Lütfen bekleyin..

MİT'ten skandal talimat !

18 Ocak 2014, 13:07

Daha önce fişleme iddialarıyla gündem gelen MİT'ten teşkilat birimlerine 3 gün önce skandal bir talimatın gönderildiği ortaya çıktı. "Tüm dini grupları izleyin". MİT'ten sözkonusu talimatla ilgili herhangi bir yalanlama gelmedi

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

2013’te fişleme iddialarıyla gündeme gelen MİT, akıl almaz bir girişimde daha bulundu. 3 gün önce gönderilen yazılı talimatla, teşkilata bütün dinî fraksiyonları ve grupları takip emri verildi, “Paralel Devlet Yapılanmaları (PDY) birinci derecede hedef önceliğinde izlenecektir.” denildi.

MİT'TE DİNİ GRUPLARI TAKİN EDİN TALİMATI

Başbakanlık ve Milli İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT) 15 Ocak 2014’te yazılı talimatla teşkilata bütün dinî fraksiyonları ve grupları izleme emri verdiği ortaya çıktı.

http://www.haberfedai.com/upload/dosya/17027.jpgMİT'TEN SKANDAL TALİMATA YALANLAMA YAPILMADI

Daha önce 2008-2011 ve 2013’te Anayasa’ya aykırı fişleme yapıldığı iddialarıyla gündeme gelen MİT’ten skandal talimat ve haberlerle ilgili yalanlama yapılmadı. Taraf gazetesinde dün yayımlanan habere göre, MİT Müsteşarlığı’nın talimatında yurtiçi ve yurtdışındaki tüm dinî fraksiyonların, içinden eleman temini dahil, her türlü teknik vb. çalışmaların yürütülmesi, takiplerin yapılması, devlet kurumlarına girmiş değişik dini akım mensuplarının tespiti ve bildirilmesi istendi. Dinî akım, cemaat ve grupların içinden ‘nitelikli eleman temini’ yani ajanlaştırmaya da vurgu yapıldı.

MİT’in talimatında “Gülen Cemaati” gibi spesifik bir belirleme yapılmazken “Yurtiçi ve yurtdışı kaynaklı tüm dini fraksiyonlar” hedef gösterilirken, Süleymancı, Nurcu, Gülenci, Kadiri, Nakşi gibi mensubiyetlere sahip insanların tek tek belirlenerek çıkartılması için çalışmalar ve görevlendirmeler yapıldığı ileri sürülüyor. “2014 yılı Hedef Öncelikleri ve Planlı İstekleri” başlıklı yazıdaki emirler şöyle:

1) Yurtiçi/yurtdışı kaynaklı yapılardan beslenen ve kamu kurum / kuruluşlarında illegal faaliyet yürüten Paralel Devlet Yapılanmaları/PDY (Her türlü fraksiyon vb.) birinci derecede hedef önceliğinde izlenecektir.

2) Yaşanan konjonktürel gelişmeler bağlamında; hedef önceliklerinde yer alan / almayan bir takım grup/oluşumların (yerli /yabancı radikal dini örgütleri ile yerli/yabancı dini akımlar), Yargı ve Güvenlik Güçleri başta olmak üzere devlet içerisinde illegal yapılanma faaliyetlerinde bulundukları görülmüştür. Bundan böyle bu ve benzeri yerli / yabancı mahreçli oluşumların takip ve kontrolü önem taşımaktadır.

3) Bu çerçevede; anılan oluşumların, ‘paralel devlet yapılanma faaliyetlerine ilişkin’ emarelerinin tespitine yönelik mevcut nitelikli kaynaklardan istifade edilmesini, ayrıca bu konudaki kaynak zafiyetini gidermeye yönelik nitelikli kaynak temini çalışmalarına ağırlık verilmesini, yürütülecek çalışmalar sonucu ‘Paralel Devlet Yapılanmaları’ kapsamında derlenecek bilgilerin, “Makama Özel” ve Arşiv Dosya Fihristi No: “13113.60000” karşılığı gönderilmesi.”

2011-2013’TE DE FİŞLEME

Meclis Anayasa Komisyonu Başkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Burhan Kuzu, Twitter hesabından Başbakan Tayyip Erdoğan’a 2 bin kişinin içinde olduğu bir listenin istihbarat raporu olarak sunulduğunu açıklamıştı.

Taraf’ın 1 Aralık 2013’te yayınladığı başka fişleme belgesinde Başbakanlık’ta MİT’ten gelen bilgiler kapsamında bir bilgi havuzu oluşturulduğu ve mütedeyyin kesimlere mensup olduğu düşünülen devlet memurlarının 2011-2013 yıllarında da fişlendiği ortaya çıkmıştı.

İş dünyası ve özel sektörden kamuya geçenler arasında Süleymancı, Nakşibendi ve Gülen cemaatine yakın olanlara ilişkin fişleme bilgileri yer alıyordu. Devlet memurları için ‘Coşan Vakfı’nda görevliydi’, ‘Süleymancı kesimle iltisaklı’ şeklinde ibareler kullanılıyordu. ‘Risale-i Nur okuma kampının başında’, ‘Moğolistan’a kurban hissesi verdi’ gibi fişleme notları da dikkat çekmişti.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik birkaç gün sonra basın toplantısında MİT’in çalışmasını teyit etmişti. Fişlemelerin, Başbakanlık’a resmî yazıyla gönderildiği iddia edilmişti. Fişleme belgelerinin dönemin Başbakanlık Müsteşarı Efkan Ala (İçişleri Bakanı) tarafından toplanıp, gereğinin yapılması için klasörlere konduğu ileri sürülmüştü. Resmî yazı ve belgelere bakıldığında,  2011, 2012, 2013 yılında da fişlemelerin hayata geçirildiği kaydedilmişti. MİT’ten Başbakanlık’a gönderilen resmî yazışmada, fişleme yapılan kişilerle ilgili belgelerin özenle korunması gerektiği, bunların medyanın eline geçmesi hâlinde değişik komplikasyonlara neden olacağı uyarısı da yer alıyordu.

Zaman

Etiketler : mit, fişleme, cemaat
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler
Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi eski rektörü Prof. Dr. Arif Yılmaz'a ..
TSK ve ÖSO unsurlarının terörden tamamen temizlediği Afrin'in Raco beld..
Afrin'e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı'nın 41. gününde böl..
Terör örgütü YPG'den tamamen temizlenen Afrin'in Bülbül Kasabası gö..
"Tartışmaya gerek yok, bırakalım..."
Zeytin Dalı Harekatı'nın başlangıcından etkisiz hale getirilen terörist..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=