Lütfen bekleyin..

Mesut Karaağaç: İletişim özgürlüğü en temel haktır

07 Şubat 2014, 14:06

ANGEF'ten "internete sansür"e tepki...

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

TBMM'de kabul edilen internet yasasına Anadolu Gençlik Federasyonu’ndan da tepki geldi. Genel Başkan Mesut Karaağaç kapalı rejimlerin uyguladığı bu baskı ve sindirme politikası hiçbir zaman uzun vadede etkili olmamıştır dedi.

Anadolu Gençlik Federasyonu Genel Başkanı Mesut Karaağaç internete sansür uygulaması ile ilgili yaptığı açıklamada, iletişim özgürlüğü en temel haktır, bu hakkın bazı şartlara bağlanması ileri demokrasi hayali kurduğumuz ülkemize yakışmıyor. İleri Demokrasi düşüncelerimizi bu tür yasaklarla hayata geçiremeyiz ifadelerini kullandı. Genel Başkan Mesut Karaağaç interneti kapatma işlemi yargı faaliyetinin dışına çıkarılıyor. İyi niyetli sayılabilecek bir düzenleme değil. Yargı süreçleri dışında olduğu için müdahale etmekte zorlaşıyor. Milli İstihbarat Teşkilatımızda görevli bir kişinin Bilgi Teknolojileri Kurumun başına geçirilmesi de ayrıca manidardır dedi.

Özgürce tüketilmesi gereken bir ihtiyacın başında MİT mensubunun olmasını başlı başına bir sorun olarak gördüklerini söyleyen Karaağaç; “Hiçbir toplum kendisini bu kadar denetleyen bir yapının içinde olmak istemez, özellikle biz gençler olarak attığımız her adımın izlenmesinden ve bizi bir kalıbın içine sokarak hepimizi torna tezgahından geçirmeye çalışılması bizi son derece rahatsız ediyor” dedi.

Genel Başkan Mesut Karaağaç açıklamasına şöyle devam etti: “Bireylerin temel hak ve özgürlüklerini sınırlandıran sonuçlar doğuran kanun, ayrıca Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin 'ifade özgürlüğü ihlali' kararına da konu olmuştur. Bu gelişmeler kanunun kapsamlı şekilde gözden geçirilmesi gereğine işaret etmiştir. Hal böyleyken TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nun gündemine gelen 5651 sayılı Kanun değişikliklerini de içeren 'torba tasarı', internete sansür uygulamalarını artıracak nitelikte, kaygı verici bir düzenlemedir. Tasarı, internet erişimini engelleme kararlarının oranlı-ölçülü olmasını sağlayacak çözümler getirmemektedir. Ayrıca özel hayatın gizliliğinin ihlali iddiası halinde idarenin emriyle erişimin engellenmesine imkan tanınması hukuk devleti normlarıyla örtüşmemektedir. Tasarının, temel hak ve özgürlükleri ve her geçen gün büyüyen internet ekonomisini olumsuz etkileyecek hükümlerden arındırılması gerekmektedir."

Açıklamada, bilgiye erişim ve bilginin yayılımında çok önemli etkiye sahip internetin Türkiye'de sürekli yasaklama refleksleri ile tartışılmasının, bilgi toplumu olma hedefi ile de çelişkili bir durum olduğu savunularak, "Tasarının ilgili sivil toplum örgütleri, akademisyenlerin ve internet ekosisteminin paydaşlarının görüşleri dikkate alınarak iyileştirilmesi TBMM'den beklentimizdir" ifadelerine de yer verildi.

Etiketler : angef
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
Eski MHP Milletvekili, emekli büyükelçi Deniz Bölükbaşı, tedavi gördüğü has..
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz'a ..
TSK ve ÖSO unsurlarının terörden tamamen temizlediği Afrin'in Raco beld..
Afrin'e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'nın 41. gününde böl..
Terör örgütü YPG'den tamamen temizlenen Afrin'in Bülbül Kasabası gö..
"Tartışmaya gerek yok, bırakalım..."
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=