Lütfen bekleyin..

Fezlekeler başka bahara kaldı!

04 Şubat 2014, 16:26

Meclis Şubat Ayı sonunda tatile gireceğinden, İçtüzük gereği işlem yapılamıyor

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Muhalefet partileri, 17 Aralık Operasyonunun ardından, 4 eski bakan hakkında hazırlanan fezlekelerin TBMM'ye niye gelmediği konusunda eleştirilerini sürdürürken, kulislerde söz konusu fezlekelerin Başbakanlık tarafından Şubat ayı sonunda ya da Mart ayı başında gönderileceği dillendiriliyor. Fezlekelerin bugün gelmesi halinde de yapılacak işlem seçim sonrasına kalıyor.

ANKA'nın elde ettiği bilgilere göre, Meclis'in, 28 Şubat'ta, 30 Mart yerel seçimler nedeniyle tatile girmesi bekleniyor. Bu tarihlerde Meclis tatile girdiği için, gelen fezlekelerle ilgili iç tüzük gereği işlem yapılamıyor.

Bakanlarla ilgili fezlekelerin Anayasanın 100. Maddesine göre işlem yapılacağından dolayı da Adalet-Anayasa Karma Komisyonu yerine Genel Kurula inecek. Dolayısıyla; Genel Kurul ancak, seçimden sonra işlem yapabilecek.

Fezlekelerin bugün gelmesi halinde bile, Anayasanın 100. Maddesine göre Meclis fezlekelerle ilgili ancak, bir ay içerisinde işlem yapabiliyor. Her iki durumda da fezlekeler ile ilgili seçim öncesi işlem yapılamıyor.

Kulislerde; seçimlerden önce fezlekeler TBMM'ye gelmiş olacak. Muhalefet partilerinin, fezlekeleri seçim meydanlarında, "seçim propagandası" olarak kullanmalarının da önü kesilmiş olacak.

Seçimden sonra ise Meclis Başkanlığı, fezlekelerin uygunluğunu inceleyecek. Uygunluk derecesine göre, fezlekeler ya Genel Kurula getirilecek Anayasanın 100. Maddesine göre işlem yapılacak. Ya da iade edilecek. Ancak, fezlekelerin iadesinin söz konusu olmadığı da belirtiliyor.

-ANAYASA'NIN 100. MADDESİ-

Başbakan veya Bakanlar hakkında, Türkiye Büyük Millet Meclisi üye tam sayısının en az onda birinin vereceği önerge ile, soruşturma açılması istenebilir.

Meclis, bu istemi en geç bir ay içinde görüşür ve gizli oyla karara bağlar. Soruşturma açılmasına karar verilmesi halinde, Meclisteki siyasi partilerin, güçleri oranında Komisyona verebilecekleri üye sayısının üç katı olarak gösterecekleri adaylar arasından her parti için ayrı ayrı ad çekme suretiyle kurulacak on beş kişilik bir komisyon tarafından soruşturma yapılır.

Komisyon, soruşturma sonucunu belirten raporunu iki ay içinde Meclise sunar. Soruşturmanın bu sürede bitirilememesi halinde, komisyona iki aylık yeni ve kesin bir süre verilir.

Bu süre içinde raporun Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına teslimi zorunludur. Rapor Başkanlığa verildiği tarihten itibaren on gün içinde dağıtılır, dağıtımından itibaren on gün içinde görüşülür ve gerek görüldüğü takdirde ilgilinin Yüce Divana sevkine karar verilir.

Yüce Divana sevk kararı ancak üye tam sayısının salt çoğunluğunun gizli oyuyla alınır. Meclisteki siyasi parti gruplarında, Meclis soruşturması ile ilgili görüşme yapılamaz ve karar alınamaz.

Etiketler : tbmm, 28 şubat, TBMM,
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
CHP’li vekil Erkan Aydın, Sayıştay raporlarında, bazı bakanlıkların özel he..
Ölümleri şüpheli bulunan 5 mühendisten biri olan Hüseyin Başbilen dosyasınd..
Dün tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitiren eski milli sporcumuz olimpiya..
Norveç’te düzenlenen Trident Javelin-2017 isimli NATO tatbikatında yaşanan ..
Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından istifa ettirilen Gökçek'e darbe üstüne..
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'dan NATO tatbikatındaki Türk askerleri ile..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=