Lütfen bekleyin..

Ümit Özdağ Mısır'daki darbe için bakın neyi hatırlattı?

04 Temmuz 2013, 17:33

Mısır'da Olan Mısır'ın 28 Şubat'ı mı?

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Haber Fedai DETAY Mursi ve yandaşları "mağdur"u mu oynayacaklar?

Prof. Dr. Ümit Özdağ Mısır'daki askeri darbe ile ilgili ilginç tespitlerde bulundu.

Özdağ değerlendirmesine "Mısır'da Olan Mısır'ın 28 Şubat'ı mı?" başlığını vererek  "AKP'nin 28 Şubat'ın ürünü" olduğuna atıf yaptı.

Özdağ'ın en ilginç yorumu ise "Müslüman kardeşler şimdi mağdur olarak geri çekildiler. Muhtemelen gelecek seçimlerde Müslüman Kardeşler ile selefiler ittifak yapacaklar. Ve daha deneyimli, daha güçlü iktidara gelecekler." şeklinde oldu.

İşte Özdağ'ın görüşü:

Müslüman Kardeşler yönetimi demokratik seçimler ile iktidara gelmesinin üzerinden bir sene geçtikten sonra büyük sokak gösterilerinin ülkeyi iç savaşa sürükleme ihtimali üzerine Mısır ordusu tarafından devrildi. Mursi iktidardan uzaklaştırıldı.

Ancak bu Mursi ve Müslüman Kardeşler için bir kurtuluşta sayılabilir. Çünkü son bir sene Müslüman Kardeşlerin Mısır'ı yönetme konusunda yeterince deneyime ve yeteneğe sahip olmadığını gösterdi.

Mısır ekonomisi Mursi'nin beceriksiz yaklaşımlardan dolayı özellikle turizm sektöründe bir çöküşe girdi.

Mısır Ordusunun müdahale etmeden beklemesi durumunda gelecek seçimlerde Müslüman Kardeşlerin şansı olmayacaktı.

Ancak Müslüman kardeşler şimdi mağdur olarak geri çekildiler. Muhtemelen gelecek seçimlerde Müslüman Kardeşler ile selefiler ittifak yapacaklar.

Ve daha deneyimli, daha güçlü iktidara gelecekler.

Öyle mi olacak?

Bu küçümsenmeyecek bir ihtimal.

Ancak bir ülkedeki gelişmelerin diğer bir ülkede tekrar etme ihtimali her zaman büyük değildir.

HABER FEDAİ

***

"Haber Fedai DETAY" imzalı haberler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.

Etiketler : ümit özdağ, mısır, mursi
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Osman S
1745 gün önce
Amerikanin hedefi Turkiye'de oldugu gibi Arab ulkerinde de, ABD, AB yani Bati ile uyumlu olan, ilimli Islam uygulayan Iktidarlarin gelmesi. Musluman Kardesler bunu uyguluyor, tarihlerinde de bati medeniyetine ozendikleri var zaten.
Osman S
1745 gün önce
Bu darbe Amerika tarafindan, sadece Musluman Kardesleri kamu da sanki Amerika onlara karsiymis gibi gozukup, milletin onlara olan destegini arttirmak icin yapiliyor. Darbe den sonraki iktidar yine Musluman Kardeslerden birisi olacak, kesin.
nevzat sancaktutan
1753 gün önce
bızımdemokrası anlayışımızla mısırdaki bırmı secımleresokarlarmıadamı mursı madur olmuştur emperyal oyunlara kurban gıtmıstır uşaklığa alışmış arap halkları gozunuhenuz açmamıştır yazık oluyor musluman coğrafyasına katılmıyorumgoruşune hocam
sultan
1753 gün önce
tam yerinde tesbit.her yerde aynı senaryo.Amerikaya göbekten bağlı ordu, mağduriyet rolünü oynamaya hazır geniş bir kesim ve final: hoş geldin Mısırın AKFEDAİLERİ!
Burhan İşcan
1753 gün önce
Katılmıyorum. Her firavunun bir Musa'sı; her Musa'nın da asası (bilinçlilik) vardır. İnternet ve bağlı olduğu hızlı iletişim teknolojileri halkların bilinçlenmesini sağlarken yapılan sahtekarlıkları da gözler önüne seriyor. Bu durumda insanlar din bezirganlarına karşı bilinçlenmiş oluyorlar. Mısır'da Mübarek Rejimi; Siyonizm yanlısı olduğu için yüzde altmışlık bir taraftar kesimine rağmen darbe girişimi ile bitirildi. Dinler arası diyalog yanlısı Müslüman Kardeşler Örgütü de artık deşifre oldu. İsrail'in Nato'ya dahil olması için verilen onaylarda gösterilen tutum onların da devrik lider Mübarek'ten farklı olmadığını açığa çıkardı. "Mübarek diktatördü, Mursi Müslüman" demagojisi halkı daha da öfkelendirdi. Adem Kardeşin dediği gibi;askeri müdahale olmasaydı; Müslüman Kardeşler'in ve Mursi'nin pestili çıkardı. Atananlar, atayanlar tarafından azledildi yani. Bir de olayın bu yönü var.
Adem
1754 gün önce
Katılmıyorum; birincisi Mısır Türkiye değil,ikincisi Refah yol hakikaten madur edilmişti.üçüncüsü AKP Türkiyede gerçekleştirilen sunni ekonomik deprem sonrasında iş başına getirildi.Mısırda ise Mübarek rejimine karşı birleşen bütün gruplar en güçlü aday olan Mursiye oy verdi.Mürsi bu şansı kullamadı.Aslında mısırda askeri darbe değil sivil darbe yapıldı. Askerin bu müdahalesi olsasa idi Müslüman kardeşlerin ve Mursinin pestilini çıkaracaklardı.Sonuç Mısırda Mursiler bir daha zor görürler iktidarı.Ana muhalefet bile olamazlar.
DETAY HABER Kategorisindeki Diğer Haberler
Yandaşlar hangi algı operasyonunun peşinde ?
"Anketler Erdoğan'ı kızdırmaya devam ediyor... "
"Saray anketleri tehlike alarmı veriyor..."
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=