Lütfen bekleyin..

Hayrettin Karaman Başbakan Erdoğan'a 'fasık' mı dedi?

05 Şubat 2014, 20:34

Hayrettin Karaman'ın fetvasından çıkarsama yapan Taraf Yazarı Emre Uslu sordu: Hayrettin Karaman, Efkan Ala'ya , Bülent Arınç'a, Başbakan Erdoğan'a "FASIK" mı dedi?

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Yeni Şafak Gazetesi Yazarı Hayrettin Karaman'ın "Yalan söyleyen, iftira ve hakaret eden kimseye İslami kaynaklarda fâsık denir, fâsık ahlaksızdır, ahlaksız da şerefsizdir. Bu kişinin şahitliği kabul edilmez, sözüne inanılmaz, kamu görevinde istihdam edilmez, devletin uygun gördüğü şekilde cezalandırılır.” fetvasını hatırlatan Taraf Yazarı Emre Uslu, bu fetva üzerinden giderek Hayrettin Karaman'a bir soru sordu:

"2 milyar dolar kar ettiler, belgesi var diyen Efkan Ala, benim özgül ağırlığım var, kum torbası değilim diyen Başbakan Erdoğan'ın yalanladığı Bülent Arınç, Zekeriya Öz için 22 kez yurtdışına çıktı diyen Başbakan Erdoğan, yolsuzlukları daha 17 Aralık'tan önce kendisi manşet yapan Yeni Şafak Gazetesi FASIK mı?

İşte Emre Uslu'nun çok konuşulacak yazısı;

Geçenlerde hükümet çevrelerinin ve medyasının ipe sapa gelmez yalanlarını sorgulamak için bir twit atıp “Hayrettin Karaman’a soru; Rüşvet için Muhsin Yazıcıoğlu’nun öldürülmesi için fetva verdin, tamam. Yalan söylemek için fetva verdin mi, bir anlatsan” diye sormuştum.

"KARAMAN KÜFÜRLÜ FETVA VERMİŞ"

Karaman, küfürlü bir fetva ile cevap vermiş. Küfürlü fetva mı olur, demeyin. Karaman vermiş işte: “İki konuda fetva vermediğimi yazdım, ayrıca savcıya da ifade verdim. Buna rağmen hâlâ o sakızı çiğneyen kimse kötü niyetlidir, yalancı, fâsık, ahlaksız ve şerefizdir” demiş.

KARAMAN'IN ÇOK TARTIŞILAN "RÜŞVET FETVASI"

Hatırlayalım. Hükümete yakın vakıflara zorla toplanan paraların rüşvet olması için “Alan kamu görevlisi olacak, aldığını kendisi veya yakınları için alacak ki buna rüşvet densin. Hayrî vakıflar şahıslara hizmet etmez, kamuya hizmet eder, vakfa gelen yardım da kurucu ve yöneticilerin olmaz, vakfın kamu menfaatine yönelik hizmetlerine harcanır” fetvası ortada duruyor.

ÖĞRENCİ BAŞI 15 BİN TL'YE OKUL

Karamana göre belediyenin sosyal tesislerini bile Başbakan’ın oğlunun vakfına devredip, orada öğrenci başına 15 bin TL ücret alan bir okul açılması kamu hizmeti oluyor.

Demek ki Karaman’ın fetvasını “yanlış anlayan” sadece ben değilmişim. Siyasi partiler, profesörler hatta devletin savcısı bile “yanlış anlamış” ki savcıya ifade vermiş.

Kendini fetva makamı gören bir profesör devletin savcısının bile yanlış anlayacağı bir fetva vermişse kusur fetvayı yanlış anlayanda değil o fetvayı verendedir.

Kendi kusurunu başkasına kin kusarak, küfür ederek kapatmaya çalışana da hoca değil, küfürbaz denir.

Küfürbaza tavsiyem şudur: “Dil kalbin aynasıdır; dilini kontrol et, ihtimaldir ki kalbin doğru yerine gelir.”

