Lütfen bekleyin..

Otomobil alacaklara kötü haber!

07 Şubat 2014, 00:39

Cumhuriyet tarihinde, 2013'te 853 bin adet satışla en başarılı ikinci yılını geçiren otomotiv sektörü, 2014'e daralmayla başladı. ÖTV ve faiz oranlarının yükselmesi, satışları düşürürken fiyatları arttırdı.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Markalar, yeni model arabaların fiyatını yüzde 20-25 oranında yükseltti. Sektör, yeni yılın ilk ayında yüzde 8 daraldı. 2013 stoklarının bitmesinin ardından daralmanın mart ayında netleşmesi bekleniyor. Sektörün bu yılki beklentisi ise 650-700 bin adet satışa ulaşmak.

Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) Yönetim Kurulu Başkanı H.Şükrü Ilısal, kur artışları ve ÖTV'nin fiyatlara yansımaya başladığını söyledi. Ocak ayında yüzde 30'a varan oranlarda devalüasyon yaşandığını belirterek, "Yetkili satıcılar ve sağlayıcıların sübvanse etmesiyle kasım ve aralık aylarında fiyat artışı olmadı ancak ocak ayından bu yana yüzde 25-30 civarında devalüasyon oldu. Bu bir şekilde fiyatlara yansıyacak. Bazı firmalar, bunu aylara yayarak yapılabilir. Zaten tüm markalar, fiyatları yüzde 15-20 civarında arttırdı. Bunun üzerine ÖTV farkının da eklenmesi, fiyat artışını yüzde 25'e çıkardı." dedi. Ocak ayındaki yüzde 8'lik daralmanın beklentilerin altında olduğunu ifade eden Ilısal, "2014'e yaklaşık 45 bin stokla girdik, bunun 20 bini satıldı. Şu an piyasada, 2013 fiyatıyla satılan 25 bin civarında araç var. Bundan dolayı ocak ayındaki daralma düşük çıktı. Stoklar bittikten sonra mart ayında daralma daha net ortaya çıkar." diye konuştu.

‘SON İKİ AYDAKİ ÇALKANTI OTOMOTİV SEKTÖRÜNE HIZLI YANSIDI'

OYDER, otomotiv sektöründe son gelişmelerin değerlendirildiği "Diyalog" bölge toplantılarının 17.'sini İzmir'de yaptı. İzmir ve Ege Bölgesi'ndeki otomotiv perakendecilerinin katıldığı toplantıda Yönetim Kurulu Başkanı Ilısal, sektördeki son gelişmeleri değerlendirdi: "2013 yılının ilk altı ayı çok pozitif geçti. Uluslararası şirketlerin Türkiye'ye yönelik olumlu puanlamaları, faiz oranlarının zayıflaması mutluluk vericiydi ancak ikinci altı ayda, özellikle son iki ayda ülke içindeki karışıklıklar, otomobil sektörüne çok hızlı yansıdı. Sağlayıcı ve yetkili satıcıların cansiperane fedakârlığıyla 2013 Kasım ayında başlayan döviz kurlarındaki artışlar, kasım ve aralık ayındaki satışlara yansıtılmadı. Hemen akabinde 2014 yılının endişeleri başladı. Döviz kurları yukarıya çıktı. 31 Aralık'ta beklemediğimiz ÖTV artışı ve akabinde Merkez Bankası'nın faiz oranlarını yükseltme kararı ve sonrasında doğal olarak taşıt kredilerindeki faiz arttı. Bütün bunlar 2014 yılında endişeye sebebiyet verdi." Ocak ayında 32 bin 670 adet araç satıldığını kaydeden H.Şükrü Ilısal, "Toplam 25 bin bekliyorduk, 32 bin çıktı. Yüzde 8'lik daralma oldu. Bu sevindirici bir rakam. Umarız daralma yüzde 8'in altında devam eder ve endişe ettiğimiz boyutlara gelmez ama esas fotoğrafı şubat ve mart aylarında göreceğiz." dedi.

‘2014'TE 650-700 BİN CİVARINDA OLUR'

OYDER Başkanı Ilısal, 2014 yılında kur baskısı, kredilerdeki düzenleme ve ÖTV artışının satışlara etki edeceğini ve 2013 yılındaki 853 bin rakamının 650-700 bine ineceğini öngördüklerini aktardı. İç pazara yönelik yüksek vergi artışlarını da eleştirerek, "Otomotiv politikaları, özellikle vergi düzenlemeleri açısından sürekli değişkenlik göstermekte. Devleti yönetenler ve bürokratların, hem sektörü hem de sektörün dünyadaki gelişimini yakından takip etmeleri bu açıdan çok önemlidir. Eğer ekonomik gelişme sağlanacaksa hem sanayimizi güçlendirmeliyiz hem de teknolojinin kullanımını arttırmalıyız. Otomotiv Strateji Belgesi ilk hazırlanmaya başladığında, bizler de otomotiv perakendecileri adına görüşlerimizi aktarmıştık. Burada belirlenen 2023 yılı hedeflerine baktığımızda bugün 21,5 milyar dolar olan ihracatın 75 milyar dolara çıkacağı, 1,2 milyon adet olan üretimin 4 milyona çıkacağı, bu üretimin 3 milyonunun ihraç edileceği, 1,5 milyon adetlik bir iç pazarın olacağı düşüncesi büyük heyecan yaratmıştı. Bu hedeflerin devam ettiğini düşünmekle beraber iç pazara yönelik yukarı yönlü vergi artışları, bu düşüncemizi olumsuz etkiliyor." şeklinde konuştu.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler
Cari işlemler açığı Ocak ayında beklentilerin üzerinde geldi.
Türkiye, daha önce et ithalatı gerçekleştirdiği Polonya, Fransa ve Bosna He..
Şeker fabrikalarının özelleştirilmesi hakkında konuşan MHP Grup Başkanvekil..
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından..
İller Bankası, borcu olan belediyelerin listesini açıkladı. Listenin ilk be..
Yurt dışına beyin göçünün araştırılması için Meclis’e araştırma önergesi ve..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=