleklerine son verilmiyor. Bu atamaları yaparken de hukuk bize hangi yetkiyi veriyorsa, bu yetkiler içerisinde bunu yapıyoruz.
Birileri bir yanlış yapıyorsa, bu yanlış yapanları orada tutmak zorunda değiliz. Bu suistimalin hesabını bunlar birilerine vermek durumundadır.

Burada da Hakimler Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) var. Yargıyla ilgili tasarrufu HSYK yapar. Oraya sevkediliyorlar ve onlar bunun atamalarını, kararını, yer değiştirmelerini yapıyor.
Ama güvenliğe gelince bizim yapma yetkimiz var. Onu da biz yapıyoruz.

"GÜVENMEDİĞİM İNSANI BAKANLIK MAKAMINA GETİRMEM"

Ben güvenmediğim, inanmadığım bir insanı bakanlık makamına getirebilir miyim? Güvendiğim için onları o makama getirdim. Bu arkadaşlarımızın yanlışı çıkacak olursa, yanlışları varsa yargı gereğini yapacaktır.

Bu arkadaşlarım bir iyi niyet göstermişlerdir. Bu ortaya çıktığı zaman, bu tür bir kampanya başlatıldığı zaman "Biz Başbakanımızı rahatlatmak için görevimizden afffımızı istiyoruz" demişlerdir. Kendi arzuları ve istekleriyle görevlerinden çekilmişlerdir.

Aslında bazıları istifa diye verdiler. Görevlerinden affını istemişlerdir. O şekilde çekilmişlerdir.
Şu anda da bir yargı süreci var. Bu yargı süreci içerisinde her şeyi çok açık, net görme imkanımız olacak.

"BUGÜN TÜRKİYE, AB'DEN DAHA ÖZGÜR"

Bugün Türkiye, Ab (Avrupa Birliği) üyesi ülkelerin hemen hemen tamamına yakınından çok daha özgürdür.

"AĞAÇLARIN SÖKÜLMESİ BAHANE"

Bir defa Gezi Parkı'nda yapılanların hiçbir iyi niyeti yoktur. Burada 12 tane ağacın sökülmesi olayı vardır. 12 ağacın sökülmesi, bahane edilen bir süreçtir.
Bunun asıl adı nedir biliyor musunuz? Sandıkta başarı elde edemeyenler, bu tür yollarla başarı elde etmenin gayretine girmişlerdir.

Eğer demokrasiye inanıyorlarsa, özgürlüğü savunuyorlarsa, bunu molotof kokteylleriyle mi savunacaklar? Cam-çerçeve vatandaşın dükkanlarını yakarak yıkarak mı elde edecekler?
Böyle bir özgürlük mücadelesi olabilir mi?

"JÜRİSTOKRASİYE ÜLKE TESLİM EDİLMEZ"

Burada bir şeyi görmemiz lazım. Vesayet demokrasiyle bağdaşmaz. Bunu bilmemiz lazım. Jüristokrasiye (yargıçlar iktidarı) asla ülke teslim edilmez. Eğer siz jüristokrasiye ülkeyi teslim edecek olursanız, o ülkenin vay haline.

Biz yargıdan sadece adaletin bağımsız bir şekilde tecellisini, ama aynı zamanda tarafsız bir tecellisini bekleriz. Çünkü yargı tarafsız ve bağımsız olmalıdır. Yargı, "yürütmeye veya yasamaya üstünüm" dememeli.

Bizde kuvvetler ayrılığı esastır. Bunlar birbirleriyle müdahale etmeksizin, o ülkede yaşayan insanların huzur ve mutlululuğu için ellerinden geleni yapmalıdırlar diye inanıyoruz.

CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMLERİ

Ağustos ayında Cumhurbaşkanlığı Seçimi var. Cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili olarak partimizin vereceği karar bizim için baş göz üstündedir. Ama şu anda bizim hedefimiz 30 Mart seçimleri. 30 Mart seçimine endeksli olarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Partimizdeki kuruluşta aldığımız prensip kararı üç dönem arka arkaya milletvekili olan bir dönem ara vermek durumundadır. Ondan sonra tekrar aday olabilir. Bu şu anda bizim partimizde geçerlidir. Bu kararı değiştirebilecek merci de partimizin genel kuruludur. Başka bir merci de bunu değiştirmez.

Ben kendim böyle bir teklifi asla getirmem."

Etiketler : erdoğan, halkbank
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Ah Vatan
1440 gün önce
Boş bakan devletin kasasından çalmadıklarını iyalelerden malı götürdüklerini söylemiş. 500 binliraya yapılacak işi 1 milyona yaptırmışlar. mütayitide demişler git 500 binini bilal vakfına bağışla demişler. Bunu anladım ben. Çalmadıklarını bağış aldıklarını söylemek istemiş boş bakan
ali veli
1440 gün önce
bir şeyi kırkkez söyleyince olurmuş hep bir agızdan bize koployapılıyo deyin olucak az kaldı daha 39 oldu ben saydım:))
miktat akci
1441 gün önce
Sayın başbakan ayakkabı kutusunun hep etrafından dolşıyor.Bu paralar devletin kasasından çalınmış değil diyor.Pekiyide bu kadar yüklü miktarda ki para evde ayakkabı kutusunda neden tutulur.Hemde bir banka müdürünün evinde.
atilla yıldız
1441 gün önce
he tayyip he he he...bende mesihim amk..
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
"halkı kin ve düşmanlığa tahrik ve suç işlemeye teşvik" suçlarınd..
Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Afrin Harekatı operasyonu sonrası piyasalar..
Amatör maçta Türk Silahlı Kuvvvetleri'nin Zeytin Dalı Harekatı'nın ..
Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Afrin Harekatına ilişkiin, sosyal medya üze..
Zeytin Dalı Harekatı'na katılan askerlerimizle yapılan bir röportajda M..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=