Lütfen bekleyin..

Şimşek: Mezardan babam gelse yapmayın

15 Ocak 2014, 19:48

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bürokratlarına seslenerek "Mezardan babam kalksa, gelse ve sizden bir şey talep etse yapmayın" dedi.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 2013 Yılı Merkezi Yönetim Bütçesi gerçekleşmelerini açıkladığı basın toplantısında, speküle edildiği gibi, enflasyonda kontrol dışı bir gelişmenin olmayacağını söyledi.

Şimşek, 2013 yılının tamamında bütçe giderlerinin 407,9 milyar lira, bütçe gelirlerinin 389,4 milyar lira, bütçe açığının ise 18,4 milyar lira olarak gerçekleştiğini bildirdi.

Geçen yıl bütçe gelirlerinin bir önceki yıla göre yüzde 17,1 arttığını belirten Şimşek, bütçe giderlerinin de yüzde 12,7 artış gösterdiğini kaydetti.

Şimşek, 2013 yılında Türkiye'nin 31,5 milyar lira faiz dışı fazla verdiğini ve açığın, öngörülenin 15,5 milyar lira altında gerçekleştiğini bildirdi.

"Siyasi operasyonlara rağmen..."

Maliye Bakanı Şimşek, "Tüm bu hengameye rağmen, siyasi operasyonlara rağmen bizim piyasalarımızdan küresel yatırımcı çıkışı son derece sınırlı olmuştur. Çünkü Türkiye'nin temellerine onlar da güveniyor" dedi.

4C'lilerin durumu

Bakan Şimşek, diğer bir soru üzerine de 4C'lilerin şu an itibarıyla kadroya alınmasına ilişkin herhangi bir çalışmanın söz konusu olmadığını söyledi.

4C'lilerin mali imkanlarını ciddi bir şekilde iyileştirdiklerini ifade eden Şimşek, "Eskiden 10 aya kadar çalışıyorlardı şimdi 12 aya kadar çıkardık, kıdem tazminatı getirdik, yıllık izin, aile yardımı... Maaşlarında en son yüzde 35-40'lar civarında bir artış söz konusu. Dolayısıyla biz mali durumlarında, özlük haklarında çok ciddi iyileşmelere gittik. Şu an itibariyle benim bilgim dahilinde hiç bir yerde bunların kadroya alınmasına ilişkin herhangi bir çalışma yoktur" dedi.

Bakan Şimşek, aynı şekilde taşeron işçilerin de kadroya alınmasının hiç bir şekilde söz konusu olmadığını vurguladı.

Şimşek, ancak taşeron işçilerin bir takım haklarının garantiye alınması ve durumlarının iyileştirilmesi noktasında çalışmaların bulunduğunu kaydetti.

"Vergi artışları cari açığa yönelik"

Bakan Şimşek, ocak ayının başında bir kaç tedbir açıkladıklarını, bunlardan otomotivle ilgili olan kısmın büyük oranda cari açığa yönelik olduğunu belirtti.

Önceliklerinin şu anda finansal istikrar ve sürdürülebilirlik olduğunun altını çizen Şimşek, "Oradan gelecek 900 milyon liranın hedefi bütçe değildi. Esas itibariyle oradaki hedef cari açığı kontrol altına almaktır. Cep telefonunda da aynı husus geçirildi" diye konuştu.

İzmir'deki liman işletmesine yönelik operasyon

Daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Şimşek, İzmir'deki liman işletmesine yönelik operasyonda ağabeyinin de isminin geçtiğinin hatırlatılması üzerine, bugüne kadar bakanlığı ve ilgili kuruluşlarda mevzuata ve hakkaniyete aykırı kendisinin bilgisi dahilinde hiç bir işlemin yapılmadığını ve yapılmayacağını belirtti.

