Lütfen bekleyin..

Arınç: Ne bilirdik bu kadar saf olacağımızı

13 Ocak 2014, 23:35

Arınç, HSYK'ya ilişkin kanun teklifi TBMM geldiğinde AB ülkelerininki incelenerek yapıldığını belirterek, "Ne bilirdik bu kadar saf olacağımızı" dedi.

Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş

Başbakan Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu sonrası Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç açıklama yaptı.

Arınç, HSYK'ya ilişkin kanun teklifi TBMM geldiğinde, o dönem AB ülkelerindeki HSYK örneklerini incelediklerini, çoğunda üyelerin çoğunu yürütmenin seçtiğini kaydeden Arınç, "Biz demokratik tabanı daha güçlü olsun, farklı görüşlerden olsun diye böyle yaptık. Gruplaşma olmasın istedik. Ne bilirdik bu kadar saf olacağımızı" dedi.

İşte Arınç'ın konuşmasından satır başları;

YENİDEN YARGILAMA KONUSU

Yeniden yargılama konusu hükümet konusu değildir. Bugün gündemimizde yoktu. Barolar Birliği Başkanı Başbakan'ı ziyaret etmişti. Konu üzerinde çalışılsın talimatı vermişti. O günden bugüne bir değişiklik yok.

HSYK DÜZENLEMESİ: BU KANUN TASARISI DEĞİL, KANUN TEKLİFİDİR

HSYK ile ilgili hususları da içeren kanun teklifi görüşülüyor. Bu bir kanun tasarısı değil. Bir kısım milletvekilleri kanun teklifi vermiştir. Ben de televizyon ve gazetelerden görüşmelerin tartışmalı geçtiğini, orada bazı kavgaların yaşandığını biliyorum. Tek tek isim olarak tartışmanın niçin çıktığını, kimlerin daha şiddetli davrandığını biliyorum ama bunları konuşmaya gerek yok. Bu kavgalar daha önce de yaşandı.

UÇAN TEKME AÇIKLAMASI

Bazıları uçan tekme atıyor, bazıları elinde ne varsa onu fırlatıyor. Ağızlarından çıkanları kulakları duymuyor. Bu görüntüler Meclis'e hiç yakışmıyor. İçerisinde dahil olan hiçbir milletvekiline de yakışmıyor. TBMM örnek olmalı, bir şeyi engellemek için kavga çıkarmak doğru değil. Kavgada kim rol oynadı bırakalım herkes kendi vicdanlarında karar versin. Ama orada bulunanların büyük bir kısmının ya bir şeye karşılık vermek üzere veya görüşmelerin en azından devamını sağlamak üzere bir tartışmanın içinde yer aldığını görüyoruz. Biz Türkiye Büyük Millet Meclisi'yiz. Örnek olmalıyız. İtirazlarımızı elbette yapmalıyız, ama bir şeyi engellemek için kavga çıkarmak hatta işi fiili saldırıya götürmek hiçbir zaman tasvip edilemez. O yüzden bu görüntülerin hoş olmadığını söylemek istiyorum.

CHP'YE SESLENİŞ

Ama CHP'ye buradan seslenmem lazım; Siz buna benzer birçok olayda komisyon toplantı salonunu komisyon üyesi olmayan milletvekilinizle basmak, oradaki görüşmeleri engellemek ve elinize ne geçerse bunu kullanmak durumunda kaldınız. Bunları videolardan izlemek mümkün. Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin hafızası da bunu öngörüyor. Dolayısıyla bu görüntülerdeki payınızın biraz daha fazla olduğunu düşünüyorum. Siz Zeyit Aslan'ı örnek göstermeye kalkarsanız, bir başkası da Kamer Genç'in yaptıklarından başlar, öbürü Veli Ağababayı söylerken diğeri bir başka isim de söyleyebilir. Al birini vur ötekine, birbirinden farkı kalmaz.

Anayasaya aykırılık konusu ağızlarda sakız olmaktan çıkmalı. Çünkü TBMM içtüzüğü derki getirilen teklifler önce anayasa aykırılık konusunda incelenir.

Bugün tekli komisyona geldi başkan komisyonu topladığında anayasaya aykırılık konusunu karar bağlamak zorundadır. Bugün hava güzel ama anayasaya aykırı böyle saçma sapana şeylerle gelirseniz işin ciddiyetini bozarsanız.

Sonra Cumhurbaşkanının önüne gidecek. Anayasa aykırı değilse imzalayacak. Cumhurbaşkanı düzenlemeleri Anayasaya aykırılık açısından denetlemektedir. Bununla da bitmiyor Anaysa Mahkemesi var. Bugünkü görüşmeler Sayın Cumhurbaşkanımızın isteği üzerine gerçekleşmiştir. Bu görüşmeler neticesinde ne olabilir? HSYK ile ilgili teklifin geri çekilmesi şu an söz konusu değil.

