Lütfen bekleyin..

Karaman hoca fetvalı para havuzu!

14 Ocak 2014, 12:39

Devletten ihale alan işadamlarından fetvalı bağış alınıyordu. Bu fetvayı veren ise Prof. Hayrettin Karaman'dı. Peki bu fetva zorlamaya yolaçmıyor mu?

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Hükümet ihalelere katılanları "bağış" yapmaya yönlendiriyor ve bu bağıştan gelen paralar "hayır kurumları"nda toplanıyor.

İddiaya göre iktidar bunun için fetva bile aldı. Fetvayı veren ise muhafazakar çevrelerin dini kanaat önderi Hayrettin Karaman... Yeni Şafak'ta yazı da yazan Karaman, bu yönde fetva verdiğini kabul etmiş ve fetvanın unsurlarını açıklıkla yazmıştı.

Zaman Gazetesi yazarı Mümtazer Türköne bugün o fetvaya tepki gösteriyor. Bu fetvanın 'rüşvete' ve ranta kapı açtığını öne süren Türköne, yazının girişinde Karaman'ın fıkıh alimliğine övgü dizsede devamında terleten iddialarda bulunuyor.

İşte o yazıdan bölümler;

FETVA İLE KURULAN PARA HAVUZU


HAYRETTİN KARAMAN'IN BAĞIŞ FETVASI

Birileri Hoca'ya gelip şu sual ile fetva istemiş:
-"Devletten veya belediyelerden haklı ve meşru olarak ihale alıp istifade ve kâr eden kimseleri, yardımda bulunsunlar diye hayır kurumlarına yönlendirsek bunda bir sakınca var mıdır?"

Hayrettin Karaman Hoca'nın bu konudaki fetvası ise şöyle;

-"Hayır işlesin diye teşvik ve sevk ettiğiniz kimseler Müslüman iseler ve siz istemeseniz bu yardımı yapmayacak idiyseler ve/veya bir daha iş ve ihale alamam diye bu yardımı yaparlarsa bundan ecir (sevap) alamazlar. Ama kayıtlı ve şeffaf olmaları şartıyla hayır kurumları bundan istifade edebilirler; çünkü onların bir zorlamaları ve baskıları söz konusu değildir, verenin de baskı altında verdiği bilgisine sahip değillerdir."


Orta yerde bir "havuz"dan bahsediliyor. Rivayet o ki, havuzun kendisi Hayrettin Karaman hocamızın bir fetvası ile vücut bulmuş.

Bu fetvadan ne anlaşılması gerektiği konusunda tereddüdü olanlar bir kere daha okuyabilir veya bir miktar fıkıh usulü bilen birine yorum yaptırabilir. Açıkça devletten ihale alanlar için bir zorlama söz konusu. "Siz istemeseydiniz bu yardımı yapmayacak idiyseler" ifadesi ile zorlamaya açık bir cevaz var. Ayrıca "zorlamaları ve baskıları söz konusu olmayan" taraf sıfatıyla, hayır kurumlarına bu bağışları kullanma izni, yani çifte meşruiyet mevcut. İhale almak için devletin kapısını çalıyorsunuz ve onlar da sizi hayır kuruluşlarına bağış vermeye "sevk ve teşvik" ediyor; yani zorluyor.

HOCANIN FETVASI İLE SEVAP RANTA DÖNDÜ

Hayrettin Hoca'nın birçok hayır işinde fetvası ile sevabı olduğu ortada; ancak bu işin kurumlaştığını düşünün: Karşınıza koskoca bir havuz çıkmaz mı? Söz konusu olan bir rant. Kamu otoritesi ekonomik faaliyetleri ile bir rant alanı oluşturuyor ve siz sevabına bu rantı hayır kuruluşlarına kanalize ediyorsunuz.

Kamunun rant oluşturma kapasitesi çok büyüktür. Sadece kent rantı bile dudak uçuklatan bir meblağa ulaşıyor. Verilen izinler, lisanslar ve yine -kara para aklama gibi- kamu erki kullanılarak oluşturulan kaynaklar politik iktisatta "rant kollama" adı verilen devlet-siyaset eksenli kazanç elde etme çabalarının faaliyet alanını oluşturur. Müteahhitler başta olmak üzere, önemli bir sermaye kesimi sadece bu alandan geçiniyor.

BU FETVA TÜM ALANI KAPSIYOR

Dolayısıyla Hayrettin Karaman Hocamızın fetvası, çok büyük servetlerin el değiştirdiği, uğruna iktidar savaşlarının verildiği devletin bütün alanlarını kapsıyor. Üstelik ne kadar kolay. "Bir gökdelen mi inşa edeceksiniz? Buyrun, şu şirin ilçemizde yapılacak imam-hatip lisesi inşaatını hayrınıza üstlenin." Başbakan'ın dediği de tam olarak bu olmalı. Devletin milletin parası ile yapılan bir şey yok. İşin ucu Beytülmal'e dokunmuyor. Gerçekten öyle mi?

Tabii ki değil. Fetva verenin ekonomi de bilmesi lazım. Kent rantını vergiye bağlayacak bir kanunu çıkartmazsanız, devlet hazinesine girecek parayı yani milletin parasını keyfinizce kullanmış olursunuz. İhaleden alınacak komisyon da, o yatırımın maliyetine eklenir. -internethaber

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Murat Gulebenzer
1559 gün önce
Hiristiyanlar da cennete girebilir diyen bir guya hoca boyle bir fetvayi neden vermesin ki?
alim
1560 gün önce
hayrettin hoca böyle bir fetva vermez...cvanını veriri böyle bir fetva vermez ilmini satmaz
MEDYA Kategorisindeki Diğer Haberler
Yeniçağ Gazetesi Ankara Temsilcisi Ahmet Takan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ..
Erdoğan cephesinden Saadet'i aşağılayıcı ifadeler...
Alişan Satılmış yöneticilerin vefasızlığına dikkat çekti...
flaş iddia: PKK'ya karşı verdiği mücadeleyle tanınan Osman Pamukoğlu..
"MHP'li üst düzey bir yönetici..."
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=