Lütfen bekleyin..

Dershanelere karşı sınavsız geçiş sistemi geliştirilecek

14 Ocak 2014, 10:20

İlköğretim’den, yüksek öğretime sınavlı geçiş sisteminin nedenleri ve bunun sonucu olarak özel dershanelerin ortaya çıkması masaya yatırılacak

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Atatürk Araştırma Merkezi Başkanlığı ve Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi  işbirliğinde düzenlenen “Cumhuriyet’in Kuruluşundan Günümüze Eğitimde Kademeler Arası Geçiş ve Yeni Modeller Uluslararası Kongresi” 16-18  Ocak  2014 tarihleri arasında  Antalya’da Crowne Plaza’da gerçekleştirilecek. Kongre’de, sınavlı geçiş sistemi ile Türkiye’de ve dünyada özel dershaneler konusu da masaya yatırılacak. Bu amaçla da  Kongre’de “Özel dershanelerin ortaya çıkış nedenleri ve gelişimi”, “Özel dershanelerin eğitim sitemindeki yeri”, “Özel dershanelerin sosyo-ekonomik etkileri ve “Özel dershaneler ve fırsat eşitliği” başlıklarıyla bildiriler sunulacak. İlköğretim’den, ortaöğretime, ortaöğretim’den de yüksek öğretime sınavlı geçiş sisteminin nedenleri ortaya konacak, sınavsız geçiş sistemleri tartışılacak. Çeşitli üniversitelerden çok sayıda öğretim üyesinin, özel dersane tamsilcilerinin katılacağı kongrenin sonunda bir değerlendirme oturumu yapılacak ve hazırlanan sonuç bildirisi okunacak. Atatürk Araştırma Merkezi Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, Türk eğitim sistemi içerisinde okul öncesi, ilk ve ortaöğretimde yaklaşık 17 milyon öğrencinin eğitim görmekte olduğuna dikakat çekilerek, “Bu büyüklükteki bir öğrenci nüfusunu istihdam eden eğitim sisteminde, kademeler arası geçişin çağın gerekleri ile uyumlu hale getirilmesi, alanlara uygun dağılımın yapılması ve dershane-okul ilişkisinin yeniden gözden geçirilmesi zorunludur” denildi.

OLUMSUZ ETKİLİYOR...

Test sınavına dayalı ölçme-değerlendirme ve yönlendirmelerin becerilerin kazanımını olumsuz etkilediği iddia edildi ve “Ünversiteye geçişte uygulanan sınavların yapısı, orta öğretimdeki eğitimi; orta öğretimdeki sınavların yapısı da ilköğretimdeki eğitimi doğrudan etkilemektedir” denildi.

Etiketler : Dershane, cemaat,
  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
EĞİTİM Kategorisindeki Diğer Haberler
Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Yekta Saraç, üniversitelerden atılmama h..
21 Mayıs Pazar günü yapılan KPSS A grubu ve Öğretmenlik sınav sonuçları açı..
Talim ve Terbiye Kurulu kararına göre ortaöğretim kurumlarında yani liseler..
29-30 Nisan'da gerçekleşen AÖF sınavlarının sonuçları açıklandı!..
ÖSYM tarafından 2 Nisan'da yapılan Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sı..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=