ZEKERİYA ÖZ'ÜN YURT DIŞI SEYAHATLERİ VE BAŞBAKAN'IN AÇIKLAMALARI

Ben Sayın Başbakan'ın bu açıklamaları yaptığı zaman yanındaydım. Zekeriya Öz ismini telaffuz ederek bir suçlamada bulunduğunu hatırlamıyorum. "Öyle birileri var ki, yaz sporları, kış sporları, şu kadar yurt dışına çıkmışlar" dedi.

Yani yarası olan gocunur diye bir söz vardır, arkasından çıktı, demekki bir cevap vermiş. Biz işin bu tarafıyla ilgili değiliz. Ama ortalıkta resmi bir masraf makbuzuyla Dubai'deki seyahatinin ailesiyle veya dostlarıyla birlikte bir şirket tarafından öndendiği, o şirketin patronun da son operasyonlar çerçevesinde gözaltına alınıp bırakılanlardan birisi olduğu anlaşıldı.

Önce buna cevap vermek yerine, o başkasıdır şeklinde bir savunmayı, elbette Türkiye'de yargı var, hukuk var, istedikleri yerlere müracat edebilirler, bunun doğru olmadığını ispat edebilirler. Karşılığında da eğer mümkünse bunun cevapları verilebilir. Bu, üzerinde durduğumuz bir konu değil bizim.

BAKANLARIN FEZLEKESİ

Bakanlarla ilgili fezlekelerin Adalet Bakanlığına geldiğini bizzat sayın Bozdağ söyledi.

İncelemeleri yapıp gönderecekler. Oradaki fezleke sayısı bini aşmıştı onlara eklenecekler. Komisyona gelip iş fiiliyata dökülürse dokunulmazlıkların kaldırılması ancak gündeme gelebilir. Ne yapılabileceğini TBMM'ye geldikten sonra göreceğiz. Fezlekeler Adalet Bakanlığı'ndan henüz TBMM'ye intikal etmedi.

YARGITAY'DA KADRO DEĞİŞİKLİĞİ İDDİASI

HSYK'dan sonra Yargıtay'ın kadro yapısı değiştirilecek iddiasına ilişkin soruya;
Yargıtay'ın kadro değişikliğini ilk defa duyuyorum. Bu saçmalıklara inanmayın.

"NE BİLİRDİK BU KADAR SAF OLACAĞIMIZI"

Arınç, Avrupa Birliği'nin, HSYK ile ilgili değişikliği öngören kanun teklifine yönelik eleştirileriyle ilgili, "Avrupa Birliği'nin, Türkiye Parlamentosunda görüşülen kanun teklifi üzerinde herhangi bir söz, beyan ve eleştiride bulunması herhalde doğru bir şey değil. Avrupa Birliği'nde görüş bildirecek insanların Türkiye'de neler olduğunu bilmesi gerekiyor" dedi.

Arınç, HSYK'ya ilişkin kanun teklifi TBMM geldiğinde, o dönem AB ülkelerindeki HSYK örneklerini incelediklerini, çoğunda üyelerin çoğunu yürütmenin seçtiğini kaydeden Arınç, "Biz demokratik tabanı daha güçlü olsun, farklı görüşlerden olsun diye böyle yaptık. Gruplaşma olmasın istedik. Ne bilirdik bu kadar saf olacağımızı..." dedi.

Arınç, "Benim bildiğim kadarıyla Sayın Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu, 1 günlük Brüksel ziyaretinde bulunacak, Sayın Başbakınımızdan önce çalışma yapacak" diye konuştu.

  • Bu haberi paylaşın:
UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
erc40
1525 gün önce
saflık değil cinlik.hala cinlik yapıyor.
Ah Vatan
1529 gün önce
Hem suçlu hem güçlü diye bunlara denir. 2 haftadır bir türlü minareye kılıf bulamadılar vesselam. İki kelimeden biri benimki hamuduyla olsun hamuduyla oldun demesinin altındaki gerçek ayakkabu kutularına doldurdukları dolarlar mış.
Murat Gulebenzer
1530 gün önce
En buyuk safligi bu kadar sahtekari,dolandiriciyi,ihale avcilarini partiye toplayarak yaptiniz,partinize katilanlarin buyuk cogunlugunun cikar icin katildigini hic bir zaman anlayamadiniz.
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler
Son anketten çıkan rakamlar Erdoğan'ı üzecek...
BBP'de 'cumhur ittifakı'na karşı çıkan Başkan görevden alındı....
Bahçeli'nin yeniden genel başkan seçildiği MHP'nin 12 Olağan Kurult..
Bahçeli yineledi: Adayımız Erdoğan...
İYİ Parti’nin hazırladığı ‘FETÖ ile Acil Eylem Planı’nda yer alan tespitler..
bmV0aGFiZXJ5YXppbGltaS5jb20=