Şimşek, şunları kaydetti: "Ben Batman milletvekili seçildim. İlk yaptığım kamuya açık konuşmamda, basının önünde yaptığım konuşmamda şunu demiştim; akrabalarımın üzerinden bana ulaşmaya çalışmayın, bana iş getirmeyin, getirirseniz yapmam. Daha önemlisi bir çok çalışma arkadaşıma demişimdir ki mezardan babam dahi kalksa ve gelse, sizden talepte bulunsa yapmayın. Hatta bu yetmez beni bilgilendirin ki ben gereğini yapayım. Dolayısıyla benim pozisyonum açık ve nettir. Şimdi bu internet sayfalarında veya tapelerde adı geçen şahsa veya firmaya uhdemizdeki birimler nezdinde en ufak bir ayrıcalık, menfaat veya kolaylık asla ve asla sağlanmamıştır. Buna rağmen bu olayı öğrenir öğrenmez ilgili birimlere talimat verdim. Dedim ki bu şahısları inceleyin. Maliye Bakanlığı nezdinde herhangi bir işlem yapılmış mıdır? Ben öğrenmek istiyorum. Bugüne kadar bu şirket ve şahıslar tarafından Gelir İdaresi nezdinde hiç bir uzlaşma yapılmamıştır, hiç bir özelge verilmemiştir. Hatta 2012'den kalma bir talepleri var yerine getirilmemiştir, benim de haberim yok yeni öğreniyorum."

"Akrabalarımızın bir nüfuz kullanımı söz konusu değildir"

Operasyona ilişkin iddialarda ağabeyiyle ilgili adı geçen iki kişinin mükellef dahi olmadığının altını çizen Şimşek, bakanlığının birimlerinin görev alanına giren hususlarda söz konusu şirket ve şahıslara ilişkin mevzuata ve hakkaniyete aykırı en ufak iş ve işlem yapılmadığını vurguladı.

Bakan Şimşek, dolayısıyla kendisinin bir yakınının girişiminin de söz konusu olmadığını belirterek, şöyle devam etti:

"Gelelim oralarda geçen iddialara. Neymiş Malatya'daki İl Özel İdaresine bir feribot satılmış da bunun tahsili için bizim ağabeyimiz buna yardımcı olacakmış. Bana verilen bilgiye göre oradaki ödeme de yapılmamıştır. Demek ki bizim akrabalarımızın bir nüfuz kullanımı söz konusu değildir. Zaten buna ben izin vermem. Buradan yarım yamalak bazı bilgileri bir takım şeyleri bir araya getirip çamur atmak da alçaklıktır. Çünkü bu artık her türlü şeyi aşmış. Bu ülkede bir çamur politikası söz konusu siyasi operasyonlarla. Bizim de bunu kabul etmemiz söz konusu değil.

Benim herhangi bir akrabam kamu vicdanını zedeleyecek yasa dışı iş ve eylem yaparsa ilgili makamlar nezdinde tabi ki cezasını görecektir ve görmelidir de. Dolayısıyla benim hiç bir şekilde bir nüfuz kullanmam söz konusu değildir. Biz buraya hizmet için geldik ve kimsenin mevzuata ve hakkaniyete aykırı bir şekilde bizim birimlerimiz ve bilgimiz dahilinde haksız kazanç elde etmesine biz asla müsaade etmeyiz. Bütün arkadaşlarım burada, tekrar ediyorum ve samimi olarak söylüyorum. Bundan sonraki süreçte de yani mezardan babam kalksa, gelse ve sizden bir şey talep etse yapmayın arkadaşlar. Bu kadar açık ve net."

Türkiye'de her gün siyasi amaçlı bir takım operasyonların gündeme geldiğini, bunun içeride ve dışarda yatırımcıyı tedirgin ettiğini belirten Şimşek, "Halkımız bunun bir komplo olduğunu, bunun aslında yolsuzluk kılıfında bir siyasi darbe ve operasyon olduğunu görmeye başladı" dedi.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
EKONOMİ Kategorisindeki Diğer Haberler
Cari işlemler açığı Ocak ayında beklentilerin üzerinde geldi.
Türkiye, daha önce et ithalatı gerçekleştirdiği Polonya, Fransa ve Bosna He..
Şeker fabrikalarının özelleştirilmesi hakkında konuşan MHP Grup Başkanvekil..
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından..
İller Bankası, borcu olan belediyelerin listesini açıkladı. Listenin ilk be..
Yurt dışına beyin göçünün araştırılması için Meclis’e araştırma önergesi ve..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=