Karaman bir fetva daha vermiş: “Yalan söyleyen, iftira ve hakaret eden kimseye İslami kaynaklarda fâsık denir, fâsık ahlaksızdır, ahlaksız da şerefsizdir. Bu kişinin şahitliği kabul edilmez, sözüne inanılmaz, kamu görevinde istihdam edilmez, devletin uygun gördüğü şekilde cezalandırılır.”

KARAMAN "ÖLÜM FETVASI" MI VERDİ?

Burada Karaman şahsım için “devletin uygun gördüğü şekilde cezalandırılır” diyerek ölüm fetvası vermiş. Zira bu ülkede devletin yazarlara nasıl cezalar öngördüğünü biliyoruz. Son örnek Hrant Dink.

Hatırlatayım, Karaman daha önce de “Kamuya ait zararı önlemek için bir şahıs, bölge veya gruba ait zarar göze alınır” yazmıştı. Başıma bir iş gelirse Karaman’ın fetvası nedeniyle geleceğini belirtmek isterim. Zira Karaman’ın diğer fetvaları gibi, katliam fetvasını uygulamaya koyacak çok cellât var bu ülkede.

İkinci husus şu: “Yalan söyleyen, iftira ve hakaret eden kimseye İslami kaynaklarda fâsık denir, fâsık ahlaksızdır, ahlaksız da şerefsizdir. Bu kişinin şahitliği kabul edilmez, sözüne inanılmaz, kamu görevinde istihdam edilmez.”

Bu durumda:

a) “17 Aralık operasyonundan önce bir banka döviz aldı 2 milyar dolar kâr elde etti” deyip, bizzat Merkez Bankası tarafından yalanlanan İçişleri Bakanı Efgan Ala,

b) Başbakan’ın erkek ve kız öğrencilerin birlikte kaldığı evlere denetleme yapılacağı iddialarına “Erdoğan’ın öğrenci evlerinin denetleneceği yönünde bir konuşması olmadığını belirterek, ‘Düpedüz asparagas’” deyip bizzat Başbakan tarafından yalanlanan Bülent Arınç,

c) “O savcı 22 kez yurt dışına çıktı, Gezi olayları sırasında camide içki içildi video görüntüleri var” dediği hâlde bir belge ortaya koyamayan Başbakan,

d) Yolsuzluk haberini Ekim 2013’te “TÜRK-LEAKS” başlığı ile manşetten verip, yolsuzluk operasyonu olunca 18 Aralık günü “Nöbetçi Savcı İş Başında Hâkim Ayarlayıp Karar Çıkarttı” manşeti atıp kendi kendini yalanlayan Karaman’ın yazı yazdığı Yeni Şafak, bu fetvaya göre fâsık, ahlaksız, ve şerefsiz mi oluyor?

Karaman’ın fetvası uyarınca, iddialarına bir delil ortaya koyamamış ve bizzat devletin kurumları tarafından yalanlanmış Erdoğan, Arınç, Ala ve Yeni Şafak’ın o manşeti atan yetkililerini “şahitliği kabul edilmez, sözüne inanılmaz, kamu görevinde istihdam edilmez” kişiler olarak mı kabul edeceğiz.

Neyse ki ben Karaman’ı sözüne de fetvasına da itibar edilecek bir hoca olarak görmeyip o fetvanın kimse için geçerli olmayacağını düşünüyorum. Şimdi Karaman’ı ve fetvalarını ciddiye alanlar düşünsün.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
MEDYA Kategorisindeki Diğer Haberler
Yeniçağ Gazetesi Ankara Temsilcisi Ahmet Takan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ..
Erdoğan cephesinden Saadet'i aşağılayıcı ifadeler...
Alişan Satılmış yöneticilerin vefasızlığına dikkat çekti...
flaş iddia: PKK'ya karşı verdiği mücadeleyle tanınan Osman Pamukoğlu..
"MHP'li üst düzey bir yönetici..."
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=